Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

Koaličná SNS nepostaví žiadneho kandidáta. Danko prezidentom ani byť nechcel

Zdroj: SITA / Braňo Bibel

BRATISLAVA – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko nebude kandidovať za prezidenta Slovenska. Potvrdil to dnes v relácii TA3 V politike. Zároveň povedal, že Slovenská národná strana nepostaví v prezidentských voľbách žiadneho kandidáta.

“Spoločnosť je napätá, nemali by sa trieštiť národné hlasy,” vyhlásil. Danko povedal, že o svojej kandidatúre neuvažoval. “Nikdy som nechcel kandidovať,” zdôraznil. Dodal, že on sám má jasné predstavy, aký by mal byť budúci prezident Slovenska, on sám však musí ešte získať viac skúseností, aby mohol tento post zastávať. “Musím byť dlhšie vo verejnom priestore, musím mať viac šedín, viac životných skúseností,” vyhlásil Danko s tým, že SNS povedie do parlamentných volieb 2020 ako líder strany. „Budem Boha prosiť, aby budúci prezident nebol slniečkár, ale aby to bol prezident na úrovni Miloša Zemana prijímaný na východe aj západe,“ vyhlásil Danko.

Čo sa týka voľby ústavných sudcov Danko zopakoval, že Ústavnoprávny výbor NR SR by mal rozhodnúť o všetkých 40 kandidátoch na posty ústavných sudcov vrátane expremiéra Roberta Fica. Hlasovanie o tom, či splnil Fico podmienku praxe, sa totiž skončilo v piatok v noci remízou. Danko tiež vyhlásil, že podporí aj verejnú voľbu nových ústavných sudcov v pléne, no bude rešpektovať dohodu v koalícii. Poslanci SNS budú mať pri voľbe „voľnú ruku“. Danko zdôraznil, že najdôležitejšie je zachovať funkčnosť Ústavného súdu SR. „No musí tu byť politický konsenzus dohodnutý aj s prezidentskou kanceláriou,“ uviedol.

Na margo jeho rigoróznej práce Danko vyhlásil, že legálne dostal titul a legálne ho aj využíva. Priznal, že pri jej písaní si trochu zľahčoval prácu, no zdôraznil pritom, že „nie je vedec. „Ja som nikdy nebol vedec, ja som literárnym spôsobom spracoval päť diel,“ konštatoval s tým, že prácu v tom čase napísal v súlade so zákonom. Danko chce navrhnúť, aby poslanci neschválili otvorenie schôdze o jeho odvolávaní. Partnerom v koalícii vysvetlil všetky súvislosti týkajúce sa jeho rigoróznej práce a dúfa, že to pochopili.

 

Galéria
SNS nepostaví do volieb žiadneho kandidáta na prezidenta. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Fico už nebude kandidovať na ústavného sudcu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next