Domáca Domáce Kauzy Top

Kočner sa nevzdáva. Chce von za každú cenu

Marian Kočner sa momentálne nachádza v Leopoldove. - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Marian Kočner sa nevzdáva. Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý ho nechal vo väzbe, opäť napadol na Najvyššom súde. Ten už určil sudcov, ktorí budú o jeho sťažnosti rozhodovať. Osud Kočnera dostal do rúk paradoxne ten istý senát Najvyššieho súdu, ktorý poslal podnikateľa v júni tohto roka do vyšetrovacej väzby. Je preto málo pravdepodobné, že by mu dnes pomohli na slobodu.

 

Marian Kočner podal sťažnosť na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 28.novembra. “V zmysle Rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T. Termín neverejného zasadnutia zatiaľ nie je vytýčený. O väzobných veciach však Najvyšší súd rozhoduje prednostne a urýchlene,” potvrdila hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Ide o senát, na čele ktorého stojí sudca Peter Paluda. Jeho členmi sú Martin Piovartsy a František Mozner.

Marian Kočner je vo väzení kvôli kauze falošných zmeniek už od júna tohto roka. Vyšetrovanie sa podľa informácií Topky.sk posúva. Z Uznesenia, ktoré si portál vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciam, vyplýva, že v kauze zmenky bolo vypočutých ďalších sedem svedkov. Výsluch svedkyne z Nemecka sa však doposiaľ nepodarilo vykonať, pretože svedkyňa je práceneschopná.

Kočner sa chce dostať z väzby za každú cenu. Za svoju slobodu je ochotný zaplatiť sumu až milión eur. “Navrhol, aby bola v prípade existencie dôvodov väzby, väzba nahradená prijatím peňažnej záruky, výšku ktorej navrhol v sume jeden milión EUR, ktorá by bola zložená prostredníctvom obhajcov. Zároveň navrhol, aby súd vydal opatrenie o výške peňažnej záruky, takáto suma je podľa obhajoby dostatočná, aby mohla nahradiť výkon väzby obvineného, pričom odvolací súd sa odvolával pri pokračovaní v trestnej činnosti na obmedzenie moci, postavenia a majetku,” píše sa v Uznesení, ktoré získali Topky.sk.