Domáce Kauzy

Kočnerov obhajca podal mimoriadny opravný prostriedok na GP SR. Rozhodovať bude Čižnár

Kočner je za mrežami kvôli kauze zmenky. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Obhajca obvineného a aj obžalovaného podnikateľa Mariana K. Marek Para podal vo štvrtok (2. 5.) na Generálnej prokuratúre (GP) SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) SR, ktorý nedávno zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. TASR o tom v piatok informoval obhajca Para.

 

ÚŠP zamietol 15. apríla sťažnosť podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcu voči obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Následne (25. 4.) bolo uznesenie doručené obhajcovi a deň predtým aj podnikateľovi do väzenia v Leopoldove. O mimoriadnom opravnom prostriedku by mal v budúcnosti rozhodovať generálny prokurátor Jaromír Čižnár.“Včera som podal mimoriadny opravný prostriedok na GP SR, podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, z dôvodu, že iba jeden deň po zamietnutí mojej sťažnosti proti vzneseniu obvinenia mi vyšetrovateľ v danej veci oznámil, že už môžem nahliadnuť do spisu, nakoľko moja sťažnosť voči obvineniu bola zamietnutá,” zdôraznil ďalej pre TASR advokát Para.

“Je teda zrejmé že neumožnenie študovať spis obhajobe sledovalo len jeden cieľ – a to znemožnenie efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu,” domnieva sa Para. Podľa dozorového prokurátora ÚŠP, ako pripomenul Para, pritom odpadla prekážka nemožnosti nahliadnuť do spisu už 3. apríla. Avšak ani napriek tomu vyšetrovateľ obhajcovi, podľa jeho vyjadrenia, pred rozhodnutím o sťažnosti neumožnil spis študovať. Vznesenie obvinenia je podľa jeho slov celkom zrejme nezákonné, účelové a bez dôkazov.

Kočnera obhajuje Marek Para. Foto: TASR/Pavol Zachar

Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomáša Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Za mrežami je kvôli zmenkám

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR 16. apríla zase zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý zamietol rozšírenie väzby Mariana K. o tzv. útekovú väzbu. Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Marian K. je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. Obžaloba na Mariana K. a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla R. už bola zo strany ÚŠP medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu – pracovisko Banská Bystrica.

ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian k. ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta, ako aj Para.

V kauze zmeniek TV markíza je obvinený Marian Kočner, Pavol Rusko aj Štefan Ágh. Na snímke Pavol Rusko a Marian Kočner v roku 1998.
Foto: Archív – TASR, Vladimír Benko

Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd – ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací NS SR.

V spomínanej kauze zmeniek podala trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.