Komentáre a názory Top

Komentár Juraja Miškova: COVID-19: katalyzátor technologickej revolúcie?

Zdroj: archív

Po prvých dvoch týždňoch karanténnych opatrení som napísal na sociálnu sieť status, že žiadna vládna (ale ani firemná) stratégia neurobila pre digitálnu transformáciu Slovenska toľko, koľko dokázala pandémia koronavírusu.

 

Opatrenia, ktoré mali zabrániť nekontrolovanému šíreniu nákazy presunuli väčšinu z nás na nútený  “home office” a nákupy do bezpečného prostredia internetu. Obchodné schôdzky a firemné stretnutia nahradili “skype” telefonáty a “zoom” telekonferencie. Deti sa presunuli do virtuálnych tried na online hodiny. Domáce úlohy nahradili projekty.

Zatvorené gastroprevádzky – kaviarničky a reštaurácie hľadali spôsob ako čo najskôr spustiť donášku jedla a vykryť tak aspoň časť obrovských strát. Návštevnosť e-shopov a tržby sú porovnateľné s Vianocami, tempo otvárania nových e-shopov narástlo podľa dát českých analytikov o 110%. Najväčšie e-shopy dokonca spustili aj predaj a donášku trvanlivých potravín.

Vedecké výskumné tímy na celom svete podrobne skúmajú genom nového vírusu a hľadajú rýchlu odpoveď v podobe fungujúceho lieku a očkovacej vakcíny. Najžiadanejšou hardvérovou komoditou sa stali pľúcne ventilátory ktoré sú nevyhnutné k odvráteniu úmrtí u kritických pacientov so zlyhávajúcimi pľúcami. Štáty ich objednávajú u výrobcov v tisíckach kusov, ruská oligarchia ich údajne nakupuje aj do svojich luxusných haciend.

Nezaostávajú ani technologické firmy a startupy. V Česku vyvinuli a testujú “chytrú karanténu”, na Slovensku bude tiež vo veľmi krátkom čase dostupná bezplatná aplikácia, ktorá má zabezpečiť dohľad nad dodržiavaním povinnej karantény. Vznikli desiatky dobrovoľníckych iniciatív, ktoré hľadajú spôsob ako “hacknúť” vírus a vyhrať boj s pandémiou.

Isté je jedno. Nákaza COVID-19 nás upozornila na našu krehkosť a zraniteľnosť. Ale aj vďaka technológiam sa učíme ako tento ľudský hendikep prekonať a bezpečne fungovať v prostredí, ktoré je pre ľudí rizikové. Som hlboko presvedčený, že po “korone” už nebudeme viac riešiť, či technológie áno alebo nie, ale budeme sa zaoberať otázkami ako ešte lepšie využiť technológie a inovácie pre našu vlastnú bezpečnosť a kvalitu života.

*Autor je bývalým ministrom hospodárstva a prezidentom SlovakiaTech.