Domáce Komentáre a názory

Komentár Jakuba Nedobu k pochodu: Môžeme byť hrdí na tento národ

BRATISLAVA – Je paradoxné, že v najťažších dňoch tejto republiky za ostatné roky dokáže byť človek na svoj  národ najviac hrdý.

Od minulotýždňového pondelka, keď sme sa dozvedeli o dvojnásobnej vražde, sa slovenskou spoločnosťou prehnala doslova smršť. Služby online denníkov „Minúta po minúte“ dávali konečne zmysel, tak rýchlo sa situácia menila. A po každej jednej tlačovke premiéra či policajného šéfa vo mne vreli emócie, ktoré som chcel pretaviť do kilometrového komentára. Až nakoniec prevládol jeden základný pocit a to spokojnosť a pochopenie.

Pochopil som, že  milovníci alternatívnych médií veria tým sprisahaneckým slovám o Sorosovi či celosvetovom všežidovstve, lebo sami by nedokázali pre niekoho iného niečo urobiť. Ak by pripustili, že 25 tisíc ľudí sa spolu stretne, lebo chcú slobodnejšiu a demokratickejšiu krajinu – a nie, že ich všetkých zaplatil Soros, zrútil by sa im svet.

Na toto doplatí aj Kotlebova strana. Tá sa mohla priblížiť k tým dvadsiatim percentám, o ktorých od volieb sníva. V čase, keď je súčasná garnitúra a najmä Smer (právom) vláčená po kanáloch, by stačilo, keby kotlebovci boli tou skutočnou opozičnou stranou, ako o sebe hovoria. Ale oni nie, vytiahnu Sorosa, štátny prevrat, Majdan, a pod..

Ak o Sorosovi hovorí Fico a jeho podržtaškovia v Smere, tak to samozrejme nie je autentické. Pre nich je to len jeden veľký zlodejský žúr, o ktorom si mysleli, že nikdy neskončí. A skúšali, čo im prejde. Premiér verejnosti podsúval vždy to, čo potreboval. Keď chcel byť chrumkavý, bolo to jadro EÚ (doteraz sa čudujem, koľko ľudí mu toto euronadšenectvo spapalo). S keď potrebuje aktivizovať spodné vody spoločnosti, vytiahne Sorosa. Fico je jednoducho hráč.

Ak sa však naozaj všetci odporcovia dnešných pochodov niečoho boja, tak je to fungujúca demokracia. Kotlebovcov a alternatívcov by rozdrapilo od zlosti, ak by desaťtisíce ľudí prostredníctvom pochodov bojovali za slobodnejšiu a menej skorumpovanú spoločnosť a demokratickou cestou by sa im to podarilo. Pre celoživotného hráča Fica by to bol game over.

V stávke je pritom priveľa – dnes sa rozhoduje o tom, či sa Slovensko stane guberniou kaczynsko-orbnánovského razenia. Ale tá vlna precitnutia za ostatné dva týždne – a nie je to len solidarita s dvomi obeťami ale aj oprávnená obava o našu krajinu – ma napĺňa optimizmom. Priznám sa, nečakal som, že sa Slovensko takto prebudí. Preto aj ja dnes budem so slušnými ľuďmi kráčať za slušné Slovensko.

Jakub Nedoba, Foto: archív autora

Autor je predsedom o.z. Mladí liberáli