Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Koná sa Európske alpské fórum o Balkáne, Slovensko tam nie je

Presne pred týždňom som na portáli Glob publikoval komentár Angela Merkelová odmietla zmeny hraníc na Balkáne“. Prvý krát som informoval, že existuje scenár by zahŕňal uznanie severnej časti Kosova za súčasť Srbska. Ďalšou často diskutovanou možnosťou je, že do Kosova sa môže pripojiť hlavne etnická albánska časť južného Srbska. Väčšina z 1,8 milióna obyvateľov Kosova je etnickými Albáncami, ale na území sa nachádzajú aj iné etnické skupiny vrátane Srbov.

 V týchto dňoch sa koná Európske alpské fórum. Prezidenti Srbska a Kosova v sobotu na ňom opäť  uviedli, že zvažujú zmeny vzájomných hraníc s cieľom dosiahnuť historické mierové urovnanie a vyzvali Európsku úniu, aby poskytla zásadnú podporu ich úsiliu, informuje Politico.

Deklarácie srbského Aleksandara Vučića a kosovského Hashima Thaçiho v rámci panelovej diskusie v Rakúsku dostávajú EÚ do ťažkej pozície. Vedúci predstavitelia EÚ už dávno nesúhlasili s takýmito zmenami argumentujúc, že by to mohlo viesť k požiadavke, aby sa na Balkáne pretransformovali iné hranice. Ich argumentácia stojí na obavách, že  by to mohlo prinavrátiť etnické násilie z deväťdesiatych rokoch.

Johannes Hahn, komisár EÚ zodpovedný za Balkán, ktorý sa tiež zúčastňuje spomínaného Európskeho alpského fóra sa pokúsil v panelovej diskusii prekonať odmietavý postoj EÚ – hovoriac, že ​​by sa v „tejto fáze nemalo vylúčiť nič“, no zároveň naliehavo vyzýval vedúcich predstaviteľov Kosova a Srbska , aby zabezpečili,  že  dohoda nebude destabilizovať širší región Balkánu.

Thaçi a Vučić sa nachádzali na opačných stranách barikád  vojny v rokoch 1998 – 1999, ktorá ukončili srbskú kontrolu nad Kosovom.  Thaçi bol politickým vodcom Kosovskej oslobodzovacej armády,  guerillovej skupiny, ktorá bojovala za nezávislosť územia, ktorého obyvateľstvo sú  prevažne etnickí Albánci. Vučić bol vedúcim členom ultranationalistickej srbskej strany.

Na Európskom fóre Alpách , zhromaždení politikov,  politických expertov a novinárov, je všetkým  jasné, že pachuť vzájomného vojnového nepriateľstva zostala. Vučić dokonca povedal divákom, že Thaçi sa mu nepáči a “vôbec ho nemám rád.”

Napriek tomu tento podivuhodný  pár vytvoril niečo fascinujúce, vo svojich vystúpeniach sa vzájomne odvolávali na svoje mená, šeptali si navzájom a spoločne naliehali na EÚ a Spojené štáty, aby im umožnili prekročiť  dlhoročné  tabu v téme hraníc.

“Kosovo je odhodlané dosiahnuť záväznú právnu dohodu so Srbskom. Teraz je čas, “povedal Thaçi a  dodal, že“Krajiny nášho regiónu, členské krajiny EÚ alebo iné krajiny sveta by nemali brániť alebo sa obávať možnej mierovej dohody medzi Kosovom a Srbskom, aj keby takáto dohoda mohla zahŕňať korekciu hraníc.”

Pred niekoľkými týždňami začali predstavitelia obidvoch strán vznášať myšlienku hraničných zmien. Sobota na Európskom fóre v Alpách bola výnimočná v tom, že prvý krát tak urobili spolu na otvorene medzinárodnom fóre.

Vučić ponúkol  kritiku medzinárodnej reakcie, ktorá spočíva v tom, že západné sily chcú vnucovať svoju vôľu proti želaniam Srbov a Albáncov, mysliac tým práve reakciu Angely Merkelovej z pred týždňa.

“Teraz, keď sme konečne začali hovoriť o zásadných otázkach medzi Belehradom a Prištinou, všetci ostatní, ako viete,  hovoria:” Dobre, chlapci, čo tam stvárate? “Povedal Vučić.

“Prečo sa zaujímate, čo sa zaujímate čo stvárame? Robíme niečo pre budúcnosť Srbov a Albáncov. A my sa musíme postarať o seba samých“ dodal Vučić. A zároveň potvrdil, že rešpektuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny.

 

Kritici zmeny na hraniciach Kosova predpovedajú, že to prinúti hlavne srbský región Bosny a Hercegoviny, aby sa pokúsil pripojiť k Srbsku.

“Ak budeme schopní dosiahnuť nejaký kompromis a riešenie, budeme ho môcť dosiahnuť, len ak budeme mať podporu Európskej únie,” povedal Vučić – líder Srbov.

Srbsko aj Kosovo sa usilujú stať sa členmi EÚ. Srbsko je už uprostred rozhovorov o členstve. EÚ však jasne uviedla, že ani jedna krajina sa nemôže integrovať,  kým nedosiahne trvalé urovnanie ich dlhotrvajúcich sporov.

Srbsko neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova z roku 2008, ale namiesto toho považuje územie za provinciu rebelov.

Pred samotným konaním Európskeho fóra v Alpách jediný kto vyslovil podporu dohody na zmene hraníc medzi Kosovom a Srbskom, bol John Bolton z Trumpovej administratívy. Práve USA cítia vo vzniku mierovej dohody o zmene hraníc príležitosť, ako sa dostať s väčším vplyvom na Balkán a kompenzovať tak pôsobenie Číny, či Ruska v tomto regióne. Aj Balkán sa tým stáva regiónom, kde sa zbiehajú geopolitické siločiary.

Po Európskom fóre v Alpách bude šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogherini  hostiť predstaviteľov Srbska a Kosova 7. septembra 2018.

Európske Alpské fórum je bez účasti slovenských politikov, Západný Balkán je mimo nášho reálneho záujmu. Aspoň po víkende by mohla zaznieť zo slovenskej strany výzva na podporu spoločného úsilia srbských a kosovských lídrov, ktorí už vedia veci riešiť mierovou cestou.

Keď snívam a premýšľam o slovenskej politike európskych záležitostí, snívam, že naša hviezdička na zástave EÚ bude o niečo viac žiariť v susedstve iných a naša stolička na takých fórach ako je to alpské, nebude prázdna.