Domáce Politika

Kollár chce pre koronavírus preorientovať priemysel na potreby štátu, vláda musí byť jednotná

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Priemysel na Slovensku je potrebné preorientovať na potreby krajiny v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu, vyrábať by sa dali okrem rúšok aj dezinfekčné prostriedky. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. Podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) treba dať firmám konkrétne ponuky, verí, že pomôžu. Nevylúčil, že na Slovensku bude platiť zákaz vychádzania bez rúšok, najskôr si chce však vypočuť odborníkov.

Premiér si myslí, že ľuďom je potrebné hovoriť pravdu o tom, v akom stave prebrala jeho vláda krajinu. Zároveň však podľa jeho slov treba prísť rýchlo s riešeniami, ako situáciu napraviť. Dodal, že bude potrebné zabezpečiť rovnakú pomoc štátu pre každého človeka, ktorý dnes prišiel o prácu nie vlastnou vinou. Šéf parlamentu súhlasí s tým, že treba ľuďom povedať pravdu napríklad o nedostatku testov, ktoré sa minú do týždňa. Zdôraznil, že nová vláda má viaceré možnosti a bude sa snažiť doviezť rúška napríklad z Číny.

Treba pomôcť podnikateľom

V súvislosti s krízou pre nový koronavírus Kollár poznamenal, že bude potrebné pomôcť aj podnikateľom. Dôležité je podľa neho aj to, aby štát všetky opatrenia v tejto súvislosti vedel správne regulovať, aby na úkor situácie nezbohatli len niektorí jednotlivci. Podotkol, že okolité krajiny sa uzatvárajú, aj preto podľa neho bude potrebné preorientovať priemysel na potreby štátu. Za užitočné považuje aj masívne zapojenie digitálnych technológií.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Matovič skonštatoval, že doteraz bol on i jeho vláda odstrihnutí od informácií, teraz však prevzali vládu a musia konať. “Najbližšie dni ľuďom ukážeme, že vieme byť lepšou vládou,” uviedol. Doplnil, že pre nedostatok testov môže byť medzi ľuďmi množstvo nakazených, o ktorých sa nevie, a aj preto považuje za potrebné prijať ďalšie opatrenia. Kollár sa bývalej vláde poďakoval za to, že urobila dobré prvé kroky. Dodal však, že veľa jej krokov bolo nezvládnutých. Rovnako ako Matovič považuje za problém nedostatok ochranných pomôcok a materiálu. “Teraz sme všetci na jednej lodi. Musíme si uvedomiť, že je bezdôvodné hádať sa,” zdôraznil.

Nová vláda musí byť jednotná

Politici by sa zvlášť v tejto situácii nemali hádať a naťahovať o malichernosti, dôležitá je ich služba ľuďom. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal novozvolený predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dodal, že novú funkciu prijíma s pokorou. V situácii spojenej s pandémiou nového koronavírusu podľa neho treba reagovať na potreby ľudí a rýchlo prijímať nové zákony, ktoré zmiernia napríklad dosah toho, že veľa podnikov je v súčasnosti zatvorených. To má vplyv na finančnú situáciu ich vlastníkov a celých rodín.

V oblasti zahraničnej politiky štátu je podľa Kollára dôležité byť jednotní. “Patríme do Európy, a keďže máme euro, sme v jadre Európskej únie,” zhodnotil. K stabilite novej vlády má podľa neho prispieť aj fakt, že koaličnú zmluvu podpísali nielen predsedovia, ale aj všetci poslanci strán novej koalície. “Je to verejný morálny záväzok,” myslí si Kollár. Dôležitá je podľa neho tiež stabilita poslaneckého klubu a povedal, že urobí všetko, aby aj klub Sme rodina bol stabilný. Povedal, že jeho poslanci podporia bývalého premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ako podpredsedu Národnej rady SR. Tvrdí, že s princípu by neodmietali ani keby opozícia na nejakú funkciu navrhla Roberta Fica (Smer-SD).

Na snímke štvorica predstaviteľov politických strán sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade v Bratislave. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Ak aj on príde s nejakým dobrým návrhom, ktorý nebude mať dosah na verejné financie, prečo ho nepodporiť,” hovorí Kollár. Dodal, že o tom bude diskutovať aj s ďalšími poslancami v koalícii. Venoval sa tiež prioritám svojej strany v novej vláde. Jedným z jeho cieľom už pred voľbami bola výstavba nájomných bytov. V relácii TA3 povedal, že najskôr treba bojovať s aktuálnou krízou, no medzitým budú pripravovať legislatívne kroky pre výstavbu. Špecifikoval, že príprava legislatívy by mala trvať rok, ďalší rok sa bude pripravovať výstavba, na ktorú by chcel využiť modulové stavanie a spolupracovať aj so súkromným sektorom, a v treťom roku by malo dôjsť k realizácii výstavby. Cieľom je podľa Kollára priblížiť sa k 24.000 nových nájomných bytov.