Domáce Politika Kauzy Top

Kočnerova komunikácia kosí hlavy. Bez ohľadu na funkciu a postavenie

Marian Kočner Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Kontakt, ktorý si pýta svoju daň. Sú to iba dva dni, čo po vytrvalom tlaku z funkcie odstúpila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Dôvodom jej odchodu je údajná komunikácia s Marianom Kočnerom. Podnikateľ obvinený v prípade vraždy Jána Kuciaka si mal o štátnej tajomníčke písať s ďalšou obvinenou – Alenou Zsuzsovou. A písať si mal aj s Jankovskou osobne. Dnes už bývalá vysoká úradníčka ministerstva spravodlivosti však nie je jediná, ktorá sa musela z funkcie porúčať kvôli Kočnerovi. Hlavy padali aj inde a nie je vylúčené, že ešte padať budú. 

 

Podľa medializovaných informácií si mal v období vládnej krízy na jar 2018 Kočner o Jankovskej písať so Zsuzsovou ako o svojej opičke na ministerstve spravodlivosti. Využívať na to mali aplikáciu Threema. Komunikácia má pochádzať z telefónu Mariana Kočnera, ktorý v čase, keď už bol Kočner vo väzbe, vyšetrovateľom odovzdal bývalý novinár a exsiskár Peter Tóth. Po medializovaní informácií následne polícia zadržala aj Jankovskej mobil. Tá si mala údajne vymeniť s Kočnerom asi tisícku správ. Jankovská to síce poprela, no pod tlakom nakoniec v utorok svoju funkciu položila. Je tak zatiaľ poslednou, ktorá kvôli Kočnerovym správam musela skončiť.

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kočner sedí, hlavy padajú

Prelomenie Kočnerovej Threemy stálo miesto aj šéfa vyšetrovacieho tímu Novinár. Ten vznikol začiatkom tohto roka, aby riešil kauzy, o ktorých písal zavraždený žurnalista Ján Kuciak. Kočner si mal o ňom písať s kontroverzným nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. O tom sa hovorí, že mal mať veľký vplyv v policajných kruhoch. V súvislosti s Bödörom a Kočnerom už podľa portálu aktuality.sk inšpekcia rieši viacero policajtov – medzi nimi aj spomínaného vyšetrovateľa.

S Kočnerom a Bödörom mal údajne udržiavať kontakt aj Bernard Slobodník. Proti nemu nemá svedčiť iba komunikácia z Threemy, ale aj Peter Tóth. Slobodník mal Kočnerovi vynášať informácie o stave vyšetrovania kauzy Technopol. Ten to síce poprel, no vo funkcii šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA už nesedí. V auguste oznámil svoj odchod do civilu.

Peter Šufliarsky. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

Tu sa však zoznam nekončí. S Kočnerom si mal v minulosti písať aj dnes už bývalý námestník generálneho prokurátora – Peter Šufliarsky. Z ich údajnej komunikácie vyplynulo, že sa bavili o politike a stretnúť sa mali aj osobne. Šufliarsky komunikáciu priznal, no podľa neho ho nijako nediskreditovala. Po prevalení kauzy však napriek tomu na jar tohto roka sám z vedenia prokuratúry odišiel.

Kaliňák s Ficom sú už “out”

V Kočnerovych správach s obvinenou Alenou Zsuzsovou malo zaznieť aj meno dnes už bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Kočner chcel založiť vlastnú politickú stranu Cieľ a Zsuzsová mu s tým aktívne pomáhala. Keď sa však objavili problémy s vyzbieranými podpismi, Kočner mal Zsuzsovú ubezpečovať, že “Kali to rieši” a že “je na jeho strane.” Kaliňák už však v auguste 2019, keď sa údajný prepis objavil, nemal odkiaľ odstúpiť. Z postu ministra odišiel ešte v marci 2018 a koncom rovnakého roka sa vzdal aj mandátu poslanca. Podobne je to aj v prípade expremiéra Roberta Fica. Aj o ňom si mal Kočner so Zsuzsovou písať. Informovať ju mal aj o ich osobnom stretnutí. Fico vo vládnej funkcii skončil podobne ako Kaliňák v marci 2018. V politike je však ako šéf najsilnejšej politickej strany stále aktívny.

Správy s Marianom Kočnerom si mal údajne cez aplikáciu WhatsApp vymieňať aj Viktor Stromček, bývalý šéf Kancelárie NR SR či štátny tajomník ministerstva dopravy. Naposledy pôsobil ako generálny manažér strany Smer-SD, v máji po približne ročnom pôsobení však z tejto funkcie odišiel. Bolo to v čase, keď sa objavili správy o jeho komunikácii s Kočnerom.

Viktor Stromček. Zdroj: archív

Bugár musel vysvetľovať, ale situáciu ustál

To, aký mal vzťah s Kočnerom, musel vysvetlovať aj podpredseda parlamentu a šéf strany Most-Híd Béla Bugára. Ten v čase vládnej krízy po vražde Kuciaka odletel na exotické Maledivy. Dôvodom bola súkromná dovolenka s manželkou. Krátko na to sa však objavili správy, že na rovnakom mieste má byť aj Kočner. Bugár už vtedy priznal, že sa s ním stretol. Bližší kontakt však vylúčil. Kauza sa však teraz opäť otvorila. A opäť v tom mala prsty Kočnerova Threema. V nej sa mal podnikateľ pred Zsuzsovou chváliť, že sa s Bugárom stretol opakovane a hovoril s ním o situácii vo vláde. To však Bugár odmietol. Ako jedného z mála ho zatiaľ informácie z údajnej komunikácie hlavu nestáli.

Výzva prokurátorov 

Zoznam tých, ktorí museli vysvetľovať, či boli v kontakte s Kočnerom a čo s ním riešili, zrejme nie je ani zďaleka na konci. A na konci možno nie je ani zoznam tých, ktorých to stálo a bude stáť lukratívne pozície. Prokurátori z prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pred viac ako dvomi týždňami uviedli, že z vyšetrovania vyplynulo, že na rôznej závažnej trestnej činnosti sa podieľali aj predstavitelia štátnych a justičných orgánov. Vyzvali ich preto, aby prišli vypovedať iniciatívne sami a vysvetlili niektoré zdokumentované rozhovory s Kočnerom s dovetkom, že to môže byť pre nich poľahčujúca okolnosť.

Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA

Analytik upozorňuje na možnosť zneužívania

Politický analytik Ján Baránek upozorňuje na to, že obsah komunikácie, kvôli ktorej je vyvíjaný tlak na odchod ľudí z kľúčových postov, v podstate nepoznáme. “Ďalšia vec je, že tieto informácie nie sú potvrdené,” vraví. Poukazuje tiež na možnú účelovosť zverejňovania komunikácie. “Je tu veľké nebezpečenstvo zneužitia informácií, lebo Kočner za tie roky komunikoval s kýmkoľvek a kdekoľvek. Ľahko sa z toho môže stať nástroj vydierania,” upozorňuje. Dobré podľa neho nie je ani to, že takéto informácie unikajú. “Takto to predsa v právnom štáte fungovať nemôže,” povedal. Za odchodom ľudí z rôznych vysokých postov vidí mediálny tlak aj skutočnosť, že sa blížia parlamentné voľby a politici sa chcú rýchlo zbaviť ľudí, ktorí by ich mohli kompromitovať.