Domáce Kauzy Politika

Kočner si so Zsuzsovou písal aj o Bugárovi. Na raňajkách mali spolu preberať vládnu krízu

Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Marianom Kočnerom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (SITA/TASR) – Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Marianom Kočnerom. Keď sa to prevalilo, tvrdil, že sa len pozdravili. Threema Mariana Kočnera ukazuje, že to mohlo byť inak. Informuje o tom portál aktuality.sk. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odštartovala vládnu krízu. Ulica žiadala pád Ficovho kabinetu. Čakalo sa na to, či Most-Híd so SNS podporia svojho partnera a koalícia bude vládnuť ďalej. Béla Bugár odletel v sobotu 3. marca 2018 po menej ako týždni od vraždy na dovolenku na Maldivy.

 

V tom čase bol na Maldivách aj Marian Kočner. Ešte 4. marca je nervózny. Má obavy o budúcnosť koalície. Cez Threemu píše Alene Zsuzsovej.: „U Maďarov je veľmi zlá situácia. Béla to neudrží. Samozrejme, tým, že odídu z vlády, sa navždy pochovajú.“ Na druhý deň mu Alena Zsuzsová píše, že vie o Bugárovi na Maldivách. Marian Kočner potvrdzuje, že áno a že tam je aj údajný mecenáš Mosta-Híd Štefan Czucz.

Aktuality.sk sa strany Most-Híd pýtali ešte v apríli tohto roka, či sa Béla Bugár stretol na Maldivách aj so Štefanom Czuczom. „Pán Bugár bol na súkromnej dovolenke pri príležitosti okrúhleho výročia svadby so svojou manželkou,“ odpovedala hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár na otázku.

Kočner raňajkoval s Bélom

Prostredníctvom Threemy sa Marian Kočner 8. marca pochválil Alene Zsuzsovej, že s predsedom Mosta raňajkoval. „Neverím,“ odpísala mu Alena Zsuzsová a Marian Kočner pokračoval: „Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím, že bude silno vnímavý.“ Marian Kočner sa vraj takto angažoval v otázke udržania Ficovej vlády, pretože ako sám predtým písal Alene Zsuzsovej, pokiaľ sa do vlády dostane opozícia, „nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól“.

Prostredníctvom Threemy sa Marian Kočner pochválil Alene Zsuzsovej, že s predsedom Mosta raňajkoval. Zdroj: archív

Ďalší deň, 9.marca, píše Marian Kočner Alene Zsuzsovej, že opäť raňajkoval s Bélom Bugárom. Alena Zsuzsová dodáva, že je zvedavá, ako sa Bugár zachová. Marian Kočner sa postupom času utvrdzuje, že plán, aby vláda Smeru, SNS a Mostu-Híd pokračovala, mu vyjde. „Minimálne rok sa vláda ešte udrží, možno až do konca. Dovtedy musím mať dokončené všetky veci, lebo nikto nevie, čo bude potom,“ napísal Alene Zsuzsovej. „Béla je OK, len tá jeho grupa je nejednotná.“ 

Náhoda je blbec, tvrdí Bugár

Bugár po návrate z dovolenky priznal, že o Marianovi Kočnerovi vedel. „Áno, je pravda, že sme sa videli v štvrtý deň našej dovolenky v reštaurácii. Videli sme sa aj s ďalšími ľuďmi zo Slovenska, napríklad s exmanželkou pána Drobu. Náhoda je blbec.“ Na otázku, či sa rozprávali, odpovedal „pozdravili sme sa.“ Komunikácia Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou však naznačuje niečo iné.

Most-Híd nakoniec koalíciu po odchode Fica z funkcie premiéra podržal. A ako Marian Kočner písal, naozaj sa potvrdila nejednotnosť strany. Most-Híd opustila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a František Šebej sa vzdal poslaneckého mandátu. „Miesto mumlavej nech dôjde ktokoľvek, bude ministerstvo riadiť Monika Jankovská. A to je moja opička,“ potešil sa v Threeme Marian Kočner. Jankovská nechcela na komunikáciu Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou reagovať a odkázala na tlačové oddelenie rezortu spravodlivosti. „Viem, že nie každému vo vnútri justičného systému, ale aj mimo neho sa to páčilo. Som rada, že Marian Kočner sa nemohol tešiť dlho,“ reagovala Žitňanská na správy Mariana Kočnera.

Dnes už hovorí inak

Po zverejnení komunikácie s Kočnerom vysvetlil Bugár situáciu inak. Priznal, že s Kočnerom to nebol na Malidvách len pozdrav. To, že by naňho Kočner “nahučal”, však odmieta. „Akým právom by na mňa mohol „nahučať“ človek, ktorého som stretol prvýkrát v živote, aj to náhodou? Marian Kočner počas našej dovolenky si raz prisadol k nášmu stolu počas raňajok. Vymenili sme si pár viet, vtedy sa zbežne spýtal na aktuálnu situáciu doma. Žiadne poobedňajšie sedenie sa nekonalo,“ povedal Bugár s tým, že celú komunikáciu musia prešetriť orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to pre Denník N.

Kočner je nedôveryhodný, tvrdí Šebej

Podľa Františka Šebeja je Marian Kočner nedôveryhodný človek a pochybuje, že by si od neho nechal radiť Béla Bugár. Zotrvanie v koalícii však považuje za chybu. „Most zaplatí za to, že ostal vo vláde, existenčnú daň,“ povedal pre Aktuality.sk.

Podľa Františka Šebeja je Marian Kočner nedôveryhodný človek a pochybuje, že by si od neho nechal radiť Béla Bugár. Zdroj: archív

Aktualizované: 11:50

Reakcia Danka na komunikáciu Kočnera

Autenticitu údajnej komunikácie medzi obvineným Marianom Kočnerom a niektorými politikmi nemajú posudzovať politici. Myslí si to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorý sa v tejto veci spolieha na orgány činné v trestnom konaní.

“Nebudem sa čiastkovo vyjadrovať, kto komu písal. Musí byť posúdená autenticita a nemyslím si, že je to záležitosť politikov. Spolieham sa na orgány činné v trestnom konaní,” uviedol Danko. Kto si zaslúži trest, má ho podľa neho dostať. “A potom môžeme vyvodzovať spoločenské zodpovednosti,” doplnil šéf parlamentu.

Zo zverejnenej údajnej komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, ktorí sú obvinení z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, vyplýva, že Marian Kočner mal byť v kontakte s viacerými politikmi.