Domáce Kauzy Top

Kočnerova Threema vyrobila ďalší problém. Po sudcoch prišli na rad aj elitní advokáti

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Sudcovia, politici a najnovšie aj advokáti. Komunikácia z aplikácie Threema ukazuje na množstvo vplyvných ľudí, ktorí mali neželané kontakty s dnes už obžalovaným Marianom Kočnerom. Najnovšie majú problém viacerí elitní advokáti. Kauza im môže skomplikovať kariéru. 

 

Najnovšie má problém aj predseda advokátskej komory Tomáš Borec. Denník N totiž zistil, že aj on bol na zabíjačke, kde bol tiež Marian Kočner. Už vtedy kontroverzný muž mal prísť na akciu asi stovky elitných právnikov, sudcov a prokurátorov údajne ako nepozvaný hosť. Niektorí právnici v reakcii na jeho príchod opustili akciu, iní na nej zostali aj napriek tomu. Samotný bývalý minister spravodlivosti vraj o jeho prítomnosti ani nevedel. “Kolegovia advokáti ho pozvali a bral to ako advokátsku akciu. Nemal čas byť tam dlhšie, ale považoval za slušné prísť aspoň krátko pozdraviť,” vysvetlila hovorkyňa komory Alexandra Donevová. O Kočnerovej účasti na zabíjačke sa vraj dozvedel až z médií. Pre účasť na spomínanej akcii prišli predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková a ďalšia členka súdnej rady Marcela Kosová o miesto v osobitnej komisii, ktorá preveruje sudcov so zaistenými mobilmi. Obe povedali, že keď sa tam objavil Kočner, zo spoločenského podujatia odišli.

Tomáš Borec. TASR/ Martin Baumann

Konflikt záujmov?

Problému čelí aj ďalší člen súdnej rady a advokát Michal Mišík. Práve o ňom bude najbližšie hovoriť Súdna rada. Mišík totiž ostatným členom neoznámil, že sa rozhodol právne zastupovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Táto žena rozhodla v prospech Kočnera obchodno-právny spor o zmenkách. Po tomto jej rozsudku zasiahla polícia a obvinila Kočnera a Pavla Ruska zo zločinu falšovania a pozmeňovania zmeniek. Prípad je dnes pred súdom.

Mišík svoje pochybenie nevidí. Podľa jeho výkladu zákona o konflikte záujmov je vraj všetko v poriadku. Členovia Súdnej rady sa o Mišíkovom zastupovaní Maruniakovej dozvedeli až po minulotýždňovom zasadnutí, na ktorom členovia rady predsedníčke Lenke Praženkovej odporučili, aby na Maruniakovú podala disciplinárny podnet. Mišík hlasoval za. Po rokovaní dostala rada ďalšie podklady z polície, z ktorých vyplynulo, že Mišík zastupuje sudkyňu. Predsedníčka Súdnej rady začala vec okamžite riešiť a advokát neskôr aj ostatným členom rady napísal mail. “Svoj názor na prerokovávanú vec som vyjadril svojím vystúpením na zasadnutí rady, keď som podporil všetky kroky voči dotknutým sudcom, a to aj hlasovaním. Činnosť, ktorú vykonáva Súdna rada v tejto veci, považujem za žiaducu a žiadny konflikt záujmov nepociťujem,” vyhlásil podľa Denníka N Mišík. “Prípadný budúci stret záujmov budem starostlivo vyhodnocovať v spolupráci s ostatnými členmi rady na najbližšom zasadnutí,” prisľúbil.

Šéfka súdnej rady Lenka Pražženková ešte nevyhlásila novú voľbu. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Advokátska komora však voči kolegovi už koná. Podnetom na neho sa už zaoberá revízna komisia. Hrozí mu trest za porušenie advokátskeho poriadku. Ako advokát mal podľa komory odmietnuť obhajobu Maruniakovej, keďže ako člen Súdnej rady rozhodoval o jej možnom disciplinárnom stíhaní. “Advokát je povinný odmietnuť poskytnutie právnych služieb, ak on alebo osoba blízka v tej istej veci alebo vo veci s ňou súvisiacej rozhodoval, pripravoval podklady na rozhodovanie alebo v rámci plnenia pracovných povinností konal vo veci najmä ako sudca, prísediaci, rozhodca rozhodcovského súdu, prokurátor, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník a súdny tajomník alebo iný štátny zamestnanec,” hovorí advokátsky poriadok. Mišík tvrdí, že ho neporušil.

Kočnerov obhajca a mediálny tlak

Disciplinárne konanie hrozí aj obhajcovi Kočnera Marekovi Parovi. Ten si okrem iného so svojím klientom mal písať o disciplinárnom konaní prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý vlani upozornil na korupciu exministrov Smeru Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Ako upozornil Postoj.sk, Para sa mal pýtať Kočnera, či sa vie spýtať “Tibora” (takto nazývali vtedajšieho policajného prezidenta), ako prebieha disciplinárne konanie so Špirkom a či má podať opravný prostriedok. Mali tiež spolu plánovať “vytváranie mediálneho tlaku” na generálneho prokurátora tak, aby rozhodol, ako chcú. To sa však nestalo, Špirko nebol obvinený.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Obhajcovia Kočnera a Ruska priniesli na pojednávanie v kauze zmenky tisícky strán spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček