Domáce Komentáre a názory

Komentár Jakuba Nedobu: Je suis Ján Benčík

Bloger Ján Benčík, ktorý monitoruje virtuálne pôsobenie slovenský fašistov a iných protisystémových ľudí, si tento týždeň prevzal Cenu európskeho občana. Reakcia protistrany, ktorá ho považuje za eštebáka a dlhodobo sa mu vyhráža aj fyzickou likvidáciou, na seba nenechala dlho čakať. Keďže tlak sa bude na Benčíka postupom času stupňovať, je na čase, aby sa všetci slušní ľudia postavili za neho. U mňa počnúc dneškom a takto verejne.

Za Jána Benčíka sa musím postaviť, hoc s ním nie vždy súhlasím. Totiž, protistrana sa snaží nás všetkých nahádzať do jednej škatuľky, či už s názvom „slniečkári“, alebo ešte lepšie „kaviareň“. Je nutné si uvedomiť, že tú pomyselnú kaviareň tvoria napr. hlboko veriaci kresťanskí demokrati, ale aj občianski konzervatívci, progresivisti či pravicoví liberáli, ako napr. ja.

Z môjho letmého pozorovania pôsobenia Jána Benčíka napr. na sociálnej sieti viem, že skôr drukuje progresivistom a zrejme sa s ním teda nezhodnem napr. v niektorých názoroch na Európsku úniu a celkovo si ani nemyslím, že by EÚ mala udeľovať také ocenenia, aké on dostal. Avšak, Benčíkove aktivity si chválu zaslúžia a preto za ním stojí aj celá „kaviareň“. Lebo títo na pohľad rozmanití ľudia majú jednu spoločnú vec – sú to demokrati. A Ján Benčík demaskuje ľudí, ktorí nám chcú demokraciu pošliapať.

Najzábavnejšie je, ako protistrana označuje Benčíka za eštébáka. Pritom on nikomu nemontuje ploštice do bytu, neodpočúva hovory a ani nechodí nikam v prestrojení. A ani od nikoho násilím nevyžaduje priznania. Jediné, čo robí je to, že zaznamenáva facebookovskú komunikáciu (prevažne) fašistov, ktorú neskôr zverejní na blogu. Nikomu sa nenabúra do súkromného účtu, ani podvodom nevyláka heslo. Jednoducho „oscreenuje“ všetku tú hrôzu, čo tí idioti vyprodukujú na sociálnej sieti.

Je nutné zopakovať a podčiarknuť, že to tí fašisti píšu verejne. Možno si mysleli, že budú za hrdinov vo svojej societe a možno nikdy nečakali, že tie ich slovné splašky poputujú virtuálnym svetom ďalej a oni budú za idiotov. A možno sa niektorí z nich stali medzitým váženými politikmi a tak svoju kedysi verejne prezentovanú lásku k holokaustu musia teraz tajiť. No to nič nemení na tom, že Ján Benčík svojim pôsobením nerobí nič zlé, nikoho neodpočúva či nejak inak nešpicluje.

V internetovej diskusii sa mnohokrát objavia otrasné príspevky. Dôkazom toho sú napríklad aj komentáre pod mojim článkami. Za tie roky si totiž mnohí zvykli, že na internete je možné všetko. No nie je. Ján Benčík však nastavil zrkadlo tým najhorším z najhorších, ktorí by tento systém najradšej zvrhli a zaviedli stavovský štát. Sú to ľudia, ktorí na facebooku hrešia ako dlaždiči, prajú smrť „nebielym“, hoc aj malým deťom, vyzývajú na likvidáciu slniečkarov, píšu obdivné statusy o Hitlerovi. A v neposlednom rade, keď to Ján Benčík zverejní, vyhrážajú sa mu.

Verím tomu, že muž na dôchodku by mohol svoj čas využiť aj príjemnejším spôsobom. Na Slovensku sa nenosí ísť s hlavou na klát. Avšak, nemôžeme celý spor nechať tak, že to je vlastne ĽSNS + Zem a Vek + Extra plus + Hlavné správy vs. Benčík, Denník N, Zomri, Prečo ľuďom hrabe + Slobodný vysierač. Fašisti, náckovia a iná háveď vždy v histórii prehrala, lebo nás, druhých, bolo viac. A nebude tomu inak ani teraz. Áno, aj ja som Ján Benčík!