Domáce Komentáre a názory

Komentár Jakuba Nedobu: Zaradí KDH spiatočku až do stredoveku?

BRATISLAVA – „Úmyselná ejakulácia mimo pošvy je neprirodzená a traumatizujúca. A nemýľme sa, byť prirodzeným pri sexe nie je módny trend, ale Boží zákon!“. To sú slová z blogu Richarda Vašečku, kandidáta na predsedu KDH.

Minulý mesiac som si pozrel podstatnú časť z rozhovoru časopisu .týždeň, kde Eugen Korda spovedal Jána Figeľa, bývalého šéfa KDH. Bol to pre mňa závan minulosti, niečoho, o čom som si myslel, že už nikdy vidieť a počuť nebudem. Hoci Figeľ bol mimo mediálny záber ani nie dva roky, tak veľmi retro mi to prišlo. Za tie dva roky sa neskutočným spôsobom zmenila politika nielen u nás, ale v podstate na celom svete.

Pripomenulo mi to situáciu spred volieb 2016, keď mňa a ďalších mládežníckych lídrov oslovil istý portál so žiadosťou o rozhovor. Musel som za hlavu chytať, keď som si čítal odpovede vtedajšieho lídra mladých kádéhákov. George Orwell pre to vymyslel kedysi termín „newspeak“. Teda okrem iného veľa hovoriť a pritom nič nepovedať. Pritom úlisnosť z toho len srší. Samozrejme, v našich kruhoch kolovali vtipy, že kádeháci majú toho istého mediálneho kouča. Všetci lídri z mládeže KDH aj vo verbálnom prejave hovorili ako Figeľ.

V januári tohto roka som pozeral rozhovor s mužom, ktorý prežil veľký politický pád a momentálne bojuje s onkologickým ochorením – kde nie je zanedbateľná možnosť, že to nakoniec nedopadne dobre (autor tohto etxtu z celého srdca pánu Figeľovi praje, aby rakovinu porazil). No porovnám si to s vystúpením bývalého českého premiéra Stanislava Grossa, ktorý tri roky pred svojou smrťou (a v tej dobe už vážne chorý) dal Českej televízii rozhovor, v ktorej prejavil nebývalú sebareflexiu. Oľutoval svoje politické chyby a poprosil svojich niekdajších voličov o odpustenie.

Ján Figeľ ani v tejto hraničnej životnej situácii sebareflexiu neprejavil. Neodhalil svoju ľudskú stránku a zostal naďalej politikom. Po dvoch rokoch, keď slovenská politika zreteľne upustila od svojej formálnosti som opäť počúval newspeak. Symbolizuje to nepoučiteľnosť nielen bývalého predsedu, ale vlastne celého niekdajšieho vedenia KDH. Všetci tí Figeľovia, Hrušovskí či Brockovia nemali už čo voličovi ponúknuť. A hoci vedenie KDH bolo za ten čas vybudované nanovo, nepoučiteľná je zjavne aj tzv. „stará garda“ tohto desaťtisícového hnutia.

Médiá síce prízvukovali, že hnutie s desaťtisíc členmi nedokázalo vo svojich radoch nájsť predsedníckeho protikandidáta k Alojzovi Hlinovi a tak siahlo do poslaneckého klubu OľaNO. No toto by bolo najmenej, keďže rovnako prišli aj k Hlinovi. A hoci predstava, že tento excentrický politik bude na čele takého puritánskeho hnutia bola vtedy divoká, stávka kádehákov na Hlinu sa javí ako rozumná nielen z dnešného pohľadu (keď už vieme o raste preferencií KDH), ale aj z pohľadu vtedajšieho. Do čela KDH musel prísť niekto ako Hlina, lebo hnutie sa nachádzalo tam, kde sa nachádzalo najmä preto, že Figeľove vedenie roky nedokázalo ponúknuť nič iné ako slovnú vatu (a infikovalo tým všetkých svojich členov).

Stará garda teraz prišla s výčitkou, že Hlina je na KDH málo kresťanský. Áno, Hlina naozaj nepôsobí ako predstaviteľ KDH, na akých sme boli roky zvyknutí. A kto už by vrátil tomuto hnutiu puritánsky ráz lepšie, než politik, ktorý varuje pred úmyselnou ejakuláciou mimo pošvy? Kresťanská strana si predsa zaslúži predsedu, ktorý bude mládež poúčať, že z masturbácie chlpatejú ruky. No Vašečka zrejme len ponúkne ilúziu kresťanstva ako to robil práve Figeľ. Nikto nevedel v kostole spínať ruky presvedčivejšie než on, až sme sa nakoniec z  uniknutých mailov dozvedeli ako sa ženatý politik sprchoval so straníckou hovorkyňou.

Ak bolo pre staré vedenie KDH typické farizejstvo, Vašečka môže byť dôstojným nástupcom. Za uplynulý týždeň absolvoval iks mediálnych rozhovorov, kde nedokázal dostatočne vysvetliť, kto z hnutia ho na toto dobrodružstvo nahovoril. Ba čo viac, on to dokonca poprel. Nazval to jeho osobnouodvahou. Hoci sa chce KDH ujať až v čase, keď ho Hlina vytiahol hore a nie po voľbách, keď smerovalo k nule.

Spomínať fakt, že moderné konzervatívne strany vo svete už upustili od bigotných hovadín, ktoré vypisuje Vašečka na svojich blogoch (pripomeňme si, že ako poslanec chcel zakázať nahotu v novinách) snáď ani nemá zmysel. Keď Hlina nie je autentický kresťan, Vašečka nie je autentický kandidát. Je to postavička, ktorá vzišla zo zákulisných dohôd.

A kto môže byť víťazom tohto predsedníckeho boja? Celkom určite strana Smer. Povolebná spolupráca s KDH pod vedením Hlinu je vylúčená. Zvolením Vašečku sa môže KDH vrátiť k starým časom, keď sa Ficovi nastavovali ako hárajúca suka. A ak aj napriek tomu vyhrá Hlina, vzniknutý spor okolo voľby môže citeľne oslabiť KDH a tým pádom aj celú opozíciu.

Jakub Nedoba, Foto: archív autora

Autor je predsedom o.z. Mladí liberáli