Domáce Politika Kauzy Top

Kočner sa rozhodol vypovedať. Kládol si podmienky a ukázal na muža, ktorý vraj môže za všetko

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Posledné dva dni pojednávania v kauze Kuciak opäť odkryli nové skutočnosti. Boli nabité emóciami, novými informáciami, vulgarizmami. Obžalovaný Marian Kočner sa rozhodol vypovedať. Kládol si však vlastné podmienky. Čítala sa aj Threema, ktorá má v sebe možnú šifru o vražde Jána Kuciaka. Kočner sa vyjadril k mnohému – k Zoltánovi Andruskóovi a Miroslavovi Marčekovi, svojmu bývalému blízkemu spolupracovníkovi a priateľovi Petrovi Tóthovi, Kuciakovej práci…

 

Tento týždeň patrili kauze Kuciak v Pezinku celkovo dva dni a dominovala v nich výpoveď Mariana Kočnera. Tá sa podľa právnych zástupcov poškodených viac ponášala na záverečnú reč. Ide vôbec o prvú Kočnerovu výpoveď na súde od času, kedy bol z veci obvinený a následne obžalovaný. Pripravoval sa na ňu viac ako rok.

Kočner od začiatku nehovoril o sebe, ale snažil sa spochybniť výpovede Zoltána Andruskóa, ktorý si v súčasnosti odpykáva 15-ročný trest, či neprávoplatne odsúdeného Miroslava Marčeka. Obaja sa k vykonaniu úkladnej vraždy priznali – aj keď Marček až po začatí procesu. Podľa Kočnera však obaja vo výpovediach klamali a viaceré ich spomienky sa výpoveď od výpovede líšili. Pochybné podľa neho je aj to, že ani jeden z nich nevedel, akú sumu – doplatok dostali po medializácii vraždy. Údajne peniaze nepočítali.

Nechce sa mi veriť, že pri situácii, ktorá sa prezentovala v médiách, a pri tom, že vtedajšia vláda ponúkla odmenu milión eur, si nevypýtali presnú sumu,” povedal Kočner a prišiel s novou verziou. „Ak bol hlavným biznisom Andruskóa a možno nejakých ľudí, ktorí za ním sú, biznis s DPH, faktúry a biele kone, tak najviac článkov, až pätnásť, Ján Kuciak napísal o bielych koňoch a za to dostal aj novinársku cenu,“ tvrdil. Podľa neho sa totiž Andruskó deň pred vraždou a 26.2.2018 stretol so “starým mafiánom Lászlóm Krejcsikom”. Ten si mal s Andruskóom písať práve o DPH, ale aj o rôznych peniazoch.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“Kuciak ma neohrozoval”

Ďalším na muške bol pre Kočnera jeho bývalý spolupracovník Peter Tóth. Toho obvinil, že sa mal nabúrať do systému Govnet. Podľa Kočnera si mal bývalý SIS-kár na účet vložiť tiež vysokú čiastku peňazí. Ich pôvod ale nechcel prezradiť z dôvodu bankového tajomstva. Kočner Tótha tiež obvinil z toho, že mu zrejme manipuloval s telefónom a správami v aplikácii Threema. Túto skutočnosť chce preukázať aj pred súdom.

Kočner sa vo veľkom vyjadroval aj k zavraždenému Jánovi Kuciakovi a jeho práci. Detailne sa zameral na vyše 160 článkov, ktoré nebohý novinár napísal. Podľa jeho slov sa iba 9 z nich zaoberalo ním. Kočner tiež tvrdil, že ho Kuciak neohrozoval ani v kauze Donovaly a ani v prípade DPH – a preto vraj nemal dôvod odstrániť ho. Podľa medializovaných informácií mala byť aj táto kauza dôvodom na prípadné objednanie vraždy. Zavraždený novinár vraj o ňom nepísal v takom rozsahu, ako “iní novinári a iné médiá”. Skutok, ktorý mi je kladený za vinu, som neurobil. Žiadnu vraždu som si neobjednal a nemám s tým vôbec nič spoločné,” povedal Kočner.  Vysvetliť sa pokúsil aj telefonát, v ktorom sa Kuciakovi vyhrážal, že ho uprednostní pred Monikou Tódovou (reportérka Denníka N, pozn. red.). Ten vraj urobil v afekte. Kuciak Kočnerovi volal kvôli článku, na ktorom v tom čase pracoval. Kočner priznal, že ho obsahom telefonátu rozzúril.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kladie si vlastné podmienky

Kočner si počas svojho výsluchu kládol vlastné podmienky. Už koncom stredajšieho pojednávania avizoval, že na otázky splnomocnencov poškodených – Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu – odpovedať nebude. Lipšic na to povedal, že zrejme vie, prečo to robí, “keďže som ho vypočúval dvakrát – v kauze Glance House a v kauze antedatovaných zmeniek”. Tak sa aj stalo. Kočner sa celkovo vyjadril iba k jednej otázke advokátov, ktorá sa týkala znaleckého posudku a návštevy Tatra banky z 22. februára 2018. Podľa Kočnera bol v banke a bezpečnostnej schránke z dôvodu, aby si vybral znalecký posudok k tzv. 4. zmenke. Išiel k právnikovi ho prefotiť, a následne ho doniesol späť do banky. Neuložil ju ale do svojej schránky, ale svojej dcéry Karolíny.

Okrem iného sa Kočner snaží všemožnými spôsobmi “vyviniť”. Tvrdí, že vyšetrovatelia ešte mesiac po obžalobe a dva mesiace po skončení vyšetrovania pracovali s ďalšou verziou vraždy Jána Kuciaka. Tá má pochádzať z okolia Veľkého Medera. Malo by ísť o prostredie juhoslovenského podsvetia. Kočner konštatuje, že Kuciak im mohol pokaziť kšeft, ale bližšie sa nechcel k veci vyjadrovať, aby nemaril vyšetrovanie. Nevylúčil ani to, že Szabó od Andruskóa zobral peniaze, ale ak tomu bolo počas dopoludnia dňa 22. februára, ako odsúdený tvrdí, nemohlo to byť od Zsuzsovej, pretože v tom čase nebola k dispozícii.

Peter Tóth. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Obšírne, zdĺhavo, bez pointy

Kočner bol zo strany senátu viackrát upozornený, aby na otázky odpovedal vecne, v krátkosti. No on tieto upozornenia zväčša ignoroval. Ku všetkým otázkam chcel povedať náročný “backroud”, súvislosti, všetko komentoval veľmi zoširoka, avšak k samotným otázkam sa prakticky nevyjadril. Vo svojej výpovedi sa všetku vinu snažil hodiť na Petra Tótha. Či to už bolo vytvorenie stránky Lipšicove stádo z roku 2016, portálu Na pranieri, založenie politickej strany alebo sledovanie novinárov. Dokonca sa o ňom vyjadril, že nebol jeho dôverníkom. Tóth bol pritom jedným z troch kontaktov, ktorým mohol z väzby volať. Podľa Kočnera Tóth nenávidel novinárov viac, ako on. On sám vraj o sledovaní novinárov nevedel a išlo o aktivitu Tótha.

Údajne mal Kočner Tóthovi na spoločnej dovolenke tiež povedať, že je neprijateľný pre každého, pričom ho nazval spravodajským dôstojníkom. Podľa Kočnera ide o človeka, ktorý je vždy tam, kde mu to vyhovuje, dostáva peniaze, ale nikdy nevie od koho. “Neviem, z čoho žil pán Tóth a jeho rodina. Neviem, odkiaľ dostával peniaze na účet. Ale pred 22 rokmi som jeho deťom urobil bohaté Vianoce, lebo vtedy nemal na to peniaze. Mal problémy s Mečiarom a Lexom, podpálili mu auto, ktoré som mu následne požičal,” povedal. Viackrát sa snažil spochybniť aj podstatný dôkaz – komunikáciu z aplikácie Threema. Označil ju za zmanipulovanú a zmenenú. S niektorými otázkami prokurátora pohŕdal. Vysmial ich. Síce pri svojej výpovedi pôsobil sebavedomo, atmosféra v sále sa dala krájať. O ďalšej obžalovanej Alene Zsuzsovej povedal, že nebola od neho ekonomicky závislá, ale aj tak ju podporoval.

Alena Zsuzsová. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Threema

Oba dni sa v krátkosti čítala aj komunikácia z aplikácie Threema. Išlo o návrhy splnomocnencov poškodených Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu. Roman Kvasnica navrhol prečítať úryvky z 5. a 9. februára, na čo Marian Kočner namietal, aby sa čítali celé dni a správy sa nevytrhávali z kontextu.

V samotných správach si Kočner spolu so Zsuzsovou písali o svrabe, čo je podľa splnomocnencov poškodených Daniela Lipšica a Romana Kvasnicu šifra pre vraždu Jána Kuciaka. “My tvrdíme, že ak sa v komunikácii skryte rozprávali o svrabe, konštatujeme, že sa rozprávali o vražde Jána Kuciaka,” povedal Kvasnica. Rovnako si mali písať  za použitia vulgarizmov o tom, že 22. februára “za****e pisálkov”, teda novinárov.

V piatok sa čítala komunikácia zo dňa 28. februára a 1. marca 2018. Posledný februárový deň bol zverejnený posledný článok Jána Kuciaka o chápadlách talianskej mafie zo skupiny ‘Ndragheta siahajúcej až na Úrad vlády. Kočner si spolu so Zsuzsovou písal, “nech je Kuciakovi zem ľahká” a že “asi sa zbláznil, keď sa do toho pustil”. Rozoberali aj to, či vtedajšia vláda padne alebo nie a či vtedajší premiér Robert Fico o ‘Ndranghete vedel.

Kočner tiež tvrdil, že mu veštica pri jednej návšteve vyveštila, že mu nejaký známy bodne dýku do chrbta, no v tom čase si myslel, že to je bývalý zať, ktorý zrušil všetky firmy a povedal, že s Kočnerom už nechce mať nič spoločné. Z tejto návštevy existuje aj zvuková nahrávka, ktorú urobila Zsuzsová. Ak by sme si nahrávku, ktorú v tom čase urobila pani Zsuzsová u veštice, pustili, vyšiel by nám z toho Peter Tóth,” konštatuje Kočner.

Mohlo by vás zaujímať