Domáce Komentáre a názory

Komentár Jána Baránka: Idiotizácia európskej politiky pokračuje

BRATISLAVA – Idiotizácia európskej politiky po Brexite pokračuje. Pravdupovediac, očakával som, že po štvrtku si zabalia kancelárie minimálne Schulz, Juncker  Tusk. Ale stalo sa niečo nevídané. Títo páni sa rozhodli, že idú vytrestať Britániu. Minimálne tým, že nevyhovejú Cameronovi, aby „rozvodové“ rozhovory začal až jeho nástupca, teda v októbri.

Oni chcú začať hneď. Samozrejme, zámer je jasný – ukázať „nonono“ krajinám, ktoré by si chceli usporiadať svoj vlastný „…exit“. Inak povedané, pomôžeme vás uvrhnúť do chaosu. Pre mňa je takéto konanie však iba potvrdením toho, prečo Brexit dopadol tak, ako dopadol. Lebo EÚ vládnu idioti. Sebastrední, zakomplexovaní, s emapatiou uhlobrúsky.

Zrejme im nejaký „glotový“ vírus preskočil z rukávov do centrálnej nervovej sústavy. Môže sa im to podariť. Môžu napomôcť chaosu vo Veľkej Británii. Majú na to prostriedky, aj moc. Ak si však niekto myslí, že chaos vo Veľkej Británii bude mať nimi žiadaný výsledok, kruto sa mýli. Teda takto – bude mať žiadaný výsledok. Na pár krátkych mesiacov. Potom bude nasledovať čas nestability a anarchie. Ak si niekto myslí, že  vytrestá krajinu, ktorá je kolískou nimi vyznávanej parlamentnej demokracie, má jadrové zbrane, najsilnejšie loďstvo v Európe a piatu najsilnejšiu armádu na svete, tak je skrátka idiot. Možno Vám napadá, prečo spomínam armádu Veľkej Británie. Jednoducho preto, lebo v časoch krízy a anarchie sa štáty skrátka uchyľujú k armáde. Je to ich poistka. Ale aj pre iné. Už teraz je Európa vojensky impotentná. Čo bude po Brexite?

Ale vráťme sa k dnešnej podstate veci. Skrátka, uvrhnúť krajinu ako Veľká Británia do chaosu, je samovražda. Myslím to úprimne, lebo hovoríme o procesoch, ktoré sa vôbec nadajú predvídať, ani následne kontrolovať. Namiesto toho, aby vedenie EÚ dnes vyšlo Británii v ústrety a snažilo sa  o to, aby odchod čo najmenej bolel, robia opak. Idú ich vytrestať. Čo si myslia, čo tí Briti urobia? No ako prvé sa stane to, že dnes rozdelená krajina sa postupne spojí – aj najväčší odporcovia Brexitu v Británii sa postavia voči nátlaku EP. Lebo, bližšia košeľa, ako kabát. To po prvé. Po druhé, skomplikujú sa tým separatistické snahy Škótska, čo bude zárodok konfliktu. Vydieraná Británia bude Škótov riešiť bez Európy. Po tretie, pritlačení Briti budú riešiť aj severné Írsko. Po svojom. Opäť bez Európy. To som naznačil iba bezprostredné a aktuálne hrozby. Do toho prídu voľby v USA. Ak sa nemýlim, Trump sa tešil z výsledku Brexitu. Tak, ako sme nečakali úspech Brexitu, tak nečakáme víťazstvo Trumpa. Len aby sme sa opäť nezobudili veľmi prekvapení. Ľahko sa môže stať, že nám vznikne nový tandem – vydieraná Británia a Trumpovo USA. Už sa teším na to, ako im Schulz a Juncker posielajú posolstvá.

Nie, nie. Celé je to zle. Nechápem napríklad, načo sa stretávajú diplomati zo šestice krajín – Nemecka, Francúzska, Holandska, Talianska,  Belgicka a Luxemburska. Ide totiž o krajiny, ktoré sa mylne a zavádzajúco označujú za zakladajúce krajiny EÚ. Na túto lož naskočili, žiaľ, aj naše médiá. Vymenované krajiny sú totiž zakladajúcimi členmi tzv. „Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ“.  Aby bolo jasné – toto vzniklo po 2. sv. vojne v roku 1952 ako medzivládna hospodárska organizácia s cieľom kontroly zbrojenia. Keďže zbrane sa vyrábajú z ocele a potrebujú na ich výrobu uhlie. Nemecký minister zahraničných vecí hneď povedal, že nejde o nejaké exkluzívne stretnutie, čím nám ale povedal, že je to presne naopak, a že nás má, mierne povedané, na háku. Navyše, celé toto cvičenie zorganizoval mimo svojej šéfky, Merkelovej. Ešte nestihol chaos nastať v Británii, už si ho EÚ vyrába sama.

Všetko toto sú kroky, ktoré sú zlé. Od nátlaku na Veľkú Britániu, ktorý len posilní možné nepokoje v tejto krajine, cez absolútnu stratu sebareflexie, až po ignorovanie veľkej časti krajín EÚ. Jej lídri si neuvedomujú, že keď Británia možno vypustila Džina z fľaše, oni vypúšťajú celú armádu Džinov.

Za pár dní začína naše predsedníctvo. Prvým krokom premiéra Fica by mala byť požiadavka na vyvodenie osobnej zodpovednosti za Brexit pre lídrov EÚ. Vôbec tu nejde o kompetencie R. Fica. Ide tu o názor a spravodlivosť. A najmä o signál, že EÚ sa uberá zlým smerom. Nariadenia o „Obmedzení príkonu vysávačov“, alebo o „Nároku na dovolenku v prípade ochorenia počas dovolenky“ možno prejdú bez reptania na Slovensku. V Británii nie. Samozrejme, som si vedomý toho, že som to zjednodušil. Ale aj tu niekde je podstata.

Skrátka takéto je podľa mňa východisko pre prvé dni po Brexite – odstúpenie Shulza, Tuska a Junckera (podobne, ako oznámil povedal Cameron) a najmä – netlačiť teraz na Britániu v rovine – „rýchlo von!“. Takáto imperatívna politika spôsobila Brexit. Pokiaľ bude pokračovať, jej následky budú nepredvídateľné.

Ján Baránek