Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Dláždi smrť Zacharčenka cestu k dohode medzi USA a Ruskom o Ukrajine?

John Hudson –  odborník na Ukrajinu, Pakistan a Čínu na Washington Post píše, že Trumpova a Putinova administratíva spolu neustále komunikujú od ženevského stretnutia Johna Boltona  (poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Trumpa) a Nikolaja Patruševa (člen Rady bezpečnosti Ruskej federácie a splnomocnec Vladimíra Putina) z minulého týždňa.

Podľa Hudsona Rusi dostali prísľub dohody na úľave zo sankcii ak ustúpia“buď v Sýrii alebo na Ukrajine”.

Ak by vošiel novembrový balík sankcií USA voči Rusku do platnosti, rubeľ by to vymrštilo k cene cez 90 rubľov za dolár a Rusko odrezalo úplne od západného finančného systému.

Komunikácia oboch administratív smeruje k stretnutiu ministrov zahraničia oboch krajín Lavrova a Pompea na okraj Valného zhromaždenia OSN koncom septembra. Podľa zdrojov WP dohoda je viac pravdepodobná ako nepravdepodobná aj keď stále nie je jasné akým spôsobom by nakoniec USA samotnú úľavu zo sanckií poskytli.

To, že badať napokon zmenu v prístupe Ruska k Donecku vidieť aj na zdržanlivej a chladnej reakcii Putina voči novému šéfovi separatistov  Dmitrijovi Trapeznikovi, ktorý nahradil Zacharčenka. Ako uvádza agentúra Ria Novosti, Putin žiadne stretnutie s novým lídrom neplánuje.

V tomto kontexte pár zaujímavých informácii.

Deň pred atentátom na Zacharčenka urkajinský portál Dialóg zverejnili informácie že rodinní príbuzní Zacharčenka a Alexandra Timofejeva alias Taškenta – separatistického ministra financií, odišli do Moskvy.

Taškentova dcéra si dokonca v Moskve z defraudovaných peňazí, ktorými Rusi financovali bábkovú vládu v Donecku otvára svoje podnikateľské aktivity.

Bar “Separ”, kde sa atentát stal bol prominentné miesto sepratistov a 24h nielen strážení ľuďmi od Zacharčenka, ale ho aj vlastnili.

Podľa portálu Novaja Gazeta je časť  ochranky  Zacharčenka po jeho atentáte na úteku. To  potvrdzuje, že bez spolupráce miestnych “s jeho ľuďmi” by atentát nebol možný. Nakoniec túto tézu tvrdi Michail Polynkov( koordinátor projektu Volunteer), ktorý posiela ruských “dobrovoľných” zelených mužíčkov na Donbass z Ruska. píšu  Kommersanty.

Ukrajinský vojenský analytik Jurij Karin pred niekoľkými dňami uviedol, že Kremeľ pravdepodobne už v septembri nahradí Zacharčenka niekým vhodnejším pre budúce rokovania s Ukrajinou. Karin predpovedal, že to bude človek „bez zlej minulosti, bez trestných záznamov a bez krvi na rukách,“  citovala ho aj agentúra UNIAN.

Smrť Zacharčenka pravdepodobne vyčistila cestu k dohode s USA. Elektrikára Zachrčenka, ktorý mal krv na rukách nahradil nový človek s dvoma vysokými školami.

Predpovede a vyhlásenia ukrajinských bezpečnostných služieb zo začiatku týždňa sa tak naplnili

Jedna z interpretácií udalostí tak nakoniec môže byť aj takáto:  Aj zbavenie sa problému minských dohôd zbavením sa ich posledného signatára na sepraratistickej strane, je spôsob ako sa nakoniec zbaviť celého problému s Ukrajinou.

To, že si všetky propagandistické špičky v Rusku a aj na Slovensku idú svojich 300 bpm v oplakávaní doneckého mafiána, ktorého by ste rozhodne nechceli mať za suseda, je len už povinná jazda a kolorit doby.

Vyzerá to tak, že skrz úľavu na sankciách z ponuky “Sýria alebo Ukrajina”, Rusko už zvolilo. Napokon samotné vyhlásenie Lavrova – ministra zahraničných vecí Ruska, že „Rusko neustále bude usilovať o dialóg s USA a jeho zachovanie“ deň po atentáte len tieto špekulácie potvrdzuje.