Komentáre a názory Top

Komentár Martina Lengyela: Ukrajina má silnejšiu demokraciu ako Rusko

Za posledné roky urobil Kyjev najviac reforiem v celej post-sovietskej histórii Ukrajiny. Kapitálové investície rastú, deficit sa drží pod 2,5% a zadlženosť klesla z 80% na 59% voči HDP bankový sektor je vyčistený.  Ukrajina pomaly, ale isto smeruje do EÚ a NATO. Štát má konzervatívnu fiškálnu politiku, dobre vedená Národná banka zase konzervatívnu menovú politiku. Problémom je, že pozitívnu makro-ekonomiku ľudia v peňaženkách ešte necítia a keď im poviete, že bez reforiem a stability by to v peňaženkách pocítili ako veľký mínus, tomu zase väčšina neuverí. Obrovský problém zostáva korupcia a tá vytvára priestor pre spasiteľov Ukrajiny. Podľa toho dopadli aj voľby, v ktorých prvom kole zvíťazil komik Vladimír Zelenský s 30%.

Spomeniem 3 dôležité fakty a zároveň zaujímavosti z volieb, ktoré stoja za zmienku.

 

Tymošenková blízko vypadnutia z prvej ligy

Júliu Tymošenkovú väčšina politických analytikov videla v druhom kole a jej tretie miesto je fatálnou  prehrou tejto stálice ukrajinskej politiky.  Ešte v septembri mala Tymošenková rastúci náskok v preferenciách, keď hlavným posolstvom jej kampane bola téza „Nový smer pre Ukrajinu“. Na konci októbra prišlo k zmene jej stratégie a začala komunikovať viaceré menej zrozumiteľné tézy. V terminológii politických stratégov je to klasický príklad keď sa snažíte povedať toho veľa a výsledok je zahmlenie hlavného posolstva.  Jej čísla pomaly začali v októbri klesať a Zelenský začal stúpať aj preto, lebo jej prebral časť elektorátu.  Na záver kampane pôsobila Tymošenková už veľmi unavene a bolo vidieť stúpajúcu nervozitu.  Jej jedinou šancou je teraz  úspech v októbrových parlamentných voľbách a návrat do majestátnej budovy Úradu vlády v pozícii premiérky. Je to menej pravdepodobné ako bolo ešte minulý týždeň, ale nie úplne vylúčené. Či pôjde definitívne do politického dôchodku sa ukáže o pol roka.

 

Porošenko vstal z mŕtvych

Podľa  prieskumov  bol až do decembra 2018 Porošenko politicky mŕtvy muž a predpoklad, že sa dostane do druhého kola bol veľmi malý. Mal rekordné čísla neobľúbenosti, negatívny rating a slabý potenciál.

V januári začal vstávať z mŕtvych a jeho čísla rástli. Kampaň postavil na stratégií silného prezidenta, pro-európskeho smerovania, vsadeniu na istotu a na skúsenosť.  Keď som podrobne analyzoval výsledky volieb a prieskumy dospel som k záveru, že okrem svojej kampane Porošenko vďačí za postup do druhého kola aj Zelenskému, ktorý zobral percentá Tymošenkovej a to dostalo do druhého kola prezidenta.  Rozdiel medzi ním a Zelenským je 15% a nie je neprekonateľný.

Základné posolstvá jeho kampane sú: My sme Ukrajina a ideme svojou vlastnou cestou. Krajina je oblepená billboardami so sloganom „rozmýšľaj“. A Ukrajinci majú naozaj o čom.

 

Sluha národa? Možno.

Vladimír Zelenský hrá postavu populárneho prezidenta Holoboroďka v seriáli Sluha národa. Na plátne je prezidentom, ktorého by chcel každý. Férový, človek z ľudu, spravodlivý, neskorumpovaný a bojujúci proti oligarchom, jednoducho ideál. Dovolím si povedať, že voliči tak trochu volili Holoboroďka a nie Zelenského.  Napriek tomu, že sa nezúčastnil ani jednej debaty, neposkytol jedno aspoň stredne ťažké živé politické interview a jeho politiky nie sú jasné, ľudia mu v prvom kole dôverovali.  Ako jediný kandidát totiž predstavoval zmenu, pretože ako jediný nebol zašpinený a zaťažený politikou.  Jeho víťazstvo v I. kole vôbec nie je náhoda, pretože počas posledného roka je dopyt po zásadnej zmene a keď to spojíte s nedôverou voči Porošenkovi a Tymošenkovej, je úplne logické, že vedie jediný kandidát zmeny.  Celá kampaň Zelenského bola postavená na slogane Sluha národa, pretože Zelenský sa rozumne snaží spojiť imidž seriálového prezidenta s imidžom reálneho prezidenta.  Paradoxne, za Zelenským údajne stojí oligarcha Igor Kolomojský (podporuje aj Júliu Tymošenkovú) a na toto slabé miesto bude útočiť v druhom kole Porošenko.

Ukážka zo seriálu Sluha národa, keď uvažuje Holoboroďko o kandidatúre. Stalo sa to virálnou súčasťou kampane. Pozor vulgárne!

 

V druhom kole pôjdu rukavice dole

Favoritom je  Zelenský a Porošenka čaká výstup na Mount Everest bez kyslíka.  Prezident je prefíkaný politik, ktorý použije všetky zbrane, ktoré má k dispozícií. Zelenského čakajú ťažké tri týždne, počas ktorých bude musieť odrážať tvrdé útoky. Stratégia prezidenta bude vykresliť Zelenského ako agenta Moskvy, neskúseného politika. Vedia si Ukrajinci prestaviť, že voči ruskej agresii sa postaví prezident komik? Na tomto bude stáť jeho stratégia, ukázať, že voľba Zelenského by bol totálny hazard s budúcnosťou krajiny.

Zelenský sa bude tvrdo brániť a pripomínať, že nemá korupčné škandály, nebol v politike a predstavuje zmenu. A popri tom sa bude snažiť presvedčiť, že ho nefinancuje oligarcha a je čistý. Pre férovosť treba povedať, že Porošenko je sám o sebe považovaný za oligarchu.

Ukrajina má dnes dve voľby. Buď voliť prezidenta, ktorý má výsledky, je reformný, vedie Ukrajinu do EÚ, ale má vážne korupčné kauzy. Alebo voliť sympatického a mladého komika, herca, showmana, ktorý má  štvormesačné skúsenosti z politiky a o jeho reálnej politike sa nevie nič, ale predstavuje nádej.  Nikto netuší, aký by bol prezidentom, ale ak zvíťazí zaslúži si šancu ukázať, čo dokáže.

A na záver by som rád pripomenul niečo, čo sa nebude páčiť ruským trollom.  Niekoľko zásadných  rozdielov medzi voľbami na Ukrajine a v Rusku. Na Ukrajine neviete vopred kto vyhrá voľby. Na Ukrajine môže prezident prehrať. Vedie sa tu síce tvrdá, ale normálna volebná kampaň. Média môžu slobodné kritizovať a podporovať koho chcú. Voľby sú tu naozaj, nie iba akože. Volebná kampaň nie je formalitou, ale reálnym politickým zápasom.

Rusko má určite silnejšiu armádu, ale Ukrajina silnejšiu demokraciu.

 

*Autor je stratég politických kampaní, bývalý novinár, zakladateľ prvej spravodajskej televízie TA3