Domáce Politika Spoločnosť Top

Kollár má podmienky. Ak ich Smer-SD nesplní, dôchodkový strop neprejde

O dôchodkovom strope zrejme rozhodne Boris Kollár. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Hlasovanie o dôchodkovom strope bude napínavé. Ani deň před začiatkom schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa má hlasovať o návrhu ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku z dielne strany Smer-SD nie je jasné, či ho plénum odobrí. Na jeho presadenie je totiž potrebných až 90 hlasov. Koaličný Most-Híd už vopred avizoval, že ich podporu zákon mať nebude. Smer-SD tak môže rátať iba s podporou koaličného partnera z SNS  a zvyšné hlasy musí zháňať v opozícii. OĽaNO už povedalo razantné nie. Podporiť ho má však v pláne hnutie Sme rodina. Má však podmienku.

 

Novela z dielne Smeru-SD navrhuje zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokoch. Sociálni demokrati tak chcú zabrániť tomu, aby ľudia odchádzali do penzie v neúmerne vysokom veku. Podľa predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča by nás však takáto úprava stála veľa peňazí a Obyčajní ľudia ju nepodporia. „Zajtra bude parlament hlasovať o najdôležitejšom zákone v ére samostatnej Slovenskej republiky,“ povedal dnes na úvod tlačovej besedy Igor Matovič. Následne verejnosti opätovne prestavil svoj návrh. Ten by umožnil ľuďom do dôchodku odísť po 40 odpracovaných rokoch. Podľa prepočtov, ktoré Matovič ponúkol, je jeho návrh oveľa úspornejší. „Robert Fico nás ide expresom poslať do Grécka,“ tvrdil Matovič.

Prieskum hovorí jasne

Na tlačovej besede matovičovci predložili aj výsledky prieskumu agentúry Focus. Ten sa zaoberal oboma návrhmi a jednoznačne ukázal, že návrh Roberta Fica až takú podporu verejnosti nemá. Minimálne nie v porovnaní s návrhom Matoviča.

„Chceme vyzvať Smer, SNS, ĽSNS a Sme rodina aby nerobili niečo, čo je v rozpore s názormi voličov a so záujmami dôchodcov,“ povedal na záver besedy Igor Matovič.

Všetko má v rukách Kollár

Hnutie Sme rodina Borisa Kollára však zrejme od podpory zákona nevycúva. Je ochotné zaň zahlasovať, má však podmienky.  „Zatiaľ držíme to, že ak budú schválené naše pripomienky, sme náchylní to podporiť. Podmienkou je, aby matka za každé dieťa mohla ísť do dôchodku o pol roka skôr,“ povedal pre Glob.sk Boris Kollár. Pokiaľ sa však ich pripomienky do zákona nedostanú, nebudú zaň hlasovať.

Práve hlasy poslancov Sme rodina sú v tomto prípade rozhodujúce. Čísla totiž hovoria jasne. Na schválenie ústavného zákona je potrebná podpora minimálne 90 poslancov. Koaličný Most-Híd zákon neplánuje podporiť, o to viac musí Smer-SD hľadať podporu v opozícií. Okrem koaličnej SNS má však momentálne isté len hlasy ĽSNS. Ďalšia opozičná strana SaS je zásadne proti.

Ani s Kollárovou podporou však nie je všetko isté. Smer ešte stále rokuje a podľa posledných informácií im chýba len jeden či dva hlasy.

Boj na druhom fronte

Pokiaľ zákon neprejde v parlamente, pravdepodobne bude o zastropovaní dôchodkového veku referendum. Potrebné podpisy na jeho zvolanie už niekoľko mesiacov zbierajú odborári z OZ KOVO.  Podľa posledných informácií je vyzbieraných už viac ako 200-tisíc podpisov. Predseda strany Smer-SD Robert Fico už avizoval, že ho strana otvorene podporí.