Bratislava Domáce Top

Komentár Alojza Hlinu: Budú v Bratislave „primárky“?

Bratislava má jedinečnú šancu zažiť „primárky“ na primátora. Skutočné primárky, do ktorých sa môže zapojiť verejnosť a ktoré vygenerujú kandidáta, ktorý má veľkú šancu vyhrať voľby v Bratislave.

Primárky v Bratislave budú, ak vyhrá veľkosť nad malosťou.

Budú, ak racionalita vyhrá nad iracionálnosťou. Budú, ak niektorým stranám skutočne záleží na Bratislave. Bratislava je hlavné mesto Slovenska. Tie politické strany, ktoré prehrajú boj o hlavné mesto, majú dobre nabehnuté na to, aby prehrali aj veľký boj o Slovensko.

Kresťanskí demokrati navrhujú prvé skutočné bratislavské primárky na primátora.

SaS a OĽaNO mali svoju dvojstrannú zmluvu ako si podelia Bratislavu medzi sebou podpísanú už pred župnými voľbami. SaS výmenou za to, že OĽaNO podporí J.Drobu za župana v župných voľbách nechalo strane OĽaNO voľnú ruku pri nominácii primátora Bratislavy v komunálnych voľbách. Bola to dvojstranná dohoda, tretiu stranu k ničomu nezaväzovala, teda ani nás – kresťanských demokratov. Kresťanskí demokrati majú svoju hrdosť. My nie sme žiadna podrž taška. Nás nemôžete vydierať, s nami sa nejedná tak, že tu je náš kandidát – beriete alebo neberiete?

Ani spolupráca opozičných strán pred župnými voľbami  nebola žiadna prechádzka ružovou záhradou. Výsledky sa však rátajú a výsledky boli. My sme boli pripravení na spoluprácu aj v komunálnych voľbách . Žiaľ, kolegovia sa nášho úspechu v župných voľbách zľakli, dokonca by som i povedal, že nám trochu závideli ten kúsok slnka, ktoré zasvietilo aj k nám do podpalubia (na mimoparlamentnú stranu). Príde mi to trochu malé. Závisť a nenávisť sú zničujúce emócie, ale čo už. SaS a OĽaNO odmietli podpísať s KDH centrálnu dohodu pre komunálne voľby a uprednostňujú teraz spoluprácu so submisívnym Sme Rodina. Kollár je pripravený podporiť hocikoho a hocikde a ak ho SaS a OĽaNO zavolajú, do 30-tich minút je tam aj s pečiatkou. Presne tak to prebiehalo v Bratislave. Kollár večer ešte nevedel, že na druhý deň bude stáť na tlačovke, na ktorej predstavovali J. Mrvu.  A jeho „spolustraníci“ nevedeli už vôbec o ničom. Takto môžete robiť „politiku“ s Kollárom, ale nie s Kresťanskými demokratmi.

My sme od začiatku ponúkali „primárky“. Dokonca i v čase, keď OĽaNO ešte nevedelo, koho vlastne budú nominovať. A trváme na nich. My nebudeme robiť pokútne dohody typu, že dostaneme riaditeľa Magistrátu, ak Caroline Líškovú stiahneme. My sme za súťaž, za spravodlivú súťaž.

A okrem toho, veď ak má niekto dobrého kandidáta, tak sa predsa nemôže obávať primárok a to už nehovorím o tom, že gentleman by mal byť pri takomto návrhu od ženy úctivý. Gentleman by mal byť úctivý.

Ak by aj Caroline Líšková nekandidovala alebo teraz odstúpila z volieb bez primárok, J. Mrva by aj tak nevyhral. Ten, kto chce v Bratislave vyhrať, musí mať silný príbeh, silnú emóciu a tú získate okrem iného aj tak, že sa nebojíte primárok. Keď sa „primárky“ urobia komunikačne zručne, vizuálne zaujímavo,  spravodlivo, tak ich víťaz výrazne posilní a stane sa hlavným vyzývateľom existujúceho primátora.  Ak sa primárky  neurobia, nebude príbeh, nebude emócia, nebude víťazstvo.

Víťaz primárok berie silu toho druhého a samozrejme my ponúkame aj to, že ak by bola druhou Caroline, tak sa zapojí do tímu víťaza so všetkou svojou energiou,  rovnako aj energiou našich ľudí v Bratislave.

Ak by primárky nakoniec neboli?

Bude to veľká škoda, ale Caroline Líšková má o čo zápasiť. Zostane ako jediná a pomaly ako Johanka z Arcu bude sama držať zástavu parlamentnej demokracie. V Bratislave sú všetci kandidáti až útlocitne nezávislí, ale parlamentná demokracia nie je tom, že všetci budeme nezávislí, lebo potom sa budeme pýtať: a kto je zodpovedný, keď  sú všetci nezávislí?

Caroline bude zápasiť aj s našim machoidným chápaním spoločnosti.

Bude zápasiť aj s našou latentnou malosťou. Odkrývať pravú tvár našej spoločnosti, aj  časti povestnej kaviarne, ktorá sa tvári moderne a demokraticky, kým to vyhovuje niektorým ich protagonistom. Ako náhle  im to prestane vyhovovať, odkryje sa  malosť a krutosť , odkryje sa pravá tvár.

Bude to zaujímavé…