Komentáre a názory

Komentár Jána Baránka: Zabite tú kresťanku!

Ján Baránek. Zdroj: archív

Dovolím si začať citátom z tlače z roku 2012:

Brusel 9. októbra (TASR) – Európsky parlament zahrnul ruskú punkovú skupinu Pussy Riot medzi finalistov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

Tri členky skupiny Pussy Riot boli odsúdené na dvojročný trest väzenia za výtržníctvo motivované náboženskou nenávisťou po tom, ako vystúpili v moskovskej katedrále s “punkovou modlitbou” proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Prísny trest vyvolal medzinárodné pobúrenie.“

Môžeme sa teraz dohadovať, nakoľko bol postup Ruska legitímny. Stúpenci Pussy Riot usporiadali vo svete viac ako 40 protestných akcií, napríklad v Paríži, Londýne, Sydney, Washingtone, Tel Avive či v Kyjeve. Z umeleckej produkcie tohto telesa by som si však dovolil ešte uviesť ďalšie aktivity – pôrod mrazeného kurčaťa, kde si umelkyňa v hypermarkete z vagíny vyťahuje mrazené kura, alebo verejnú súlož v moskovskom biologickom múzeu, okorenenú 9. mesiacom tehotenstva súložiacej líderky Tolokonnikovovej, atď… Nejdem tu moralizovať. Keď chce niekto súložiť na verejnosti a tým bojovať za slobodu – momentálne ani neviem čoho, prosím. Len musí rátať s reakciou. Keď chce niekto kydať v Rusku v Chráme Krista spasiteľa na Putina a patriarchu, tiež musí rátať s reakciou. Hoci v tomto prípade bytostne nesúhlasím s postupom ruských úradov a ich uväznením. Ale sme v Rusku… Následne sa kvôli nim vo svete rozpútala až hystéria. 

Podobnú hystériu som zaregistroval v súvislosti s hnutím  #Metoo. Samozrejme, ak bola niektorá žena niekedy sexuálne obťažovaná, nie je na to žiadne ospravedlnenie – ale, priatelia, tým nie je ani odlišný kultúrny pôvod. Ten dodatok som tam dal zámerne. 

Obidve tieto udalosti dostali celosvetový mediálny priestor a antroposféra je nimi zahltená dodnes. Teraz prejdem k tretej udalosti.

Tou je prípad pakistanskej kresťanky Asia Bibi, vlastným menom Ásíja Nórínová. Stručne, pre tých čo nevedia, o čo ide (zdroj – Postoj.sk):

„V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou ponúkla aj svojej moslimskej spolupracovníčke na jej požiadanie. Ženy ju však napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. Ona im odpovedala otázkou: Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?” Otázka miestnych moslimov rozzúrila. Nasledovali útoky voči nej a jej rodine, bola zatknutá a v roku 2010 odsúdená na smrť za “vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi”, čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie s možným trestom smrti.“

Asia Bibi na smrť aj odsúdená bola. Až na medzinárodný nátlak jej pakistanský Najvyšší súd zrušil rozsudok smrti a prikázal zbaviť ju všetkých obvinení. Následne však radikálni moslimovia protestovali proti tomuto rozhodnutiu. Po masívnych protestoch sa pakistanská vláda dohodla s islamistickou stranou Tehreek el Labaik (Tí, ktorí volajú k Bohu) na tom, že proti rozhodnutiu súdu bude podané dovolanie a Bibi bude znemožnený odchod z krajiny. Len pripomeniem, že kvôli obhajobe Asia Bibi boli zavraždení dvaja pakistanskí politici. 

Dnes som dostal z organizácie CitizenGo mail, v ktorom sa, okrem iného, píše:

„Asia Bibi stále nie je slobodná. Po rozsiahlych demonštráciách, ktoré radikálni islamisti zorganizovali na protest proti zrušeniu rozsudku smrti pre Asiu, predseda vlády, Imran Khan, pre upokojenie situácie s demonštrantami uzavrel dohodu: Dovolí revíziu oslobodzujúceho rozsudku a nedovolí, aby Asia Bibi opustila krajinu.

Prakticky to znamená, že Asia žije na neznámom mieste pod dohľadom polície a stále je v neistote, či môže plánovať budúcnosť so svojou rodinou alebo ju čaká strašný osud na šibenici… Sfanatizovaný dav žiada jej verejnú popravu a moslimskí fundamentalisti chodia po domoch s fotkami jej rodiny, aby ich našli a pomstili urážku ich proroka…“

Tak a teraz to uzavriem. Prvé, čo ma zaráža snáď najviac je to, že v jednej z najväčších krajín moslimského sveta sú masové demonštrácie za to, aby niekoho zabili! Ako sami vidíte, ide o nábožensky motivovanú požiadavku smrti, Asia Bibi totiž nie je ani vrahyňa, ani nič podobné. Len „znesvätila“ studňu a položila otázku. Musím sa opakovať, ale naozaj neviem pochopiť tisícové demonštrácie za smrť v takomto prípade. Nechcem tu rozvádzať nikdy nikam nevedúce debaty o moslimoch, kresťanoch a pod., lebo tak či tak by sme skončili niekde pri Adamovom rebre. Len si kladiem otázky.

Prvú som si už položil vyššie. To druhou je – prečo nevidím protesty? Podobne, ako to bolo v prípade Pussy Riot. Pokiaľ siaha náš boj za slobodu, či už slova, alebo vyznania, alebo sexuálnej orientácie, atď.?  Kde začína a kde končí v priestore, ktorý sa pýši názvom „liberálna demokracia“? Kto vyberá mená a postavy, za ktoré ideme „bojovať“? Kto rozhodol, že súlož v múzeu, alebo mrazené kura vo vagíne v hypermarkete spadá pod slobodu neviem čoho? Prečo ten istý, kto rozhodol o tomto, nerozhodol aj o tom, že podobný poprask, aký si zaslúži obhajoba Vzbúrených vagín (Pussy riot), si nezaslúži matka 5 detí odsúdená na smrť? Prečo tak rozhodol?  Tu sa mi natískajú odpovede – lebo ide o kresťanku? Neviem, možno. Lebo sa boja moslimov? Neviem, možno. Lebo sa to nehodí do obrazu nimi konštruovaného sveta? Aj to je možnosť. Aký je výsledok? Uprednostňujeme slobodu pchať si do vagíny na verejnosti kura, pred slobodou vyslovenia otázky v moslimskej krajine? A takúto slobodu ešte glorifikujeme? Potom mi vyvstáva ale úplne iná otázka – čo je toto vlastne za svet? Svet, v ktorom kriminalizujeme a pátrame, či Trump chytil pred 40timi rokmi letušku za zadok štyrmi, alebo piatimi prstami? A cudne si nevšímame náboženskú vraždu pomaly v priamom prenose! Ešte raz sa pýtam. Prečo? Prečo nám nevadí krik davu – „Zabite tú kresťanku“? Kde je hnutie #MeToo? No, možno ich to nezaujíma preto, lebo kresťanku Asiu Bibi nechcú sexuálne zneužiť, ale iba z náboženských dôvodov zabiť. Priatelia, túto logiku mi nevyčítajte, to som nevymyslel ja. 

Ďalej sa pýtam – kde sú verejné protesty feministiek celého sveta? Kde je protest najväčšej z nich, Angely Davisovej? Kto má právo na to, aby sa za neho protestovalo? Podľa čoho sa to vyberá? Podľa čoho sa vyberá mediálna príťažlivosť? Samozrejme, kura vo vagíne a protest proti Putinovi a patriarchovi majú rozhodnejšie vyššiu čítanosť, ako osud nejakej kresťanky v Pakistane. Lenže neviem, či toto je svet, v akom chcem žiť. Neviem, či chcem žiť vo svete, kde najväčšou mediálnou bombou najväčšieho hudobného festivalu sú pornohviezdy  Pussy riot, kde, na inom mieste, idú tisícky ľudí do ulíc len za to, aby štátna moc vykonala náboženskú vraždu, kde sa kultúrny svet – oprávnene, postaví proti sexuálnemu obťažovaniu, ale ten istý kultúrny svet, z mne nepochopiteľných dôvodov, táto hrozba náboženskej vraždy nezaujíma.

Pre mňa za mňa, nech si Pussy riot, alebo neviem už kto, napchajú do vagíny aj zmrznutého mamuta. Určite sa bude o tom písať, určite to obletí celú antroposféru. Keď, nedaj Boh, nakoniec popravia Asiu Bibi, určite to taký záujem nevyvolá. A toto je zle. 

Hanbím sa za tento zmanipulovaný svet a takto verejne, proti nemu protestujem. Milí obyvatelia a tvorcovia liberálno-demokratického sveta, bojujte! Ale bojujte „padni komu padni“ a nepreberajte si v obetiach, ako Mengele na osvienčimskej rampe! Lebo inak je váš boj iba vaša hanba.

P. S. Pokiaľ by niekto z vás chcel Asiu Bibi podporiť, tu je link na petíciu:  https://www.citizengo.org/sk/pr/166599-Asia-Bibi-v-ohrozeni-zivota?fbclid=IwAR0P_y3azpeCBgPTLb42N1XUsE1dp94DqXufzYospR0Fm4CikbM0xljx030