Komentáre a názory

Komentár Fidelity: Rozhodnutie USA budú pravdepodobne musieť nasledovať aj európske krajiny

BRATISLAVA – Tom Robinson, Research Analyst, Global Energy, Fidelity International: Odstúpenie USA od jadrovej dohody nebolo pre trhy prekvapením. Otázne teraz je, ako sa zachovajú európski signatári dohody.

Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo podrobnosti plánu znovuzavedenia sankcií na Irán. Vyplýva z neho, že obmedzenia sa do platnosti budú dostávať len postupne, a nie naraz, ako tvrdia novinové titulky.

Ďalší členovia jadrovej dohody s Iránom – Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína a Rusko – zatiaľ svoje podporné stanovisko v prospech Iránu nemenia. Naznačili však, že by mohlo dôjsť k „miernym“ úpravám v dohode.

Dopad amerického rozhodnutia na globálny trh s ropou by mohol predstavovať výpadok dodávok v objeme 300-tisíc až 500-tisíc barelov denne. Predstavuje to 0,3 až 0,5 percenta svetovej ponuky. Exportné toky sa pravdepodobne neprispôsobia okamžite, Ázia je schopná absorbovať časť alebo celý dotknutý objem výpadku.

Kalkulácia vyzerá nasledovne: od zrušenia sankcií v roku 2015 vzrástla produkcia ropy v Iráne o zhruba jeden milión barelov denne. Jeho export tak dosiahol približne 2,2 milióna barelov denne. Aktuálne čísla za apríl sú ešte vyššie.

Zhruba 60 percent z exportu smeruje do Ázie. Najväčšími odberateľmi sú Čína, India, Južná Kórea a Japonsko. Európski zákazníci odoberajú zhruba 25 percent iránskej produkcie a hoci Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko chcú zostať signatármi dohody, hrozí, že budú musieť zastaviť obchody s Iránom, ak sa budú chcieť vyhnúť sankciám zo strany USA.

Saudská Arábia okrem toho už vyjadrila vôľu nahradiť dodávky do krajín, ktoré nebudú chcieť alebo môcť odoberať ropu z Iránu, vlastnou produkciou.

Sankcie zvýšia ceny ropy v strednodobom horizonte

Odstúpenie od jadrovej dohody je už podľa môjho názoru zohľadnené v súčasných cenách ropy. Po oznámení rozhodnutia USA tak poskočila ceny ropy Brent len o jeden dolár na 77 dolárov za barel. No počas uplynulých štyroch týždňov to bol nárast o desať dolárov.

Viacerí špecialisti na ropu si myslia, že samotné odstúpenie USA od dohody už nebolo pre trhy novou udalosťou, pretože bolo očakávané. Pozornosť sa teraz sústreďuje na iné faktory, napríklad na voľby vo Venezuele, ktoré sa budú konať 20. mája.

Z dlhodobého hľadiska môže znovuzavedenie sankcií spomaliť zahraničné investície v iránskom ropnom priemysle a obmedziť rast tamojšej ekonomiky. Tento faktor bude v konečnom dôsledku predstavovať podporu pre rast cien ropy, ako aj akcií firiem, ktoré sú na ropný priemysel naviazané.

Autor: Fidelity, Foto: SITA/AP/Carolyn Kaster