Domáce Top

Komáre nie sú jediným problémom Slovákov, hrozbou je aj iný hmyz. Takto sa proti nemu ochránite

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Komáre, komáre a ešte raz komáre. Nepríjemný bodavý hmyz sa v tomto období stal na Slovensku témou číslo jedna. Je totiž všade a najmä Bratislavčanom poriadne strpčuje život. Nejde však o jediný hmyz, ktorý môže ľuďom spôsobiť problémy? Viete, aké ochorenia môžete ešte dostať od hmyzu a ako sa pred nimi účinne brániť?

 

Kliešte a komáre snáď netreba predstavovať. Ide o nepríjemný hmyz, ktorý dokáže behom pár chvíľ zničiť nejednu dobrú náladu. Okrem toho, že sú nesmierne dotieravé, sú aj nebezpečné. Minimálne kliešte. Dôvodom je, že prenášajú hneď dve nepríjemné choroby, ktoré pri nielečení môžu spôsobiť vážne problémy. Ide o kliešťovú encefalytídu a boreliózu. Podľa Úradu verejného zdravotníctva patrí medzi najväčšie ohniská výskytu ifnikovaných kliešťov okolie Váhu. “V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký. Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín,” vysvetľujú epidemiológovia. Borelióza sa sprvu nedá presne určiť, má tri štádiá -1. kedy je vidieť kožné zmeny (typické po prisatí kliešťa), 2. kedy sa môže prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému – toto štádium trvá týždne až mesiace, 3. kedy dochádza najmä k postihnutiu centrálneho nervového systému, je badať kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky – po mesiacoch až rokoch.

Zdroj: pixabay.com

“Kliešťová encefalitída je vírusový zápal mozgu prenášaný kliešťami. Ide o sezónne ochorenie s výskytom v apríli až októbri. Najčastejším prenášačom vírusu je v našich geografických podmienkach hlavne druh Ixodes ricinus. Hostiteľmi pre tento vírus sú rôzne hlodavce i väčšie zvieratá (myši, ježe, veveričky, zajace, jazvece, vtáky, líšky, srnce, ovce, kozy, hovädzí dobytok, kone, psy, mačky). Prenos nákazy z človeka na človeka neexistuje,” vysvetľuje ÚVZSR. Ochorenie má dva stupne – prvý sa podobá na chrípku (horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti hlavy a svalov). Nasleduje druhá fáza, kedy dochádza k postihnutiu centrálneho nervového systému, typické sú stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti, až dezorientácia, závraty, nervové obrny. “Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, zaočkovať sa môžu deti od jedného roku veku,” dodáva úrad.

Alergia na komáre?

O probléme s komármi ste sa na Glob.sk už dočítali. Problematické sú najmä odľahlé časti Bratislavy pri vodných tokoch. Podľa Úradu verejného zdravotníctva veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť, podráždenosť a iné. “Zo zdravotného hľadiska ide o mikroporanenia a inokuláciu – teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou. Výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách je veľmi zriedkavý,” dodali.

Zdroj: pixabay.com

Podľa imunológov ale reakcia ako taká závisí od nášho imunitného systému. Horšie reakcie majú zvyčajne ľudia so slabou imunitou, či malé deti. „Čím lepšie funguje imunitný systém, tým miernejšie sú aj jeho prípadné alergické prejavy,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. “Základným znakom alergickej reakcie je, že sa neprejavuje len v mieste vpichu, ale aj na inej časti tela. Príznaky môžu byť naozaj rôznorodé, tak ako pri akejkoľvek alergickej reakcii. Niekomu opuchne tvár, alebo sa mu môže dokonca ťažšie dýchať. Vtedy je namieste podanie antihistaminík alebo kortikoidov,” informujú zo spoločnosti Trumpeter.

Pozor na krvilačné muchy

Podľa spoločnosti ale komáre a kliešte nie sú našim jediným problémom. Nepríjemné a bolestivé štípance nám môžu spôsobiť aj krvilačné muchničky. Ide o malé čierne mušky, ktoré Slovákom znepríjemňujú život už niekoľko rokov. Nebezpečné sú najmä z dôvodu, že prenášajú boreliózu a encefalitídu. Z toho dôvodu ich mnohí nazývajú lietajúce kliešte. “Sú natoľko „dravé“, že ich zväčša neodradí ani repelent, preto jedinou obranou proti nim je oblečenie zahaľujúce celé telo,” upozorňujú zo spoločnosti.

Mohlo by vás zaujímať