Zahraničné Komentáre a názory

Komentár Jakuba Nedobu: Zvolia si Česi v sobotu svojho Kisku?

PRAHA – Začali sa prezidentské voľby, v ktorých si českí susedia volia do druhého kola vyzývateľa pre Miloša Zemana (keďže ten je jasným favoritom prvého kola). Súčasný český prezident bol počas uplynulých piatich rokov kontroverznou postavou, keď si získal v podstate rovnaký počet obdivovateľov a odporcov. Práve z tábora Zemanových odporcov zaznievalo, že Slovákom závidia prezidenta Kisku. Podobného kandidáta vo voľbách teraz majú aj oni.

Situácia je podobná, ako v prípade slovenských prezidentských volieb v roku 2014. Hlavný vyzývateľ Robert Fico mal troch vážnych protikandidátov, ktorí sa pobili o druhé miesto, ktoré zaručuje účasť v druhom kole. Miloš Zeman má v týchto voľbách možno aj piatich kvalitných protikandidátov, z ktorých zrejme len traja majú šancu na postup do druhého kola.

Najneskôr sa do prezidentskej voľby prihlásil bývalý premiér Mirek Topolánek. Ten sa v predvolebných debatách (ktorých sa Miloš Zeman nezúčastnil) prezentoval ako veľmi kvalitný rečník. Jeho skúsenosti z reálnej politiky o ňom vytvorili imidž najkompetentejšieho Zemanovho protikandidáta. Práve na Topolánka sa pozerá ako na najväčšiu nádej, keď by on vedel najlepšie korigovať obrovskú moc nového premiéra Andreja Babiša (ktorý je Zemanov spojenec a preto táto dvojica na čele krajiny mnohých právom desí). Na druhú stranu, podľa prieskumov Topolánek odpudzuje Čechov ešte viac ako Zeman (až okolo 70 % voličov) a z vážnych protikandidátov má asi najmenšie šance uspieť v druhom kole. Hoci pre svoju krajinu urobil veľa prospešných opatrení, jeho vláde sa nevyhli korupčné škandály, ktoré utkveli v hlavách voličov väčšmi. Topolánek môže byť čiernym koňom volieb, ale zrejme doplatí na hriechy minulosti.

Ďalším z vážnych kandidátov je Michal Horáček. Česká verejnosť ho pozná najmä ako hudobného textára, ktorý spolupracoval so skladateľom Petrom Hapkom. Po revolúcii založil stávkovú kanceláriu Fortuna, ktorú neskôr dobre predal a tak je spomedzi deviatich prezidentských kandidátov najmajetnejší (aspoň podľa oficiálnych záznamov). Kampaň začal spomedzi top kandidátov najskôr, no to mu výhodu neprinieslo. Hoci je výrečný a dokáže sa postaviť za rozumné názory, jeho prejav pôsobí často teatrálne. Protikandidáti mu vyčítali aj jeho nekompetentnosť. Horáček vynaložil na svoje zvolenie najväčšie úsilie spomedzi všetkých, ale voľby si zrejme prehral sám, keďže svojou výstrednosťou sa netrafil do väčšinového českého naturelu.

Českým Kiskom má preto najväčšiu šancu stať sa Jiří Drahoš, ktorý je favoritom na postup do druhého kola. Reakcie na neho naozaj pripomínajú tie spred štyroch rokov, keď sa do druhého kola slovenských prezidentských volieb dostal Andrej Kiska. Mal imidž nemastného neslaného človeka, ktorý ťažko dá z hlavy súvislú myšlienku. Jiří Drahoš ako dlhoročný šéf Českej akadémie vied nemá až taký problém s vyjadrovaním sa, ale určite nie je z neho cítiť taký drajv ako napr. z Topolánka. Zatiaľ mu to prináša úspech. Je nemastný-neslaný, dáva si pozor, aby nikoho zbytočne nepohoršil a jeho odpovede sú spomedzi všetkých najvyhýbavejšie. No samotní Zemanovi priaznivci ho vykresľujú ako úplný protipól súčasného prezidenta –  slniečkara, kandidáta pražskej kaviarne a vítača migrantov. Vďaka zmierlivej stratégii má však Drahoš spomedzi Zemanových protikandidátov nielenže najväčšie šance sa dostať do druhého kola, ale ho aj vyhrať.  Odpudzuje totiž najmenej ľudí (opak spomínaného Topolánka) a preto môže najľahšie zjednotiť Zemanových odporcov.

Napriek všetkému však zostáva Miloš Zeman najväčším favoritom na zvolenie. Prezidentské voľby sú len necelé tri mesiace po tých parlamentných, kde uspeli predovšetkým strany s podobným videním sveta ako má súčasný prezident. Voliči Andreja Babiša, Tomia Okamuru či komunistov (teda strán, ktoré majú v českej snemovni väčšinu) budú v druhom kole určite voliť radšej Zemana než ktoréhokoľvek z jeho protikandidátov. Ak má byť súčasná hlava štátu v druhom kole porazená, musia jeho odporcovia dostatočne strašiť hrozbou, ktorá sa skrýva v tandeme Babiš-Zeman.

Predvolebnú kampaň som so záujmom sledoval a musím vyzdvihnúť prístup českej verejnosti k voľbe svojho prezidenta. Hoci v novodobej histórii majú Česi v porovnaní s nami slabšiu tradíciu v priamej voľbe prezidenta (volia si ho len druhý raz), postavili sa k voľbe s väčšou gráciou ako my. Okrem nekonečného maratónu diskusií kandidátov na najvyšší ústavný post sa uskutočnili debaty aj tlačových hovorcov kandidátov či dokonca potenciálnych prvých dám. Česi tak nadviazali na prvorepublikovú prezidentskú tradíciu. Ostáva len veriť, že prezidentská kampaň prebehne v podobnom duchu o rok aj v našej krajine.

Jakub Nedoba, Foto: archív autora

Autor je predsedom o.z. Mladí liberáli