Domáce Komentáre a názory

Komentár ministra: Na Lešti ovládnu informácie agenti bez mien

Na základe spoločnej iniciatívy s Poliakmi sa nám podarilo za rekordne krátky čas vytvoriť podmienky a medzi spojencami presadiť vznik nového centra výnimočnosti – Centra výnimočnosti pre kontrarozviedne spôsobilosti krajín NATO. Názov je to možno zložitý, no v skratke sa dá povedať, že na Slovensku budú spoločne trénovať a učiť sa „agenti“ vojenských tajných služieb. V tomto centre si budú odovzdávať a zdieľať skúsenosti pri získavaní informácií a v rámci výcviku ďalej rozvíjať svoje schopnosti, pri odhaľovaní nepriateľa, či ochrane dôležitých informácií. Tu by som chcel podotknúť, že aktivity centra nie sú namierené proti žiadnemu konkrétnemu subjektu, ale reflektujú na strategické zámery prezentované na samite NATO vo Walese.

V súčasnej bezpečnostnej situácii sa v rezorte snažíme promptne reagovať na výzvy, ktoré sa objavujú. Tak to bolo napríklad v prípade cvičenia Nový horizont, zameraného na zvládnutie prílevu migrantov, či v prípade končiaceho sa najväčšieho cvičenia v histórii našich ozbrojených síl Slovak Shield. Práve schopnosti reagovať rýchlo a efektívne na sú dnes v bezpečnostnej komunite považované za životne dôležité. Preto aj pri rozhodnutí o vybudovaní nového centra výnimočnosti boli práve tieto dve veci kľúčové.

Viacerí si určite položia otázku prečo práve takéto centrum? Nie je žiadnym tajomstvom, že bezpečnostná situácia vo svete a dnes žiaľ už aj vnútri Európskej únie sa výrazne zmenila. Nevnímame to tak len my, ale aj ostatné členské krajiny NATO o čom svedčí aj vysoký počet aliančných partnerov ochotných podieľať sa na vytváraní centra výnimočnosti. K dnešnému dňu je v tomto projekte zapojených okrem nás a Poliakov, ako zakladajúcich členov, ďalších osem členských krajín NATO, ku ktorým by sa v najbližšej dobe mali pridať aj Veľká Británia a USA. Takéto centrum navyše dodnes v rámci NATO chýbalo, čo bolo len o dôvod viac, aby sa s podpisom memoránd na jeho vytvorenie neváhalo.

Do Európy deň za dňom prúdia zástupy migrantov a otázky bezpečnosti neustále živí aj kríza na Ukrajine, či Blízkom východe. V tejto situácii predstavujú kvalitné informácie často väčšiu zbraň, ako samotná vojenská technika. Prebiehajúca modernizácia našich ozbrojených síl by nestála za nič, ak by sme si nedokázali ako spojenci spoločne ochrániť aj cenné a citlivé informácie. Záujem iných krajín zapojiť sa do projektu a dlhodobý zámer NATO zlepšiť úroveň spravodajstva členských krajín je dôkazom, že táto slovensko-poľská iniciatíva nevznikla vo vákuu.

Aj v tomto prípade je základom efektivity mať so spojencami rovnaké postupy a preto všetky spoločné cvičenia kontrarozviednych služieb NATO budú v budúcnosti prebiehať na jednom mieste, u nás, v priestoroch Centra výcviku Lešť. Nové centrum po certifikácii prispeje k schopnosti Aliancie čeliť bezpečnostným rizikám a hrozbám, ktoré do Európy zavialo hybridné vedenie vojny, či vlny migrantov. Zvýšime tiež pridanú hodnotu CV Lešť a Slovensko navyše získa aj na svojom postavení v rámci NATO. Veď po Trenčíne vytvoríme už druhé aliančné Centrum výnimočnosti.

Možno si ešte pamätáte, že v lete sa z istých kruhov objavil nápad, umiestniť na Lešť radšej migrantov. Ja si myslím, že bude lepšie ak do priestorov, ktoré primárne slúžia na zabezpečenie úloh obrany a bezpečnosti štátu a v ktorých sa môžu nachádzať aj citlivé a utajované skutočnosti, nebudeme umiestňovať nepreverené osoby, ale naopak využijeme CV Lešť ako jedinečné cvičisko pre ľudí, ktorí sa úniku informácii snažia zabrániť.