Domáce Komentáre a názory

Komentár: Kde sa vzal Black Friday a čo vlastne znamená?

BRATISLAVA – Sviatok všetkých nákupných maniakov. To je tzv. Black Friday, teda Čierny piatok. Deň, keď obchodné reťazce ponúkajú rekordné zľavy, čím lákajú zákazníkov, aby nešetrili a míňali. Aj vďaka tomuto „sviatku“ zaplavujú internet bláznivé videá, kde sa ľudia ako zmyslov zbavení doslova bijú o darčeky. Kde sa však tento sviatok vzal a prečo sa mu hovorí čierny?

Prívlastok Čierny nie je pre žiadny deň dobrý. Napríklad na Čierny pondelok v roku 1929 sa odohral veľký výpredaj, ktorý viedol ku krachu akciového trhu. Čierny utorok je zase symbolom finančného krachu z roku 1987. S Čiernou stredou sa spájajú zase veľké výpadky v leteckej doprave, ale aj pádu britskej libry. Čierne štvrtky sa zase objavujú pri rôznych udalostiach ako silné požiare či bombovými útokmi, pripomína The New York Times. V roku 2005 bol predstavený Kybernetický pondelok, kedy internetoví obchodníci ponúkli obrovské zľavy pre zákazníkov.

Čierny piatok je nerozlučne spätý s americkým sviatkom na Deň vďakyvzdania. Ten je vždy deň predtým, teda vo štvrtok. Ako prvé použili výraz Čierny piatok noviny New York Times v článku z roku 1870 v reakcii na rok starý kolaps na trhu so zlatom.

Podľa šéfa webu Vocabulary.com Bena Zimmera sa tento pojem začal používať vo Filadelfii niekedy v 60-tych rokoch. Miestna polícia ho tak začala nazývať z dôvodu zlej dopravnej situácie, keď sa húfy ľudí valili za nákupmi. Názov Čierny piatok sa však nepáčil obchodníkom, ktorí sa snažili, aby sa tento názov zmenil na Veľký piatok a aby dostal oveľa pozitívnejšie konotácie.

Obchodníci vo Filadelfii, ale aj v ďalších mestách, chceli dať tomuto piatku oveľa krajší obal. Neujalo sa to však. Napokon sa v boji o zákazníka obchodníci a predajcovia rozhodli predĺžiť nákupnú mániu o niekoľko dní.

Dnes je Čierny piatok symbolom konzumerizmu po celom svete. Ak sa rozhodnete v tento deň nakupovať a tým ho osláviť, spomeňte si, kde sa vzal.

Peter Bukov, Foto: Archív autora

Hlavný analytik TopForex