Komentáre Zahraničné

Komentár: Je Le Penová mocnejšia ako meč?

BRATISLAVA – Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron.

Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Aj keby Le Penová vyhrala, pravdepodobne by nezískala väčšinu Národného zhromaždenia, čo by obmedzilo jej schopnosť presadzovať legislatívu, vrátane hlasovania o odchode Francúzska z EÚ (‘Frexit’).

Binárny výsledok

Nech sa v prvom kole, ktoré sa uskutoční 23. apríla či v rozhodujúcom kole 7. mája stane čokoľvek, výsledok bude dvojitý. Víťazstvo Le Penovej bude vnímané ako neprívetivé voči trhu, a to napriek pravdepodobným obmedzeniam jej prezidentskej moci. Víťazstvo Fillona alebo Macrona sa považuje ako výsledok, ktorý je pre trh prívetivý.

Víťazstvom Le Penovej by najviac utrpelo Euro, pričom EUR/USD by sa ľahko dostali do parity (a možno ešte ďalej). Francúzske akciové indexy by mohli byť, vzhľadom na ich globálnu expozíciu, ovplyvnené menej. Rozpätia vo francúzskych štátnych dlhopisoch by sa malo výrazne zväčšiť, čo by následne ovplyvnilo periférne európske krajiny, ako Taliansko, bojujúce so záťažou bankovej krízy a vákuom vo vedení, vďaka čomu je obzvlášť zraniteľné. To by zmarilo ECB stratégiu redukovania kvantitatívneho uvoľňovania, ktorej cieľom je znížiť mieru mesačných nákupov dlhopisov, ale zachovať si pozíciu na trhu, čo by potenciálne mohlo urýchliť zrušenie kapitálového kľúča.

Víťazstvo Fillona alebo Macrona by malo povzbudiť francúzske aj širšie európske aktíva, keďže politické riziká sa znížia. Očakáva sa, že najviac z toho budú profitovať rozpätia dlhov a Eura: rozpätia francúzskych OAT voči nemeckým bundom sa zúžia a Euro posilní, najmä voči US doláru a yenu.

                                                Graf č. 1: Podľa prieskumov postúpia Le Penová a Macron; Graf č. 2: Macron vyhrá druhé kolo

Zdroj: Opinionway, 27. február 2017

 

Východiskový prípad: Fillon alebo Macron

Macronova kampaň sa oživila po obvineniach, že Fillon možno zneužíval verejné financie a po rozhodnutí centristického Françoisa Bayroua, že odstúpi z boja a svoju podporu postúpi Macronovi. Avšak Fillona by sme ešte nemali vyraďovať; predniesol silnú obhajobu voči obvineniam, ktorým čelil a stále má väčšinovú podporu republikánskych voličov. Nedávne prieskumy ukazujú, že Fillon a Macron môžu byť v rámci tolerancie chyby pri odhade druhého miesta v prvom kole.

Aparát Macronovej strany sa ešte rodí, ale trvá na tom, že bude do volieb do Národného zhromaždenia 11. a 18. júna  mať k dispozícii kandidáta na každé z 577 kresiel. Rozdelenie parlamentu medzi socialistov, republikánov a stranu En Marche! by mohlo byť prekážkou pri presadzovaní legislatívnej agendy bez ohľadu na to, ktorý kandidát sa dostane do prezidentského úradu.

Mohli by sa prieskumy mýliť?

Priskumy naznačujú, že tak Macron ako aj Fillon majú v scenároch druhého kola pred Le Penovou silné vedenie. Dvojkolový volebný systém je pre Le Penovú výraznou prekážkou. Druhé kolá prezidentských volieb mávajú vysokú účasť, zvyčajne okolo 80%, čo nahráva v prospech kandidátom stredových voličov a je tak nepravdepodobné, že Le Penová dosiahne prudký nárast historicky nečinných voličov. Toto všetko znižuje pravdepodobnosť zaujatosti prieskumov a nečakaných výsledkov, ako tomu bolo v prípade prezidentských volieb v USA a pri referende o Brexite.

V decembrových regionálnych voľbách v roku 2015 Le Penová porazila svojho republikánskeho oponenta v prvom kole pomerom 41% k 25%, ale v rozhodujúcom druhom kole prehrala 42% k 58%. Naprieč Francúzskom podpora Národného frontu v druhom kole mierne klesla. Avšak v aktuálnej kampani sa Le Penová dištancovala od priameho napojenia na Národný front a  dlhoročných sľubov strany: meno ‘Le Pen’ a logo FN sa už neobjavujú na plagátoch a vybraným sloganom je ‘Marine Présidente’. Táto strategická zmena by mohla spôsobiť, že tento historický výkon bude menej užitočný.

Čo môže ovplyvniť šance Le Penovej?

Vývoj udalostí na poslednú chvíľu by mohol ovplyvniť šance Le Penovej. Volebná fúzia socialistu Benoît Hamona a krajne ľavicového Jean-Luc Mélenchona by mohla spustiť vlnu sklamania medzi ich priaznivcami, čo by viedlo k vysokej miere zdržania sa, vďaka čomu by Le Penovej kľúčoví priaznivci mohli dosiahnuť jej zvolenie. Spojenie Hamon-Mélenchon je nakoniec nepravdepodobné vzhľadom na to, že kandidáti navzájom kritizovali svoje kampane a tiež vzhľadom na radikálne postoje Hamona.

Aj externé podnety môžu byť dôležitým faktorom. Februárový prieskum BVA ukázal, že najdôležitejšími témami pre voličov sú nezamestnanosť, systém sociálneho zabezpečenia, bezpečnosť, terorizmus a imigrácia. Voliči Le Penovej označujú terorizmus ako najkritickejšiu tému, zatiaľ čo bezpečnosť je najpodstatnejšia pre podporovateľov Fillona a nezamestnanosť pre voličov Macrona. Externé šoky toto prostredie mohli zmeniť.

Vzhľadom na dôležitosť otázky nezamestnanosti pre voličov by celkové makro pozadie mohlo ovplyvniť šance kandidátov. Zlepšenie ekonomických podmienok by mohlo oslabiť podporu prívržencov anti-establišmentu, ako je Le Penová, ktorým sa zvyčajne darí lepšie v časoch hospodárskeho stresu. Prebiehajúci cyklický rozmach vo Francúzsku a v Euro regióne je najlepší za posledné roky. HDP Francúzska za štvrtý kvartál 2016 bol 2.4% pri medzikvartálnej anualizácii. Rastový trend prešiel aj do roku 2017, pričom februárový kompozitný bleskový index PMI bol najvyšší od roku 2011 spotrebiteľská dôvera je naďalej stúpajúca.

Ak Le Penová vyhrá, aká je šanca, že sa uskutoční referendum o ‘Frexite’?

Schopnosť Le Penovej vypísať referendum o odchode Francúzska z EÚ (‘Frexit’) čiastočne závisí od výsledku Národného frontu v júnových parlamentných voľbách. Bez väčšiny v parlamente sa Le Penovej len ťažko podarí presadiť väčšinu jej programu.

Zablokovaný parlament alebo “súžitie” tradične znižuje moc prezidenta v záležitostiach armády a diplomacie. Strana Národný front má v súčasnosti len dve kreslá v Národnom zhromaždení a žiadne v Senáte. Keďže voliči strany Národný front sú vo veľkej miere sústredení v husto obývaných oblastiach južného a severovýchodného Francúzska, Le Penová bude mať ťažkosti s rozširovaním kontroly v Národnom zhromaždení. Odhady volebného ťaženia strany Národného frontu sa pohybujú v rozmedzí od 50 do 70 kresiel.

Členstvo Francúzska v EÚ je zakotvené aj v jeho ústave. Na vyhlásenie referenda ponúka francúzska ústava dve cesty:

  • Článok 89 umožňuje zmenu ústavy 60% väčšinovým rozhodnutím Národného zhromaždenia ako aj v Senátu. Avšak víťazstvom Le Penovej v prezidentských voľbách by zabezpečilo hlasy minimálne 50% populácie, takže akýkoľvek parlamentný pokus o zablokovanie jej návrhov by mohlo vyvolať protesty.
  • Článok 11 zahŕňa hlasy verejnosti v súvislosti neústavnou ‘hospodárskou, sociálnou alebo environmentálnou politikou’. Le Penová by musela argumentovať, že referendum o členstve v EÚ spadá do tejto právomoci. Aj keď hranica schvaľovania pre hlasovanie o Článku 11 je nižšia ako pri Článku 89, je to politicky komplikované, keďže by sa do procesu musel zapojiť francúzsky ústavný súd.

Čo je možno dôležitejšie, najnovší Eurobarometer prieskum Európskej Komisie ukázal 68% podporu Eura a 28% postoj proti.

Graf 3: Francúzska podpora Eura je naďalej vysoká

QA17.1 Aký je váš názor na nasledovné vyjadrenia? Prosím, označte pre/proti/neviem.
Európska hospodárska únia s jednotnou menou; Euro región (%)

Zdroj: Eurobarometer, November 2016

Trh Le Penovej

Ak Le Penová vyhrá s menšinovou účasťou v Národnom zhromaždení, politická slepá ulička a súvisiaca politická neistota by takmer určite oslabilo vyhliadky rastu a inflácie. Pokiaľ ide o trhy, nejednoznačnosť dvoch týždňov medzi jednotlivými kolami prezidentských volieb by mohla spôsobiť dramatické hromadné výpredaje európskych cien aktív. Víťazstvo  Le Penovej by najťažšie zasiahlo rozpätia medzi Eurom a francúzskymi dlhopismi, pričom francúzske akcie by mohli byť izolovanejšie. Avšak ešte nie je dôvod na paniku, keďže je možné, že Le Penová sa cez druhú prekážku nedostane.

Anna Stupnytska, Fidelity International

Autorka je je globálna ekonómka fondu Fidelity Multi Asset

Foto: Fidelity, SITA / AP