Domáce Kauzy

Kočner mal pôvodne chcieť, aby Kuciak zmizol. Jeho telo sa nemalo nikdy nájsť

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Uznesenie o vznesení obvinenia pre objednávku vraždy podnikateľovi Marianovi K. potvrdilo, že novinár Ján Kuciak mal byť pôvodne unesený. Napísal to dnes Denník N. “Zadanie od Mariana K. bolo, aby Kuciak zmizol a tak ho zavraždili. Jeho telo sa nemalo nikdy nájsť,” informoval denník.

 

Z uznesenia takisto vyplýva, že ako prvý mal byť ešte v roku 2017 zavraždený prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. “Tento prokurátor dozoruje kauzu Technopol, kde Marianovi K. hrozí trestné stíhanie,” vysvetlil Denník N s tým, že Zoltánovi A., ktorý je tiež obvinený v prípade Kuciak, sa do vraždy Žilinku veľmi nechcelo. “Už dlhší čas preto dlhoval Alene Zs. 20-tisíc eur ako zálohu, ktorú za túto vraždu už prebral. Alena Zs. sa naňho hnevala a hrozila mu, že ho Kočnerovi ľudia zabijú. Navrhla mu teda, nech urobia ´aspoň´ Kuciaka,” napísal denník s tým, že. Zoltán A. to zadal partii, o ktorej vedel, že už v Kollárove vraždila, konkrétne Tomášovi Sz. a Miroslavovi M.

Z uznesenia tiež podľa denníka vyplýva, že Marian K. platil 6 400 eur mesačne skupine Petra Tótha, ktorá sledovala novinárov. “Sledovanie vykonával Miroslav K. a ešte dvaja ľudia, ktorých policajti nemenujú. Presné výdavky zistili vďaka Miroslavovi K., ktorý ich mal v excelovskej tabuľke,” napísal denník s tým, že ten bol presvedčený, že sledovanie vykonáva pre SIS. Uznesenie tiež podľa denníka potvrdzuje to, čo písali médiá, konkrétne že Kuciaka pred vraždou lustrovali dvaja policajti. “Vyrobili o ňom takzvaný ´vzťahový diagram´, ktorý im zadal šéf finančného spravodajstva Pavol Vorobjov,” uvádza denník s tým, že ten diagram podľa svojej výpovede odovzdal vtedajšiemu prezidentovi policajného zboru Tiborovi Gašparovi.

Podľa uznesenia z výpovede utajeného svedka č. 1 vyplýva, že o poskytovanie informácií zo systémov ministerstva vnútra sa staral kamarát Mariana K. Norbert Bödör, ktorý bol v rodinnom vzťahu s vtedajším policajným prezidentom Gašparom. Denník dodal, že Marian K. podal voči svojmu obvineniu sťažnosť.