Domáce Politika Top

Za Kollárom chodili do nemocnice priateľky aj politici. Teraz ide na reverz domov

Boris Kollár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) Potom, ako sa v Nemocnici sv. Michala, kde leží predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), uskutočnila v utorok večer koaličná rada, informoval denník Sme o tom, že druhého najvyššieho ústavného činiteľa chodia do nemocnice navštevovať aj jeho priateľky.

 

Aktualizované o vyjadrenia Borisa Kollára a vedenie Nemocnice sv. Michala

Tie sa mali dostať viackrát do konfliktu so zdravotnými sestrami, ktorým sa nepáčilo, že do nemocnice chodia hocikedy a to aj napriek aktuálnemu zákazu, narúšajú ich súkromie a požadujú aj veci, ktoré nespadajú do ich náplne práce. Jedna takáto návšteva sa mala napríklad sestre sťažovať, že už dve hodiny čaká na čaj. Kollárove priateľky mali vraj chodiť aj do miestnosti sestier, v ktorej majú počas služby osobné veci, používať ich riad či chladničku. “Dámske návštevy nedodržiavali žiadne pravidlá ani hygienicko-epidemiologický režim. Po oddelení chodili bez ochranných prostriedkov,” citoval denník jednu zo sestier, ktorá chce ostať v anonymite.

Situáciu musel vraj upokojovať už aj sám šéf parlamentu. “Jedna z Kollárových priateliek povedala sestre, že už dve hodiny čaká na čaj. Sestrička sa ohradila, že ona tu nie je na to, aby varila čaj,” uviedol lekár, ktorý v nemocnici pôsobí. Spory sa vraj dostali až pred šéfa nemocnice Branislava Deleja, ktorý však “výrazne držal stranu Kollárovi,” a hroziť mal výpoveďami. Dostať nemajú ani vianočnú odmenu.

“Čajová aféra predsedu veľmi mrzí, ale po nehode máva dni, keď celkový stav a bolesti akceptuje dobre, no niekedy je to na psychiku ťažké a necíti sa najlepšie, to bolo aj v tom prípade,” uviedla pre Sme hovorkyňa Sme rodina Linda Tribusová. Podľa nej došlo ku komunikačnému nedorozumeniu, “čo predsedu mrzí a je si vedomý, že sestričky majú veľa práce”. Kollárove návštevy tvoria podľa nej rodinní príslušníci a blízke osoby, ktoré nechodia do nemocnice len ako návšteva, ale aj ako opatrovatelia. „Odbremeňujú personál od rôznych úkonov, ktoré sa týkajú hygieny, podávania jedla či prezliekania,” uviedla. Priznala tiež, že Kollárovi napríklad prihrievajú jedlo v miestnosti určenej pre sestry.

 

Zábery z nehody, pri ktorej Kollár utrpel vážne zranenie. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Iná verzia

Rezort vnútra, pod ktorý nemocnica spadá, potvrdil zákaz návštev, avšak s tým, že na základe odôvodnenej požiadavky možno udeliť výnimku, o ktorej rozhoduje ošetrujúci lekár alebo primár oddelenia. Odmietli tiež, že by sa riaditeľ nemocnice postavil na stranu Borisa Kollára, hrozil vrchnej sestre výpoveďou a inú verziu podali aj v prípade odmien, ktoré vraj ešte neboli rozdeľované a teda sa ani nevyplácali.

Riaditeľ nemocnice vo svojom stanovisku uviedol, že o slovnom konflikte medzi Kollárom a vrchnou sestrou oddelenia bol informovaný samotným Kollárom. “Bola pri tom prítomná aj námestníčka pre ošetrovateľstvo. Nasledujúci deň som si vypočul aj stanovisko vrchnej sestry oddelenia. Vyčítal som jej neprofesionálny prístup správania sa k pacientovi a vzhľadom na informácie, ktoré som mal, by som postupoval rovnako aj v prípade, ak by nešlo o p. Kollára, ale o akéhokoľvek iného pacienta. Námestníčku som zároveň požiadal, aby celý prípad uzavrela a rozhodla o vyvodení dôsledkov. Písomný zápis z jej pohovorov s personálom, ktorý mi následne predložila, bol uzavretý napomenutím zdravotných sestier, podľa ktorého ich správanie sa nebolo v súlade s etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka,” tvrdí. Tvrdenia, že vrchná sestra bola prepustená, alebo sa jej prepustením hrozilo, rovnako ako informácie o tom, že niekto na základe uvedeného rozhodol o nepridelení odmien danému personálu, sa podľa neho nezakladajú na pravde.

Ako tiež uvádza, Kollárova izba sa nachádza v trakte, ktorý poskytuje priestor pre ochranku, návštevy, službukonajúce sestry a zázemie nemocničnej izby. Službukonajúci personál sa nestretáva s personálom ani pacientami na lôžkovom oddelení, samostatnou chodbou chodia aj návštevy. “Izba je ponúkaná aj v komerčnom cenníku Nemocnice sv. Michala ako nadštandardná izba za príplatok 20 eur na deň. V prípade, že nie je využívaná vládnymi predstaviteľmi je plne dostupná pre ktoréhokoľvek pacienta, ktorý si takúto hospitalizáciu uhradí,” dodal.

Kollár vysvetľoval

Potom, ako sa médiá začali jeho návštevám v nemocnici venovať, zverejnil Kollár na sociálnej sieti video, v ktorom sa k celej veci vyjadril osobne. “Všetci dobre viete, že som mal pred mesiacom ťažkú automobilovú nehodu, kde som naozaj iba o vlások unikol smrti. Desať dní som bol na Kramároch a o tých desiatich dňoch nič neviem, to si nepamätám, bol som pod ťažkými sedatívami,” uviedol. Následne sa dostal do Nemocnice sv. Michala, kde je v trakte určenom pre najvyšších ústavných činiteľov. “Keď som sem prišiel, dohodol som sa  s vedením nemocnice a s mojím ošetrujúcim lekárom, že chcem odbremeniť sestričky, zdravotný personál tým, aby sa nemuseli o mňa 24 hodín denne starať, ale že to urobia 4-5 moji najbližší, moja rodina,” hovorí Kollár s tým, že keď do nemocnice prišiel, nevedel si sám ani vyčistiť zuby.

Návštevy týchto ľudí mal vraj riadne dovolené. “Títo ľudia mali na sebe vždy ochranný oblek alebo rúško a vôbec sa nemiešali s ďalšou časťou sekcie kde sú pacienti,” povedal Kollár. “Chcel by som sa všetkým ľuďom ospravedlniť, ak som ich akýmkoľvek spôsobom urazil,” dodal. Vysvetlil aj “problém s čajom,” o ktorý vraj pekne poprosil, no sestra mu mala odvetiť, že ona tu nie je na to “aby varila Borisovi Kollárovi čaj.” Tiež ho vraj nikto neupozornil na to, čo môže alebo nemôže používať. Týkalo sa to kuchynky a ohrievania jedla.

Koaličná rada v nemocnici

Predsedu parlamentu boli v utorok pozrieť aj lídri koaličných strán Igor Matovič (OĽaNO), Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí). “Pokiaľ viem, máme zákaz návštev s výnimkou vážnych stavov, keď je na návšteve kňaz alebo blízka rodina za dodržania prísnych epidemiologických pravidiel,” reagoval na to včera hlavný hygienik Ján Mikas.

“Keď vznikla vážna situácia a bolo treba stretnúť sa na úrovni lídrov, iná možnosť nebola,” vyjadril sa dnes Kollár vo videu aj k tejto záležitosti. Aj za toto stretnutie sa ospravedlnil. Rozhodol sa tiež kvôli tomu už zajtra na reverz opustiť nemocnicu.

Kollár je hospitalizovaný od 24. októbra po nehode v bratislavskej časti Podunajské Biskupice, pri ktorej utrpel vážne zranenie krčnej chrbtice a musel podstúpiť operáciu.