Domáce Politika Top

Koalíciu čaká maratón rokovaní. Opozícii sa spôsob výberu ústavných sudcov stále nepáči

Zdroj: TASR Štefán Pukáš

BRATISLAVA- Nekonečný spor okolo zmeny voľby ústavných sudcov sa posunul opäť o krok ďalej. Sudcovia budú musieť byť po novom bezúhonní, čestní a v oblasti práva musia mať bohaté skúsenosti a uznanie. Vyplýva to z novely zákona, s ktorou prišiel minister spravodlivosti Gábor Gál (Most – Híd). Má to však háčik. Keďže ide o ústavný zákon, koalícia potrebuje 90 hlasov, teda aj podporu opozície.

Zmena ústavy, ktorá upraví pravidlá výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu je už v druhom čítaní a práve v tomto čítaní bude potrebná ústavná väčšina. Minister obrany Gábor Gál upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene nedohodne, 9 z celkovo 13 sudcov, ktorým funkčné obdobie končí vo februári 2019, sa budú voliť po starom.

Gál v materiáli uvádza, že chce skvalitniť celý proces výberu kandidátov. Dosiahnuť to chce sprísnením kvalifikačných predpokladov na ich vymenovanie. “To znamená minimálny vek 45 rokov, bezúhonnosť, 15-ročná právnická prax, musí to byť uznávaná osobnosť v oblasti práva a doterajším životom bude dávať záruku, že bude rozhodovať nezaujato nestranne a čestne,” priblížil podmienky, ktoré by mali spĺňať uchádzači o post ústavných sudcov.

Zmeniť sa má aj odchod sudcov do dôchodku. Súčasná hranica 65 rokov sa po vzájomnej dohode Gála a predsedníčkami Súdnej rady, Najvyššieho súdu a Ústavného súdu zvýši o 5 rokov.

Opozícia s návrhom nesúhlasí

Koalícia sa zhodla na tom, že zmena voľby ústavných sudcov je viac ako potrebná. Avšak to, či získajú podporu opozície je nejasné. ,,Zmeny odporučila aj benátska komisia, preto musíme urobiť tento krok na to, aby sme prejavili vôľu niečo zmeniť a tým aj posunuli legislatívu v tejto ústavnej oblasti, “ povedal pre Glob.sk predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer – SD).

Podpredseda poslaneckého klubu SaS Jozef Rajtár vníma návrh iba ako mierne vylepšenie. ,,Namiesto väčšiny prítomných poslancov bude potrebná väčšina všetkých poslancov. Problém je ten, že mierne vylepšenie nerobí zmenu vo výsledku. Aj s týmto vylepšením dokážu zlí kandidáti prejsť,” uviedol pre Glob.sk.

Veľký problém s návrhom má aj hnutie Sme rodina. ,,Pokiaľ tam nebude 90-tka, nepodporíme! Máme za to, že by to nemal byť jednofarebný ústavný súd, ktorý si navolí strana Smer – SD alebo SNS. Vládna koalícia takýmto spôsobom na 12 rokov zabetónuje ústavný súd. Teoreticky by to malo byť tak, že štyria ústavní sudcovia budú zvolení opozíciou a piatich navrhne koalícia. Vtedy by to bolo korektné,” vyhlásil predseda hnutia Boris Kollár. Ich hlavnou požiadavkou je zvýšiť počet poslancov potrebných na zvolenie kandidáta. ,, V prvom kole by malo byť prítomných 90 poslancov a v druhom 76. Len tak zabezpečíme akú takú jednotu,” dodal Kollár.

Ľudová strana Naše Slovensko sa voči tomuto návrhu koalície zdržala a má k nemu taktiež pár výhrad. Ako uviedol podpredseda strany ĽSNS Milan Uhrík sú v ňom len  kozmetické zmeny. ,,Celé je to len našité na to, aby sa kandidáti na ústavných sudcov, ktorí sú zvolení koalíciou, dlhšie udržali vo funkcií a  ľahšie sa dostali na svoje pozície,” povedal Uhrík.

Ak chce koalícia, aby návrh prešiel, musí s opozíciou rokovať. ,,Potrebujeme podporu opozície, ak nie, zostane to po starom,” skonštatoval predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Najväčší boj s koalíciou kvôli výberu ústavných sudcov vedie už dlhodobo prezident Andrej Kiska. Ministrovi spravodlivosti vytýkal podpriemernosť samotného návrhu. ,,V lepšom prípade to vyzerá na podpriemerný návrh, v horšom na návrh, ktorý môže kvalitu výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu ešte zhoršiť,” povedal Kiska po stretnutí s Gálom.

Béla Bugár (Most – Híd) tento návrh tak nevníma. ,,Viem, že opozícia a aj pán prezident hovoria o tom, že návrh zákona je podpriemerný. Ak je podpriemernosť to, že zvyšujeme počet potrebných hlasov na jedného kandidáta, tak v poriadku, nech zostane súčasný systém,” poznamenal ironicky Bugár.

Kritizujú aj právnici

S kritikou vládneho návrhu na zmenu voľby ústavných sudcov sa k opozícií pridalo aj tridsaťosem právnikov. ,, Vládny návrh na zmenu obsahuje významné nedostatky a nie je zásadným zlepšením voľby ústavných sudcov,” informoval o ich stanovisku Juraj Rizman z Via Iuris.

Ako najväčší nedostatok vnímajú to, že návrh nezakotvuje priebežnú voľbu a obmenu ústavných sudcov.

„Zásadným zlepšením by bolo zakotvenie priebežnej obmeny ústavných sudcov tak, aby jedna parlamentná väčšina nemohla ovládnuť ústavný súd na celých 12 rokov. Vláda však odmietnutím priebežnej voľby tento problém prehlbuje a odkladá do budúcnosti, čím hazarduje s nezávislosťou ústavného súdu,“ skonštatoval jeden zo signatárov výzvy právnikov, Marián Porvažník z Iniciatívy za lepšiu advokáciu.

Galéria
Vládny návrh na zmenu obsahuje významné nedostatky a nie je zásadným zlepšením voľby ústavných sudcov, tvrdí Juraj Rizman. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Marián Povražník si myslí, že zlepšením by bolo zakotvenie priebežnej obmeny ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Marko Erd
Madej predstavil pozmeňujúci návrh v parlamente. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Jozef Rajtár. Zdroj: TASR /Jakub Kotian
Boris Kollár. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ľudová strana Naše Slovensko sa voči tomuto návrhu koalície zdržala. Zdroj: TASR / Branislav Račko
Ak chce koalícia, aby návrh prešiel, musí s opozíciou rokovať. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Minister spravodlivosti o svojom návrhu rokoval minulý rok aj s prezidentom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Béla Bugár návrh nevníma ako podpriemerný. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next