Domáce Komentáre a názory

Komentár Ivana Zuzulu: Pár slov k predčasným voľbám

BRATISLAVA – Politická scéna na Slovensku mi v ostatných rokoch pripomína notoricky známy vtip o zápiskoch partizánskeho atamana, podľa ktorého ráno vyhnali povstalci Nemcov z lesa, na poludnie vyhnali okupanti partizánov a večer prišiel horár a vyhnal z lesa všetkých.

Prekáračky medzi Ficovou koalíciou a opozíciou trvali tak dlho, až nakoniec bude musieť prísť horár – volič a rozhodnúť, kto nanovo obsadí parlamentný les. Nestalo sa tak iba včera. Včera to iba došlo viacerým bojovníkom v strane Most – Híd. Stačilo si zapnúť ktorékoľvek televízne spravodajstvo, prečítať si ktorékoľvek noviny, pozrieť sa na webové stránky a odvšadiaľ sa dali vyčítať väčšie alebo menšie dôvody na nespokojnosť „horára“, za ktorú, či sa im to páči alebo nie, nesú zodpovednosť nielen Fico s Kaliňákom a ich Smer, ale aj všetci koaliční pomocníci. Viem, teraz sa na našu stranu znesie (a oprávnene) spŕška kritiky, že aj ona pomáhala Ficovi a stála pri ňom.

Rád by som však všetkým kritikom pripomenul, že zo strany #Sieť krátko po voľbách v roku 2016 odišli tí, ktorí s takýmto postojom nesúhlasili, a ich snahy a postoje môžeme sledovať a posudzovať aj v terajšej parlamentnej praxi. Na škodu veci stranu opustili bez akejkoľvek snahy o zmenu alebo o nápravu pomerov v nej „zadným“ vchodom a uprednostnili svoj nepoškvrnený štít pred riešením problémov.

Ďalšia skupina zvolených parlamentných zástupcov #Siete zasa nedokázala „komunikovať“ s vtedajším vedením strany a slušne povedané „prestúpili“ inam – podporovať Fica. Mimochodom na záberoch zo včerajšieho rokovania, na výsledky ktorého sme čakali neskoro do noci, niektorých z nich bolo vidieť.

S oboma spomínanými skupinami poslancov sa, prirodzene, spája aj vlna odchodov zo strany. Zvyšok členov #Siete, ktorí sa často stali fackovacími panákmi nevôle s tým, čo sa udialo, v septembri 2017 zorganizovali stranícky snem, prijali nové stanovy, zvolili nové vedenie a strana nielenže nezanikla, ale nastúpila na novú cestu svojej existencie.

V súvislosti s udalosťami posledných dní sa médiá obrátili aj na vedenie strany #Sieť s otázkou predčasných volieb. Jasne sme deklarovali naše súhlasné stanovisko s predčasnými voľbami, aj keď sme si dobre vedomí nevýhodnosti takéhoto kroku pre nás. Sme si však dobre vedomí toho, že práve nekonzistentnosť politiky #Siete pred voľbami 2016 a po nich a vajatanie jej vtedajších predstaviteľov boli základnými príčinami rozvratu, ktorý v radoch strany nastal.

S prehnanými ambíciami o gazdoch pravice do nastávajúcich volieb určite nepôjdeme, je však našou povinnosťou zúčastniť sa tohto „súboja“ a dať možnosť hlasom tých, ktorí veria v ideu bezpečnosti, rozvoja a prosperity Slovenska.

Autor: RNDr. Ivan Zuzula, CSc., Foto: FB / #SIEŤ

predseda strany #SIEŤ