Politika Top Zahraničné

Koaličný súboj SNS a Mostu: Jablkom sváru konferencia o školstve

BRATISLAVA – Ďalší kúsok do mozaiky s názvom koaličné nezhody? Podpredseda národniarov Anton Hrnko na sociálnej sieti nepriamo skritizoval svojich koaličných partnerov z Mostu-Híd. Dôvodom bola konferencia, ktorá sa mala konať včera, 3. júla.

Organizátorom konferencie bol štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, ktorý je nominantom bugárovcov. O téme nových prístupov pri výučbe dejepisu a občianskej náuky mali rozprávať ľudia, ktorí sa Hrnkovi príliš nepáčili.

Národniari majú predstavu čo a ako

„Hlavnými prednášajúcimi na konferencii majú byť známy reprezentant bratislavskej kaviarne Fedor Blaščák, známa neúspešná komisárka na likvidáciu sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade Marína Závacká, nejaká expertka na extrémizmus Biháriová a psychológ s pekným českým menom Aleš Bednařík,” kritizoval na Facebooku.

Status Antona Hrnka

Hrnko nebol príliš aj z ďalšieho dôvodu – národniari podľa neho už majú jasnú víziu, čo a ako. „Jednak Krajňák je posledný, kto na ministerstve môže rozhodovať o obsahu vyučovacích predmetov a jednak Slovenská národná strana má celkom presnú predstavu, čo sa má na Dejepise a Občianskej náuke vyučovať,” napísal, pričom v závere statusu sa odvolával aj na šéfa rezortu školstva Petra Plavčana.

Porozprávajú sa s Dankom

Ako pre portál aktuality.sk, ktorý o prípade informoval ako prvý, uviedla hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár, na takéto statusy nezvyknú reagovať, najmä ak sú nekompetentné, osobné a nehodné poslanca NR SR. „My sa budeme o tejto téme a o tom, čo sa bude učiť na školách na Slovensku rozprávať, keď to považujeme za potrebné. Hlavne s osobnosťami, ktoré k tomu majú čo povedať,” odkázala. Hrnko by mal byť témou na najbližšej koaličnej téme.

Ministerstvo školstva pre aktuality.sk vysvetlilo, že ide o sériu podujatí konajúcich sa v krajských mestách z iniciatívy Krajňáka. „Ministerstvo pripravuje koncepciu reformy vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť pre 2. stupeň základných škôl, ktorá sa týka obsahu vzdelávania v rámci predmetov občianska náuka a dejepis. Výstupom z jednotlivých fór budú pripomienky účastníkov, ktoré budú zástupcovia školstva počas jesene 2017 vyhodnocovať v súvislosti s prípravou spomínanej koncepcie,” vysvetlila hovorkyňa rezortu Ivana Skokanová.

Zdroj: ph, Foto: FB / Anton Hrnko, SITA/Marko Erd