Domáce Kauzy Top

Kočnerovi zrejme bola po ruke aj ďalšia Jankovskej známa. Ďalšia sudkyňa má na krku problém

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Jankovská, Maruniaková, Cviková. Tieto tri ženy mali pomôcť Marianovi Kočnerovi v kauze, ktorá ho nakoniec dostala za mreže. Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, Zuzana Mariuniaková zase rozhodovala o kauze zmenky ešte na Okresnom súde Bratislava V. Očividne však s pomocou pre Kočnera vysporiadaná nebola, Jankovská jej tak dohodila pomoc. Podľa informácií Denníka N išlo o sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Denisu Cvikovú. 

 

Blížilo sa pojednávanie v kauze zmenky. Spor sa vtedy odohrával len v občianskej rovine, Marian Kočner žiadal od Pavla Ruska v prvom rade a od Markízy v druhom rade vyplatenie zmenky v hodnote viac ako 8 miliónov eur. Dnes je v kauze spolu s Ruskom obžalovaní. Podľa prokurátora totiž zmenky sfalšovali a snažili sa tak Markízu obrať o veľké peniaze.

V čase, kedy si Kočner mal písať s Jankovskou a dohadovať kladný rozsudok, sa však podnikateľ mal cítiť “na koni”. O prípade totiž rozhodovala Zuzana Maruniaková, bývalá podriadená Jankovskej. Tá jej dokonca mala miesto sudkyne “vybaviť”. 

Maruniaková mala za rozsudok prisľúbenú odmenu. Podľa správ z aplikácie Threema, ktoré zaistili vyšetrovatelia v kauze vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka, sa však cítila neisto. tam, že Zuze pomôže aj kolegyňa z BA 1,” napísal Kočner Jankovskej. “To musím dať Denise. Zuza je jedna absolútna hlupaňa. Všetko riešila Denisa,” zareagovala vtedy Jankovská.

Mala pomáhať s rozsudkom

“Denisa” mala Maruniakovej pomáhať s vyhotovením rozsudku. Kočner totiž údajne chcel, aby bol dobre napísaný, a aby ho odvolací súd rýchlo potvrdil. Na Krajskom súde Bratislava, kde mal prípad po odvolaní putovať, o ňom zasa mala rozhodovať Jankovskej sestra.

Marian Kočner je dnes v kauze zmenky obžalovaný. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Za pomoc pre Kočnera si mali sudkyne i tajomníčka dobre prilepšiť. “Predpokladám, že rozdelíš Zuzinu odmenu aj pre Denisu,” písal vraj Kočner Cvikovej. “Nie, Deni dostane časť mojej. Niečo som tej p..i sľúbila a to treba dodržať,” mala odpísať Jankovská. Maruniakovú v správach podľa denníka často podceňovala a vulgárne sa o nej vyjadrovala.

Cviková pre Denník N priznala, že pozná Maruniakovú aj Jankovskú. Známosť s Kočnerom však popiera. “Popieram všetky vami naznačované skutočnosti z údajnej komunikácie,” mala napísať.

Zisteniami z Kočnerovho mobilu sa už zaoberá aj minister spravodlivosti. Ten pred pár dňami informoval, že chystá disciplinárny návrh voči sudcom, ktorým polícia odobrala mobily. NAKA už na veci pracuje tiež, vytvorili špeciálny tým s názvom Hmla.

Kauza už je pred súdom

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex.

Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor, práve ten rozhodovala spomínaná sudkyňa Maruniaková. Sudkyňa však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Viac o kauze zmenky si môžete prečítať TU.