Domáce Komentáre a názory

Komentár Ivana Zuzulu: Čisté svedomie Andreja Kisku

BRATISLAVA – Prestrelka medzi hlavou štátu a jeho oponentmi jasne potvrdzuje, čo sme povedali už viackrát, že súčasná kríza v slovenskej politike je predovšetkým krízou morálnou. Obidve strany sporu sa navzájom atakujú známymi i menej známymi argumentmi a snažia sa dokázať, že druhá strana má viac „masla na hlave“.

Pri dôslednom rešpektovaní pravidiel morálky však nemôže platiť machiavelistické „Účel svätí prostriedky“ a z porušovania predpisov ani v prípade nevyjasneného financovania prezidentskej kampane nemôže vzniknúť nový právny stav.

Andrej Kiska sa od svojho zvolenia stavia do pozície morálnej autority a oprávnene sa dožaduje slušnosti a korektnosti aj v politickom zápase. Debaty, ktoré sa okolo neho rozvírili, treba tiež chápať v takomto – morálnom – kontexte. Nebudem rozoberať ich daňovú, finančnú či nedajbože trestno-právnu stránku, na to máme oveľa kompetentnejších. Mám však právo pýtať sa pána prezidenta, či je presvedčený, že sa nikdy v minulosti nespreneveril princípom, ktoré hlása. Vychádzam z toho, že iba Andrej Kiska vie, či nemusí niečo zo svojej kampane vysvetľovať, prípadne sa za niečo ospravedlniť. A vysvetliť a ospravedlniť sa celému národu, nielen svojim voličom alebo sympatizantom.

Na morálku a zodpovednosť priamo volenej hlavy štátu sa totiž v porovnaní s inými ústavnými činiteľmi kladú oveľa vyššie nároky. Prezidentskí kandidáti oslovujú voličov ako osobnosti, neskrývajú sa ako poslanci v „balíku“ straníckych kandidátskych listín, a prezidentom sa na rozdiel od člena vlády nemôže stať neznámy človek – stranícky nominant, ktorý nikdy a nikam nekandidoval. Priamo volený prezident by však v prípade, že sa prezidentom stal nerešpektovaním noriem, mal uvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii.

Ak je pán prezident Kiska presvedčený, že nespravil nič také, čo by závažným spôsobom naštrbovalo jeho dobrú povesť, tak je jeho povinnosťou postaviť sa na čelo bojovníkov za rešpektovanie pravidiel morálky. Ústava Slovenskej republiky však hlave štátu vyhradila predovšetkým reprezentatívne funkcie. Prezidentovi dáva do rúk málo nástrojov na elimináciu, ako on hovorí, rozmáhajúcich sa mafiánskych praktík. Boj so zlom, ktoré sa prvému občanovi bridí, nemôže účinne riadiť z prezidentského paláca. Aktívne ho môže viesť iba na čele reálnej politickej sily, ktorá nakoniec dokáže demokraticky zmeniť dnešné neutešené pomery u nás. Morálna zodpovednosť Andreja Kisku je o to väčšia, že je jediným politikom na Slovensku, ktorý dokázal v priamej konfrontácii poraziť súčasného premiéra.

Autor: RNDr. Ivan Zuzula, CSc., Foto: FB / #SIEŤ

                                                                                              predseda strany #SIEŤ