Domáce Politika Top

Kollár pripustil odchod z koalície, ak by musel odísť z postu šéfa parlamentu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –  (TASR / Redakcia) Šéf parlamentu Boris Kollár pripustil, že pre kauzu jeho diplomovej práce by mohlo hnutie Sme rodina, ktorého je predsedom, odísť aj z vládnej koalície. Hovoril o tom pred rokovaním poslaneckého klubu SaS, kde odpovedal na otázky. 

 

Po rokovaní vyzval poslanecký klub SaS Kollára, aby odstúpil z pozície predsedu Národnej rady SR. Informovala o tom predsedníčka klubu Anna Zemanová. Priblížila, že s Kollárom na klube diskutovali viac ako hodinu. Dodala, že šéfa parlamentu informovali o svojom stanovisku. Podľa jej slov odchádzal s tým, že to vzal na vedomie. “Na ťahu je teraz Boris Kollár. Ak neodstúpi, poradíme sa a uvidíme čo ďalej,” poznamenala.

Predseda SaS Richard Sulík prišiel na rokovanie klubu až na konci. Zdôraznil však, že vládnu koalíciu nepovalia. Dodal, že rešpektujú nárok hnutia Sme rodina na post predsedu parlamentu.

Na otázku, či klub SaS podporí prípadnú opozičnú iniciatívu na odvolanie Kollára z funkcie Zemanová odpovedala, že nezahlasujú za žiadny opozičný návrh. Poukázala pri tom aj na koaličnú zmluvu. Rozhodnutie klubu bolo podľa jej slov jednoznačné.

“Samozrejme, nie je to uzavretá vec. Poslanecký klub sa bude radiť opäť, keď nastanú nové udalosti. Ale niekedy to uzavrieme. A keď to bude uzavreté, už nebudeme nikdy viac toto Kollárovi pripomínať, vyťahovať,” skonštatoval Sulík s tým, že nie všetko funguje ideálne, a nemá preto zmysel zbytočne dokola “rozpitvávať” vec nikam nevedúcimi otázkami.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kollár hovorí o odchode z vlády

Kollár po rokovaní už medzi novinárov neprišiel. Ešte pred ním však povedal, že bude odpovedať na otázky. “Už nemám nič iné povedať, len to, čo som povedal,” zdôraznil. Neuviedol, akú zodpovednosť by vyvodil, ak by neodišiel z postu predsedu parlamentu. Potvrdil, že je v hre aj odchod z koalície. “Ja nemám inú možnosť, len odísť z vlády, ja nemôžem odísť len z postu predsedu parlamentu. Ja nikoho nevydieram, všetko je v poriadku, idem sa porozprávať s kolegami,” doplnil.

Kollár pred novinármi zopakoval, že svoju prácu napísal v súlade so zákonom. V pondelok (29. 6.) sa stretol s poslancami za OĽaNO. S poslancami strany Za ľudí, ktorí ho vyzvali na odchod z funkcie, sa podľa svojich slov nebude stretávať.

Po dnešnom stretnutí už reagoval iba prostredníctvom svojej hovorkyne, keď odkázal, že spoločne s poslaneckým klubom Sme rodina berú výzvu SaS na jeho odchod z funkcie na vedomie.

Kollár v minulom týždni vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne a že sa nemá za čo ospravedlňovať. V politike titul nemieni viac používať, aby nedával nikomu zámienku na útoky na koalíciu. Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal.