Zahraničná Top

Komentár PETRA KRÁLIKA: Európske pokračovanie iránskej dohody je len ilúzia

Európska únia doteraz neposkytla európskym spoločnostiam istotu, ktorú potrebujú na udržanie obchodovania s Teheránom. Píše vo svojom komentári na portáli Politico Lili Bayer.

Brusel tento týždeň posunul o krok ďalej rokovania smerujúce k zavedenie takzvaného „blokovacieho štatútu „ amerických sankcií, ktorý má chrániť európske firmy pred sankciami USA vo vzťahoch s Iránom. No väčšina odborníkov pokladá takýto štatút za bezpredmetný. Dôvod je úplne jednoduchý všetky rozhodujúce páky vo finančnom svete má beztak v rukách USA a tie sa s Iránom kamarátiť nemienia.

Štatút z dielne EÚ by mal robiť  americké rozhodnutia a administratívne opatrenia týkajúce sa sankcií voči Iránu v Európe neplatné. Rovnako “zakazuje” európskym firmám, aby z dôvodu cudzích sankcií ukončili svoje obchodné vzťahy s Iránom.

Zelenú dali pre opatrenie ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok  a je súčasťou reakcie EÚ na rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa z mája 2018 o tzv. odchode Spojených štátov z dohody.

Komisárka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová  sa nechala v pondelok počuť, že ide “ide o dôsledný krok vpred v súbore opatrení, ktoré Európska únia zaviedla, aby zabezpečila, že ekonomické výhody vyplývajúce z jadrovej dohody budú naďalej existovať . ”

“Pracujeme na plnej rýchlosti,” povedal Mogherini a poznamenala, že americké sankcie majú vstúpiť do platnosti v auguste a novembri tohto roka.

“Je to ťažký súboj,” uznala, “pretože váha USA v globálnej ekonomike a finančnom systéme je zrejme dôležitá. Ale sme odhodlaní zachovať túto dohodu. “, doplnila.

Odborníci hovoria, ale niečo iné. Tvrdia, že kroky EÚ nebudú mať na ochranu pred sankciami USA žiadny účinok.

“Blokujúci štatút EÚ vytvára len právne zaťaženie a bolesti hlavy pre európske spoločnosti,” povedal bývalý americký predstaviteľ Richard Nephew, ktorý fungoval ako hlavný expert pre sankcie amerického tímu, ktorý vyjednával o dohode s Iránom z roku 2015.

“V skutočnosti to núti spoločnosti v EÚ, aby zostali v Iráne, no zároveň našli iné ospravedlnenie pre odchod z Iránu a nehovorili v ňom o amerických sankciách” hovorí Richard Nephew.

Blokujúci štatút sa vzťahuje na to, čo sa deje vo vnútri EÚ – a preto nemôže zabrániť tomu, aby sa USA zameriavali na americké pobočky a aktíva európskych spoločností.

“Táto iniciatíva zlyhá skôr než sa začne”,povedal Nephew.

Problémom ľudí ako Federica Mogheriniová  je, že vo svete ju právom nik neberie vážne. A tak namiesto realistickej politiky a priznania si, že európske firmy si sami najlepšie vedia zhodnotiť, či si to chcú rozhádať s USA a zničiť si tam vlastný biznis, EÚ opať ponúka len morálny politický gýč, ktorý nič nerieši a veci ešte viac komplikuje.

August sa blíži a po ňom november. Americké sankcie prídu a z “Blokovacieho štátu EÚ“, ktorý s veľkou slávou bol v pondelok prezentovaný zostane len trhací kalendár.

Politický realizmu je to posledné čo dnes možno hľadať v európskom prístupe k Iránskej dohode.

Európske pokračovanie iránskej dohody je len ilúzia