Domáce Politika Top

Koaličná dohoda opäť zlyhala. Namiesto piatich prešiel len jeden sudca

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na to sa už nedá pozerať. Poslanci opäť nebrali voľbu kandidátov na ústavných sudcov vážne. Z Ústavného súdu si robia doslova dobrý deň. Ani na štvrtýkrát sa im nepodarilo dovoliť zvyšný počet uchádzačov. Prezidentke Zuzane Čaputovej pošlú iba jednu kandidátku – Editu Pfundtner. Chýbali im pritom už iba piati kandidáti. Zákonodarci za svoj prístup môžu očakávať poriadnu dávku kritiky.

 

Poslanci v dnešnom opakovanom hlasovaní zvolili iba jednu kandidátku na ústavnú sudkyňu – stala sa ňou štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. Blízko k hranici zvolenia boli Libor Duľa a Peter Melicher. O post sa pritom uchádzalo 15 kandidátov. Zákonodarci mali vybrať päť z nich. To sa im ale ani v štvrtej voľbe nepodarilo.

Kolotoč okolo voľby sa tak začína úplne odznova. Na stole je tak už piata voľba kandidátov na ústavných sudcov, do ktorej ale vstúpia letné prázdniny, ktoré mávajú poslanci až do septembra.

Počas voľby bolo vydaných 147 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, 6 z nich bolo neplatných.

 

Výsledky hlasovania.

Fraška počas voľby

Mnohí koaliční poslanci nerozumejú, prečo opäť nezvolili potrebný počet kandidátov. Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek po voľbe povedal, že si poslanci lístky navzájom kontrolujú. ,,Kontrolujeme sa navzájom. Vidíte, aká je situácia. Používame všetky spôsoby, aby sme neurobili chybu, ale šesť lístkov bolo zase neplatných.” Napriek tomu, že boli niektoré z lístkov zase neplatné, stále by nezvolili piatich kandidátov. Podľa Jarjabka ale prezidentka môže a má z koho vyberať ústavných sudcov. Poslanec spomenul aj šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Skonštatoval, že “dávno nechce ísť na Ústavný súd”.

,,Svoj sľub som si splnil. Už dlhší čas sa, bohužiaľ, nepodarilo zvoliť dostatočný počet. Bude piate kolo volieb, musíme dovoliť tých zvyšných,” povedal po voľbe poslanec za SNS Dušan Tittel.

Výsledok dnešnej voľby neteší ani predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibora Bastrnáka. ,,Dvaja boli blízko k zvoleniu, mohli sme zvoliť ešte aspoň ich dvoch,” povedal na margo dnešného výsledku volieb. Poslanec z Mosta-Híd Peter Kresák volil piatich kandidátov. Rovnako aj poslankyňa z Mosta-Híd Irén Sárközy dala hlas piatim kandidátom na ústavných sudcov.

Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár po voľbách uviedla, že ich strana bude podporovať verejnú voľbu kandidátov na post ústavných sudcov. O verejnej voľbe hovoril dnes už aj predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Jediná strana Smer-SD je stále za tajnú voľbu.

Opozícia chcela situáciu okolo Ústavného súdu ukončiť. Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič volil piatich kandidátov. Opozícia mala na menách dohodu od začiatku, potvrdil to aj poslanec za OĽaNO Ján Budaj. Hlas dal takisto pätici kandidátov. Poslanec z SaS Peter Osuský dal svoj hlas tiež piatim uchádzačom. Po voľbe dodal, že v tomto prípade koalícia opozíciu vôbec nepotrebuje a zvolenie dostatočného počtu kandidátov je teda na vládnom trojlístku.

Prezidentka si počká

Prezidentka Zuzana Čaputová ani po dnešnej voľbe nemení svoje rozhodnutie. Ústavných sudcov bude menovať len z kompletného počtu uchádzačov. ,,Napriek pozitívnym signálom z posledných dní ani dnes v parlamente nezvolili dostatočný počet kandidátov na uprázdnené miesta, ako určuje ústava. Postupovať budem ústavne súladným spôsobom tak, ako som už spomínala. Menovať budem len z kompletného počtu kandidátov. Vítam v tejto súvislosti vyjadrenie predsedu parlamentu Andreja Danka, v ktorom podporil, aby ďalšia septembrová voľba bola verejná a transparentná pre občanov,” informoval o stanovisku riaditeľ tlačového oddelenia prezidentky Martin Burgr.

 

Poslanci voľbu opäť nezvládli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Choroba poslancov

Koaličná rada pred opakovanou voľbou od rána rokovala a dohodla sa na menách kandidátov na ústavných sudcov. Povedal to pred hlasovaním predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý dúfal, že sa už podarí zvoliť zvyšných päť uchádzačov. ,,Musíme si sadnúť. Už ma prestáva baviť, že niektorí poslanci ani nevedia hlasovať. To je asi nejaká poslanecká choroba, že nevedia normálne voliť,” vyhlásil ešte v pondelok Bugár. Niektorí poslanci v predošlých voľbách namiesto krížikovania na hlasovacom lístku krúžkovali mená kandidátov.

O dohode na kandidátoch rozprával aj predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Za SNS povedal, že ak by neboli zvolení kandidáti, je to poslednýkrát, kedy volia tajne. ,,Je dohoda na piatich ústavných sudcoch. Ak by neboli zvolení, v septembri bude voľba verejná,‘‘ povedal Danko po skončení Koaličnej rady. Zúčastnili sa jej všetci predsedovia strán. Dokonca aj mnohí poslanci zo Smeru-SD potvrdili zhodu na menách. Andrej Danko očakáva, že bude zvolených päť kandidátov. Zdôraznil ale ľudský faktor, ktorý je podľa neho pri hlasovaní závažný. ,,Dochádza k veľkej škodovosti hlasovacích lístkov, ktorá je spôsobená aj nedbanlivosťou poslancov.“ Zároveň dodal, že ,,traumatizácia tejto témy je aj takou mediálnou hrou, pretože vždy v histórii bol problém s ústavnými sudcami‘‘.

Opozícia pred voľbou nezaostávala. SaS oznámila, koho bude voliť. Poslanec SaS Alojz Baránik vyhlásil, že hlasovať budú za Katarínu Čechovú, Rudolfa Čirča, Martinu Jánošíkovú, Petra Straku a Roberta Šorla. „Na rozdiel od koalície my nepolitikárčime, ale volíme, keďže ide o najdôležitejšiu voľbu v tomto volebnom období. Od samého začiatku hovoríme, že voľba ústavných sudcov má byť verejná a voliči majú právo vedieť, ako poslanci hlasovali v tak dôležitej otázke. Preto sme opakovane zverejnili zoznam uchádzačov, ktorí by podľa nášho názoru boli dobrými kandidátmi na ústavných sudcov,“ zdôraznil Baránik.

 

Bugár dúfal, že sa už podarí zvoliť zvyšných piatich uchádzačov. Zdroj: Glob.sk

Bez konfliktov to nejde

Štvrtú voľbu sa snažil okoreniť expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Ten chcel, aby prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala z už zvolených kandidátov troch ústavných sudcov. Vyhlásil, že ak tak prezidentka neurobí, v parlamente nemajú dôvod voliť. Obhajoval to tým, že by mohlo vzniknúť riziko rôznych diskriminačných žalôb. Na jeho vyjadrenia zareagovala samotná Čaputová. Verejnosť a kandidátov uistila, že aj doposiaľ zvolení uchádzači, sú stále v hre. Tiež dodala, že povinnosťou parlamentu je navoliť dvojnásobný počet kandidátov.

Opozícia mala v menách kandidátov od začiatku jasno, pričom koalícia sa do poslednej chvíle dohadovala. Medzi poslancami nastal chaos, pretože niektorí z nich údajne spochybnili to, koľkých uchádzačov majú voliť. Túto otázku nakoniec vyriešil Ústavnoprávny výbor, ktorý odporučil voliť šiestich kandidátov. Poslanci to ale zrejme nepochopili a zvolili iba jedného uchádzača – Radoslava Procházku. Koalícia si výsledok nevedela vysvetliť, obhajovali to tým, že boli zle vyplnené hlasovacie lístky. Na to ale opozícia okamžite zareagovala a kritizovala koaličných poslancov.

 

Štvrtú voľbu sa snažil okoreniť expremiér a šéf Smer-SD Robert Fico. Zdroj: TASR / AP

Je im to jedno

Voľba uchádzačov na ústavných sudcov pripomína doslova frašku. Poslanci mali ešte na februárovej schôdzi parlamentu zvoliť 18 kandidátov. Doteraz vybrali iba 14. Troch z nich vymenoval teraz už exprezident Andrej Kiska za ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho.

Pred dnešnou opakovanou voľbou bolo na čakacej listine desať zvolených kandidátov. Tí si prešli aj vypočúvaním na ústavnoprávnom výbore.

Na Ústavnom súde je iba sedem sudcov z 13. To je iba minimálna potrebná hranica. Súd je len tesne uznášaniaschopný. Stačí, aby jeden sudca ochorel a plénum nemôže opäť rozhodovať. Navyše sa na súde zvyšuje počet doručených podaní. V dôsledku neúplného pléna je 708 podaní nepridelených sudcovi spravodajcovi a priemerná dĺžka jedného konania pred súdom je aktuálne takmer osem mesiacov.

 

Galéria
Opozícia nepodporí smerácky návrh. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zvolená kandidátka Edita Pfundtner. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: ustavnysud.sk
Zvolený kandidát zo štvrtej voľby Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kiska pred časom vymenoval troch ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu súdu Fiačana a podpredsedu Szigetiho. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Z druhej voľby Andrej Kiska vymenoval troch ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kandidáti absolvovali verejné vypočúvanie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next