Domáce Politika Top

Koaliční lídri po rokovaní: Dohodli sa aj na peniazoch na internáty

BRATISLAVA – Vláda uvoľní 10 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov, v druhom polroku ďalších desať. Oznámil to na dnešnej tlačovej besede premiér Robert Fico. V minulom roku Európska komisia na základe spolupráce s Eurostatom a členskými krajinami EÚ rozhodla, že investície do zatepľovania verejných budov už nebudú zaťažovať štátny rozpočet.

„Vyhlásime súťaž medzi súkromnými firmami na zatepľovanie internátov. Súkromné firmy svoj príjem získajú z výdavkov na energie, ktoré sa ušetria vďaka renovácii,” vysvetlil premiér. Robert Fico predpokladá, že ministerka školstva Martina Lubyová sa v čo najbližšom čase stretne so zástupcami vysokých škôl a spíše zoznam, čo treba na internátoch zrekonštruovať.

„Chceme reagovať na havarijne stavy. Kým sa začne proces zatepľovania, peniaze sa môžu využiť na výmenu okien, rekonštrukciu strechy či na nákup nábytku,” uzavrel predseda strany SMER-SD.

Kontroly na ministerstvách

Premiér zároveň chystá kontrolné dni na všetkých ministerstvách. V rezortoch chce vyhodnotiť polčas vládnutia a nastaviť priority na ďalšie dva roky. Druhé výročie vymenovania vlády strán Smer-SD, SNS a Most-Híd bude 4. apríla. Ako Fico dodal, on, Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) sa na tom dohodli počas sobotňajšieho niekoľkohodinového rokovania.

Fico sa dnes vyjadril i k zmene platov ústavných činiteľov. Povedal, že existuje pracovná skupina, ktorá na tejto otázke pracuje. Podľa neho ale nepôjde iba o odmeňovanie poslancov, ale ústavných činiteľov ako takých – aj sudcov či prokurátorov. Ich plat sa už po novom podľa premiéra nemá odvíjať od priemerného zárobku v slovenskom hospodárstve. Novinku by mohol parlament schváliť v prvom polroku, dodal Fico.

Podpora cez systém zelenej nafty

Cez systém zelenej nafty, ktorého zavedenie avizuje vládna koalícia, by sa malo k poľnohospodárom dostať zatiaľ 30 mil. eur, vyhlásil taktiež Fico. Ako dodal, avizovaný systém podpory poľnohospodárov by mal umožniť umiestňovať zdroje najmä do oblastí agrosektora, v ktorých je perspektíva vzniku nových pracovných miest. Projekt zelenej nafty však musí byť nastavený tak, aby nebol zo strany Európskej komisie považovaný za neoprávnenú štátnu pomoc.

Rozhodnutie koalície oceňuje aj predseda SNS Andrej Danko. Práve jeho strana je totiž za sektor poľnohospodárstva zodpovedná. Zároveň však avizuje, že s podporou poľnohospodárov a potravinárov chcú ísť ďalej. „Pokračujú rokovania o systéme zdaňovania obchodných reťazcov. Či už formou dane z obratu, či tlaku, aby sa financie dostávali do kolečka pomoci potravinárom, ktorých často tieto obchodné reťazce deptajú alebo obchádzajú,“ naznačil šéf koaličnej SNS.

Foto: SITA/Branislav Bibel