Domáce Komentáre a názory

Komentár Jakuba Nedobu: Kúpil si Soros už aj Kotlebu?!

BRATISLAVA – Minulý týždeň v tom mali jasno nielen premiér Fico, ale aj celá alternatívna scéna či Marian Kotleba. Piatkový protest mal byť slovenským majdanom, prevratom, ktorý cez opozíciu a mimovládky zaplatil George Soros. Preto bol Marián Kotleba proti predčasným voľbám, aby zabránil tomuto prevratu. Tento týždeň však už je Kotleba za predčasné voľby. Znamená to, že už si Soros kúpil aj jeho?!

Samozrejme, ako Smer, tak aj ĽSNS ohlupovali „sorosovskou kartou“ národ. A neostalo len pri tom. Odporcovia pochodov sa snažili úplne predefinovať viaceré pojmy. Preto by nezaškodilo si vlastne pripomenúť, čo vlastne znamenajú.

Napr. taký prevrat. Čo je to vlastne prevrat? Podľa slovníka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra prevrat je „náhla, obyčajne násilná zmena v štátnom politickom systéme“. Ako sa ukázalo, protesty násilné neboli. A neusilovali sa ani o zmenu v politickom systéme či režime. Súčasný režim je demokracia. A účastníci protestu nechceli demokraciu na Slovensku zrušiť, ale vylepšiť. Preto sa snažili odstrániť skorumpovanú vládu, ktorá sa bratá s mafiánmi.

Kotlebovi sa protesty nepáčia, lebo on je otvorene proti demokracii a nič ho nedesí viac, ako keď sa ukáže jej funkčnosť. Napr., keď desaťtisíce občanov vyženú z úradu skorumpovaného ministra vnútra, alebo primäjú koaličnú stranu na vystúpenie z vlády. Ficovi sa protesty nepáčia logicky, lebo sú namierené proti nemu.

V protestoch sa teda nehralo o zmenu režimu, ale o zmenu vlády. A to všetko v súlade s ústavou. Ak to Fico nazýva prevratom, tak podobným „prevratom“ sa on dostal v roku 2012 k moci (t.j. po páde Radičovej vlády). Táto vláda podľa očakávaní skončí preto, lebo stratí väčšinu poslancov. Ak teda tomuto „prevratu“ nezabráni práve Kotleba, s ktorým môže dosluhujúci premiér vykšeftovať pokračovanie vlády.

A čo také zneužívanie smrti novinára a jeho snúbenice opozíciou? Naozaj to opozícia robila? Je v podstate na sto percent isté, že ak by bol za danej situácie v opozícii Fico, robil by to isté. Koniec koncom, on ako opozičník robil cirkus kvôli neporovnateľne menej závažným témam a inicioval odvolávanie členov vlády pre každú hlúposť.

A že už to nie je vôbec o smrti Kuciaka? Ono to ani nikdy tak celkom nebolo. Nikto nikdy nepovedal, že Fico či Kaliňák dali novinára zabiť a že preto by mala padnúť vláda. Dôležité boli súvislosti, ktoré so smrťou Kuciaka vyplávali na povrch. A to, že vláda tolerovala nielen justičnú alebo aj talianskú mafiu, ktoré sú podozrivé teraz z vraždy novinára. Dokonca bývalú milenku hlavného podozrivého si premiér pustil do svojej najväčšej blízkosti. Už to samotné je hodné konca vlády. Nehovoriac o tom, že ak má byť táto vražda naozaj vyšetrená, výmena vlády je nevyhnutná.

Sorosovská karta bola od začiatku trápna a preto bolo najlepšou odpoveďou na ňu tých 120-tisíc ľudí v slovenských uliciach, ktorí sa touto hrou nenechali odradiť. Zároveň to aj ukazuje, v akých úzkych musí byť teraz povestný „topiaci“, ktorý sa aj „slamky chytá“.

Jakub Nedoba, Foto: archív autora

Autor je predsedom o.z. Mladí liberáli