Domáce Politika Spoločnosť Kauzy

Kollár chce od Belgicka razantné riešenie. Týka sa zásahu na ich letisku voči Slovákovi

Boris Kollár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) považuje zásah voči Slovákovi Jozefovi Chovancovi na belgickom letisku z roku 2018 za neodpustiteľný čin. Vláda SR i parlament bude podľa neho požadovať od belgickej strany tvrdé, razantné a okamžité riešenie tohto prípadu. Kollár tiež očakáva exemplárne tresty pre všetkých troch policajtov, ktorí boli pri incidente. Uistil, že bude tento prípad pozorne sledovať.

 

Kollár v piatok povedal, že v tomto prípade boli niekoľkokrát kontaktované bruselské inštitúcie. “Mám z toho pocit, že to chceli hodiť pod koberec,” skonštatoval. Belgické orgány sa podľa neho “absolútne vyhovárali”.

Predseda parlamentu podľa svojich slov okamžite po zverejnení informácií kontaktoval šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nominant SaS), ktorý ho informoval o tom, že belgickej strane bola poslaná diplomatická nóta. Incident nemal podľa Kollára nič spoločné s legálnym policajným zásahom.

Kollár tvrdí, že tento prípad má vo svojej kompetencii ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. V prípade, ak by sa nič nedialo, signál vyšle aj parlament. “Keď to nepôjde inak, urobíme aj tento krok,” reagoval na otázku, či parlament prijme uznesenie k tomuto prípadu, tak ako to vo štvrtok (20. 8.) navrhoval predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Verbálna nóta

Slovenská republika prostredníctvom svojho oficiálneho zastúpenia v Bruseli odovzdala belgickým orgánom verbálnu nótu týkajúcu sa prípadu. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Ivan Korčok (nominant SaS) to uviedol na piatkovej tlačovej konferencii.

“Vyzývame v nej zodpovedné belgické orgány, aby celú záležitosť bezodkladne, zodpovedne a dôrazne prešetrili,” uviedol Korčok o obsahu nóty. Pripomenul, že s Belgickým kráľovstvom má SR nadštandardné vzťahy, zároveň je to krajina, v ktorej žije veľa Slovákov. “Aj z tohto dôvodu Slovensko, jeho vedenie i občiansku spoločnosť šokovali a znepokojili zábery, prezentované médiami,” priznal minister.

Korčok zároveň ocenil krok vysokého predstaviteľa belgickej polície, ktorý sa na základe medializovaných informácií rozhodol odstúpiť z postu, vníma to ako potvrdenie toho, že si belgické orgány uvedomujú vážnosť prípadu. Minister ocenil aj belgické médiá, ktoré priniesli informácie o skutočnom priebehu zásahu.

Brutálny zásah

Slovák Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.