Zahraničné Top

Komentár Petra Králika: Migranti menia tvár veľkých nemeckých miest

Každý štvrtý obyvateľ Nemecka, nepočítajúc utečencov, má “migračnú minulosť”, a čoskoro  väčšinu obyvateľov veľkých nemeckých miest budú tvoriť iba”prisťahovalci”. Nemcom sa rovnako nedarí projekt deportácií migrantov. Ako napísali Deutsche Wirtschafts Nachrichten s odvolaním sa na policajné údaje migranti sa jednoducho k deportáciám „nedokážu“ dostaviť.

Aj to dotvára celkovú atmosféru zmeny charakteru veľkých nemeckých miest, informuje Tagesspiegel s odvolaním sa na údaje z Federálneho štatistického úradu Nemecka. „Avšak, aj napriek tomu sú obavy domorodých obyvateľov neopodstatnené“, upokojuje Barbara John vo svojom komentári. Podľa nej sú migranti veľmi roztrieštení na jednotlivé etnické skupiny a tiež sa líšia kultúrne i finančným postavením..

Celkovo je však trend nezvratný: „Čoskoro budú väčšinu obyvateľov veľkých miest v Nemecku tvoriť osoby s migračnou minulosťou”, napísala Barbara Johnová, autorka komentáru pre  Tagesspiegel.

Táto situácia bola štatisticky zhodnotená napríklad vo Frankfurte: v roku 2017 sa 51,2% mestského obyvateľstva nenarodilo v Nemecku alebo majú rodičov „Nenemcov“. Ďalšími v tomto zmysle sú Augsburg a Stuttgart.

Zároveň podľa údajov Spolkového štatistického úradu Nemecka má každý štvrtý rezident Spolkovej republiky Nemecko, a to bez ohľadu na „aktuálnych“ utečencov, migračnú minulosť.“Trend zvyšovania podielu prisťahovalcov v populácii je nezvratný,” uviedla autorka.

Predstavu toho, ako vyzerajú mestá, kde väčšinu tvoria migranti, dávajú Rotterdam a Amsterdam. “Ukázalo sa, že obavy mnohých zástupcov pôvodného obyvateľstva, že sa stanú bezvýznamnou menšinou, boli neopodstatnené. Bolo chybou si myslieť, že by sa vytvorila nová väčšina, ktorá by ich nahradila, “zdôraznila Johnová.

“Nová väčšinová populácia” sa skladá z mnohých migračných skupín, ktoré sú veľmi navzájom odlišné vzdelaním, etnicky a kultúrne a finančne. Ako vo vzťahu k sebe, a vo vzťahu k ostatným skupinám sú veľké rozdiely, „rovnako ako u pôvodného obyvateľstva, “pokračovala autorka. Takto sa vytvárajú nové politické zväzky ako zo zástupcov domorodého obyvateľstva, tak ľudí s “migračnej minulosťou”.

“Potvrdzuje sa skutočnosť, že zodpovednosť za hospodársky a sociálny vzostup nesie nielen pôvodné obyvateľstvo, ale aj celá spoločnosť,” dodala až príliš optimisticky autorka článku v Tagesspiegel. Jej optimizmus kalia práve plánované deportácie moslimských migrantov z Nemecka. Tí tvoria pomerne homogénnu subkultúru miest a menia ich ráz ako aj dominantnú populáciu.

V porovnaní s rokom 2017 tak počet neúspešných deportácií v Nemecku vzrástol o viac ako 200%, uviedli DWN. Inými slovami sa migračná kríza vymyká nemeckej vláde z rúk.

Takmer každý druhý utečenec v Nemecku, podliehajúci deportácii, sa v daný deň neobjavil, aby naplnil tento postup, napísali Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Ako vyplýva z údajov nemeckej federálnej polície, až do konca mája bolo z 23.900 plánovaných deportácií uskutočnené iba 11.100 prípadov.

Preto neprebehlo 12.800 deportácií. Približne 11 500 utečencov “nedorazilo” na úrad v určený deň. Vo zvyšných 1.300 prípadoch bola deportácia z rôznych dôvodov zrušená. V 150 prípadoch piloti odmietli vziať utečencov na palubu. Vo viac ako 500 prípadoch bola deportácia zrušená kvôli “aktívnej alebo pasívnej rezistencii”. Čiže hovoríme o raste prerušených deportácií o viac ako 200% v porovnaní s rokom 2017, konštatovali noviny.

Podľa polície, najväčší odpor voči deportácii prejavili utečenci z Nigérie, Guiney, Somálska, Sýrie, Sierry Leone, Gambie, Maroka, Iraku a Eritreyi.

“Federálna polícia má obrovské ťažkosti, pretože takmer každý druhý utečenec podliehajúci deportácii, nie je deportovaný regionálnymi a obecnými orgánmi, ktoré za to zodpovedajú,” uviedol Ernst Walter, predseda nemeckej policajný únie.

Práve postoj mestkých či regionálnych orgánov, tam kde vládne sociálna demokracia, alebo proimigrační politici, prispieva aj postupne k zmene väčšinovej populácie v mestách, to vidíme vo Frankfurte.