Komentáre a názory

Komentár Juraja Miškova: Tešíte sa z príchodu autonómnych áut? Možno vás to prejde

Zdroj: Archív

Predstava, že nás autonómne (alebo samoriadiace) autá zbavia mrzutostí šoférovania znie lákavo. Veď čas sa dá v aute stráviť nepochybne príjemnejšie, ako krútením volantu, šliapaním na brzdu či vytrubovaním na iných šoférov. Či sa nám to už páči alebo nie, autonómne autá vyrazia v najbližších rokoch na cesty v plnej sile. Vďaka pokrokovým technológiám spoločností ako Tesla alebo Uber by ich už v roku 2020 malo byť cez 10 miliónov.

A ako to s každou novou technológiou býva, nezaobíde sa to ani bez “pôrodných ťažkostí”. Od malých neškodných porúch riadiacich systémov až po fatálne dopravné nehody spôsobené zlyhaním umelej inteligencie v autách. Avšak najnovší výskum profesora Adama Millarda-Balla z Kalifornskej univerzity odhalil ďalšiu, zatiaľ prehliadanú, problémovú oblasť autonómnych áut – parkovanie.

Predstavte si, že sa necháte svojim autonómnym autom odviezť do centra mesta a vystúpite. Nájsť voľné miesto na parkovanie v centrách veľkých miest je už dnes náročná úloha a výzva pre každého vodiča, nehovoriac o poplatkoch za parkovanie v centre. A tak Vám zostáva alternatíva nechať svoje prázdne auto bezcieľne blúdiť po okolitých uliciach. Až kým si ho opäť neprivoláte, aby Vás vyzdvihlo. A teraz si predstavte, že nebudete jediný, kto príde na nápad nechať svoje auto “krúžiť” po centre.

Podľa spomínanej štúdie profesora Balla, už relatívne malé množstvo 2.000 autonómnych áut dokáže upchať aj takú metropolu, akou je napríklad San Francisco. A teraz si skúste predstaviť, čo spôsobia na cestách miest desaťtisíce autonómnych áut. Ak nemá byť riešením radikálny zákaz vjazdu autonómnych áut do centier miest, bude nevyhnutné súčasne s ich masovejším rozšírením hľadať možnosti a riešenia aj v oblasti technológií inteligentných miest (smart cities), ktoré dokážu autonómne autá v uliciach monitorovať, kontrolovať a usmerňovať tak, aby nedochádzalo k zbytočným dopravným zápcham.

Vitajte v budúcnosti 🙂

 *autor je bývalým ministrom hospodárstva a prezidentom SlovakiaTech.