Domáce Ekonomika Parlamentné voľby Politika Top

Koalíciu čaká dôležité rokovanie. Jeho výsledok môže ľuďom siahnuť hlbšie do peňaženiek

Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA –  Balíček opatrení, ktoré postupne schvaľuje vláda, nebude zadarmo. Už dnes je jasné, že v budúcoročnom rozpočte spôsobí výpadok príjmov v hodnote pribižne pol miliardy eur. Šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), ktorý v týchto dňoch dáva zákon roka dokopy, preto prišiel so spôsobom, ako chýbajúce peniaze do rozpočtu aspoň čiastočne vrátiť. Nárast dane na tabakové výrobky, s ktorým úspešne prišiel na vládu, však narazil na odpor predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka.

 

Kamenického návrh predpokladal zvýšenie sadzby spotrebnej dane pre cigarety, tabak ale aj bezdymové tabakové výrobky od februára 2020. Okrem toho, že opatrenie malo do budúcoročného rozpočtu priniesť 101 miliónov, cena takýchto výrobkov by sa zároveň priblížila na úroveň okolitých krajín. Návrh však dostal stopku.

Dankovo rázne NIE

Predseda vládnej SNS Andrej Danko ešte minulý týždeň po rokovaní vlády ostro reagoval na návrh z dieľne rezortu financií. Podľa neho Kamenický konal bez toho, aby o tom hovorila koalícia. „SNS žiadne zdražovanie cigariet nepodporí. Chcem apelovať aj na svojich koaličných partnerov. Nastala situácia, ktorá mňa osobne nahnevala, pretože je verejne oznamované zvyšovanie daní, o ktorých koaliční partneri nevedia nič,“ vyhlásil. Podľa neho sa týmto opatrením „zaťažujú peňaženky ľudí a vymýšľajú dane, ktoré zdražujú život ľuďom.“

Pripomenul, že existujú aj iné opatrenia, ktoré by zastabilizovali štátny príjem. Spomenul napríklad, že Slovensko by si malo viac požičiavať. Po týchto ostrých slovách to vyzeralo tak, že téma zvyšovania dane na tabak je týmto jasným Dankovým postojom uzavretá a Kamenický bude musieť nájsť chýbajúce peniaze inde. Dnes je však všetko inak.

Andrej Danko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kamenický chce rokovať, možno prejde aj cez Danka

Vyplynulo to zo slov ministra financií, ktorý včera povedal, že so šéfom SNS chce ešte rokovať a to aj napriek jeho viacnásobne deklarovanému nesúhlasu. Ochotný je dokonca pristúpiť aj na miernejšie zvyšovanie spotrebných daní. Pôvodne totiž chcel, aby išla cena za škatuľku najpredávanejších cigariet hore približne o 40 centov na sumu 3,80 eura a bezdymových tabakových výrobkov až o 50 centov a to na zhruba 4 eurá za škatuľku. “Daň z cigariet je jedna z daní, po ktorých siahne každá vláda, keď potrebuje nejaké peniaze do rozpočtu,” povedal Kamenický. Podľa informácií portálu Glob.sk by miernejšiemu zvyšovaniu dane mohol byť naklonený aj Andrej Danko.

Ladislav Kamenický. Zdroj: TASR – Pavol Zachar

Čaká sa na chorého Fica

Tabakovej dani by sa mala venovať na svojom rokovaní aj koaličná rada. To, kedy sa koaliční partneri stretnú, je však nateraz nejasné. Dôvodom sú zdravotné problémy predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Ten momentálne tvrdí, že doteraz vraj v otázke cigariet išlo skôr o odbornú diskusiu. “Politicky sme ju ešte neriešili. Zatiaľ platilo, ak si to pamätáte aj z minulosti, že prvé, čo išlo katovi na tú podložku, boli liehoviny, cigarety a cigary. Tam to vždy automaticky išlo hore,” uviedol. “Zatiaľ neviem potvrdiť definitívne riešenie tejto témy, ale rešpektujem jednu aj druhú stranu dialógu,” povedal. Tiež pripomenul, že patrí k politikom, ktorí sa neboja deficitu.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár ešte cez víkend upozornil, že koaličnú trojku čakajú rokovania o štátnom rozpočte, ktoré nebudú jednoduché a je dôležité urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli prípadnému rozpočtovému provizóriu. “Ak pán Danko prišiel s návrhmi, ktoré zaťažia štátny rozpočet, tak je potrebné hovoriť aj o tom, kde sa na ne nájdu v rozpočte peniaze,” povedal Bugár. Priznal, že Kamenický síce vopred neinformoval koaličných partnerov o pripravovanom dvíhaní dane na tabakové výrobky, “no treba si uvedomiť, že ide o jeho prvý rozpočet a možno nevedel, že o tom musí najskôr hovoriť koaličná rada. Ale také veci sa stávajú.”  Zadlžovnie sa a požiačiavanie si podľa neho riešením nie je.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Problémový rozpočet

Tohtoročný rozpočet mal byť vyrovnaný. Aspoň tak si to naplánoval exminister financií Peter Kažimír, ktorý už v tom čase na ministerstve balil kufre. Do štátnej kasy však nakoniec natieklo menej peňazí, ako sa predpokladalo. “Cieľ nesplníme, bohužiaľ skončí hospodárenie opäť v mínuse. Na druhej strane som si stanovil cieľ, ktorý by som chcel dodržať, aby sme udržali dlh mimo sankčných pásiem dlhovej brzdy,” povedal súčasný financmajster Ladislav Kamenický.

Ten má pred sebou teraz vyskladanie toho budúcoročného rozpočtu. Rátať pritom musí s viacerými balíčkami koalície, ktoré poslanci odhlasovali na aktuálnej schôdzi. V rámci nich sa zrušili koncesionárske poplatky pre dôchodcov, znížila sa daň z príjmu pre niektoré firmy a živnostníkov, a naopak, zvýšil sa rodičovský príspevok. Zmeny, ku ktorým koaličné strany pár mesiacov pred voľbami pristúpili, majú štátnu kasu stáť podľa odhadov 500 až 600 miliónov eur. Okrem navrhovaného zvýšenie dane na tabak však chce Kamenický túto stratu dohnať aj šetrením. Opakovane naň vyzval aj jednotlivé rezorty, spätnej väzby sa vraj zatiaľ nedočkal.