Domáce Komentáre a názory

Komentár Ivana Zuzulu: Ako sa skončia prezidentské voľby u našich susedov?

BRATISLAVA – Televízne debaty prezidentských kandidátov v Čechách nepochybne poskytnú materiál na celý rad hodnotení a diskusii. Voľby hlavy Českej republiky sú iba v rukách jej občanov a názory zvonku výsledok rozhodovania, ktorý budeme poznať v sobotu podvečer, nijako nemôžu ovplyvniť. S ohľadom na dlhé roky spoločnej histórie Slovenska a Čiech a s ohľadom na výraznú podobnosť prezidentských kompetencií v oboch našich krajinách si však neodpustím niekoľko poznámok o dojmoch, ktoré vo mne obidvaja adepti na pražský prezidentský stolec, Jiří Drahoš a Miloš Zeman, v diskusiách vyvolali.

Jiří Drahoš je akademik, jeho argumentácia je vecná a málo emotívna. Miloš Zeman je skúsený politický matador, skvelý rétor a briskný glosátor. Jeden aj druhý spôsob komunikácie má svoje plusy a mínusy a ani jeden z nich budúcu hlavu štátu nediskvalifikuje. Obidvaja kandidáti sú bezpochyby ľudia múdri a sčítaní, Miloš Zeman navyše aj pohotový. Vzdelanie a intelekt nie je to, čo by ich výrazne odlišovalo. Čo však s veľkou pravdepodobnosťou rozhodne, bude ich „ľudovosť“ a „zrozumiteľnosť“. U voličov zaboduje to, čo dokážu od každého z nich prijať, s čím sa stotožnia a s čím sa dokážu identifikovať.

Pán profesor, aj keď artikuluje zreteľne, je, podobne ako pred piatimi rokmi knieža pán, pre mnohých občanov nezrozumiteľný. Témy, ktorým sa po celý život venoval, sú pre väčšinu Čechov nepochopiteľné, pre viacerých nezaujímavé a pre nemálo z nich možno aj úplne zbytočné. Pri vhadzovaní lístkov do volebných urien si však určite spomenú na jeho nejasné a meniace sa názory na nelegálny vpád ekonomických migrantov do Európy, závažnú hrozbu nielen pre Česko, ale pre celú EÚ, na jeho neisté vyjadrenia k medzinárodnej politike a na habkavé komentáre súčasnej domácej situácie po parlamentných voľbách.

Tlak istých médií, niektorých umelcov, slniečkárov a „pražskej kaviarne“ prináša síce svoje plody, no mienku nadpolovičnej väčšiny národa modifikovať určite nedokáže. Rozumní ľudia v Čechách – a tých je bezpochyby viac – s istotou chápu, že „hocikto, len nie Zeman“ na čele ich štátu stáť nemôže. A skúsenosti s voľbou „hocikto, len nie Mečiar“ a „hocikto, len nie Fico“ môžu odpozerať od nás.

Tieto riadky píšem v čase, kedy výsledky prezidentských volieb u susedov ešte nie sú známe. Myslím si však, že ich víťazom a hlavou Českej republiky v najbližších piatich rokoch bude realista Miloš Zeman. Nerád by som sa mýlil a rád by som mu k tomuto úspechu po voľbách zablahoželal.

Autor: RNDr. Ivan Zuzula, CSc., Foto: FB / #SIEŤ

predseda strany #SIEŤ