Bratislava Domáce Top

Komentár Alojza Hlinu: Sociálny balík pre oligarchov a dvojnásobné dane

 

Plán B – Plán Bratislava alias  Plán pre bohatých podľa primátorského kandidáta Matúša Valla.

Plán obsahuje sociálny balík pre oligarchov a dvojnásobné dane.

Skôr, ako sa vytvorí mýtus o tom, aký je Plán Bratislava super a budú to tvrdiť aj tí, ktorí ho vôbec nečítali a ani nevideli, iba o ňom počuli od kamaráta, ktorý o ňom počul tiež od kamaráta, ktorého kamarát pozná jedného, ktorý tento Plán B v knižnej podobe držal v ruke …

Mýty sú nebezpečné. Preto aj vedomý si rizika, že sa na mňa vrhne „naspeedovaná“ skupina vášnivých vytlieskavačov Plánu B, pokúsim sa napísať, prečo nie je správne, aby sme z plánu B urobili mýtus.

Dalo by sa i viac, ale dotknem sa len dvoch skutočností, cez ktoré sa dá predstaviť jeden zo súčasných mentálnych svetov na Slovensku. Mentálny svet submisie voči bohatým a vplyvným a svet slabej sociálnej empatie k slabým a chudobným.

V kapitole Územné plánovanie je niečo, čo si niektorí politici nedovolia povedať. Áno, niektorí politici ešte vedia, že nemôžete oligarchom splniť všetko, čo si zažiadajú. Dokonca sú aj politici, ktorí to aj neurobia. Tí rozumnejší oligarchovia dokonca vedia, že ak by všetci politici boli k nim príliš submisívni a splnili by im všetko, čo si zažiadajú, tak v stredne až dlhodobom horizonte by to poškodilo aj im samotným. V Pláne pre Bratislavu kandidát na primátora M. Vallo predstavuje niečo tak otrocky submisívne, že to tým rozumnejším developerom už ani nemôže chutiť. Chcem totiž veriť, že sú aj takí.

Developeri chcú stavať aj tam, kde predtým nikdy nič nestálo. Chystajú sa napríklad zastavať aj zelené pľúca Bratislavy na petržalskej strane Dunaja a mnohí tomu aj tlieskajú. Sú aj ďalšie a ďalšie hektáre a hektáre pozemkov vo „vývoji“. Ak namiesto lesov majú stáť bytovky, tak je k nim potrebné urobiť aj cesty. Tu nastupuje architekt M. Vallo a jeho tím s návrhom, že vyvolané investície sa budú započítavať s poplatkom za rozvoj. A aby to nebolo málo, tak dokonca navrhuje, že poplatok za rozvoj sa bude týkať iba priamej podlahovej plochy bytov, respektíve kancelárií. Takže ten poplatok, ktorý mimochodom vôbec nie je vysoký, navrhuje dokonca neuplatňovať na veľkej časti novovzniknutých zastavaných plochách.  Mesto Bratislava by malo podľa M. Valla upustiť od požiadaviek na vyvolané investície a umožniť developerom  započítanie hodnoty stavby verejnej infraštruktúry ako súčasť poplatku za rozvoj. Keďže výška poplatku za rozvoj v Bratislave na 1m2 zodpovedá cene za čistenie 1 m2 mramorovej podlahy v Širokého vile, tak sumu, ktorá bude prevyšovať túto čiastku, predpokladám, mesto ešte aj doplatí developerovi. Toto ale už v Pláne B explicitne napísané nie je.

Zjednodušene:  developeri  zastavajú zelené pľúca Bratislavy. Namiesto zaplatenia relatívne nízkeho poplatku za rozvoj Bratislave (v súčasnosti 35 EUR/m2) kandidát na primátora v svojom pláne pre Bratislavu otrocky submisívne navrhuje, že sa budú počítať iba priame podlahové plochy bytov a obchodných priestorov (tie peniaze si samozrejme developer vyberie od kupujúcich alebo nájomcov priestorov).  Čaro Plánu B prichádza až teraz: poplatok, ktorý by mal developer uhradiť mestu vôbec nezaplatia, ale odrátajú si ho z vyvolaných investícií (infraštruktúry k týmto stavbám). To, čo bude nad rámec poplatku za rozvoj, doplatí mesto. A už žiadne vyvolané investície.

Žiaľ, príbeh s Bratislavou ako dojnou kravou má ambíciu pokračovať, len s novou, sofistikovanejšou tvárou.

A tá druhá skutočnosť?

V kapitole: Zvýšenie príjmov nájdete úplný skvost. Ak by sa udeľoval titul „Človek s nulovou sociálnou empatiou“, mal by som adeptov na nomináciu na víťaza.

V tejto časti Plánu pre Bratislavu sa píše, že „zdvojnásobnenie dane z nehnuteľnosti by rozpočty väčšiny domácnosti zaťažilo iba niekoľkými eurami, ale mesto by získalo ďalších 60 miliónov EUR navyše. Takže M. Vallo navrhuje zdvojnásobenie dane z nehnuteľností a uvádza, že obyvatelia to dokonca nepocítia. Možno, keď ste spolumajiteľom architektonického štúdia, ktoré robí zákazky pre Pentu, tak zdvojnásobenie nejakej dane nie je pre Vás peniaz, ale garantujem, že pre väčšinu občanov, malých a stredných podnikateľov to peniaz určite je. Zdvojnásobnenie dane z nehnuteľnosti sa netýka len bytov a rodinných domov, ale aj podnikateľských priestorov. Výrazne sa to dotkne stredných a malých podnikateľov. Tí veľkí majú poväčšine priestory poprenajímané a zvýšenú daň prenesú na nájomcov. Ich sa priamo nedotkne.

V Pláne pre Bratislavu sa teda dočítate o sociálnom balíku pre veľkých developerov a o zdvojnásobení dane z nehnuteľnosti a to dokonca so sociálne empatickým dôvetkom, že domácností „tých pár Eur nezaťaží“.  Nechcem brať ilúzie všetkým tým, ktorí sú z plánu B nadšení, ale ja som si ten plán naozaj prečítal. Prechovávam veľkú úctu k niektorým ľuďom, ktorí sa podieľali na tvorbe Plánu B. Samozrejme, grafika a spracovanie v tlačenej podobe je naozaj výborné. Pravdou je však aj to, že v tomto pláne sú skutočnosti, ktoré spomínam.