Domáce Komentáre a názory

Komentár Ivana Zuzulu: Fico znova všetkých dobehol

BRATISLAVA – Ficova ponuka na demisiu, rozumej výmenu seba za niekoho iného, dala definitívnu bodku za rozpormi v koalícii. Skončila, ako je na Slovensku už roky dobrým zvykom, víťazstvom Fica a nebezpečným strápnením sa ostatných zúčastnených. V očiach bežných ľudí zlyhala opozícia, ktorá sa pár dní zúfalo snažila vyvolať dojem, že ovplyvňuje dianie, pretože sa z vlastnej iniciatívy pretransformovala na „hovorcu väčšiny národa“. A národ vraj žiada predčasné voľby. Iste, predčasné voľby by boli riešením, ak by parlament nebol schopný pokračovať v činnosti. Ibaže v súčasnosti to tak nie je.

Mimoriadne nebezpečne sa však strápnili koaliční partneri z Mosta-Híd a SNS, ktorí naskočili na túto iracionálnu vlnu a namiesto toho, aby konali, zásobovali médiá ramenatými vyjadreniami, akoby vôbec nepoznali fakty. Teda konkrétny fakt, že vládnuť môže ten, kto v parlamente získa 76 poslancov. Je nepochopiteľné, že strana, ktorá vo svojom poslaneckom klube združuje odídencov inej strany a vie o koaličnej podpore zo strany nestraníkov rôzneho zamerania, mala tak málo predstavivosti a tom, ako si Róbert Fico vie nájsť tú povestnú 76-ku.

Ak sa v parlamente ešte nachádzajú poslanci, ktorí to so Slovenskom myslia vážne, mali by upozorňovať na zdroj problému súčasnej koalície, a tou je nepochybne „parlamentná migrácia“, ktorej výsledkom sú čudesné 76-ky. V plamenných vyjadreniach o nevyhnutnosti predčasných volieb, lebo ulica ich žiada, by sme mali byť opatrní. Ľud môže svojich volených zástupcov na ulici kritizovať, no rozhoduje o nich vo voľbách, ktoré sa – v prípade, že vláda má dôveru parlamentu – opakujú raz za 4 roky.

Autor: RNDr. Ivan Zuzula, CSc., Foto: FB / #SIEŤ

predseda strany #SIEŤ