Domáce Politika Top

Koalícia zažehnala krízu. Platy vraj ostanú rovnaké najmenej do júna

BRATISLAVA – Kríza v koalícii Smeru, SNS a Mosta-Híd, keď premiér Robert Fico hrozil spojením hlasovania o zmrazení platov s hlasovaním o dôvere vláde, sa podľa Denníka N skončila. V nedeľu rokovala Koaličná rada, na ktorej boli predsedovia strán aj predsedovia poslaneckých klubov a dohodli sa, že platy sa zmrazovať nebudú.

„Dohodli sa, koaličných poslancov budú o výsledkoch rokovania informovať zajtra,“ povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Koalícia chce podľa informácií  prijať pozmeňovací návrh pravdepodobne k zákonu o dani z príjmu, podľa ktorého sa platy poslancov dočasne zvýšia symbolicky o jedno euro. Presný spôsob, ako to spravia, oznámia koaličné strany v utorok po spoločnom rokovaní vládnych poslaneckých klubov.

Neumožnia hlasovanie o Matovičovom návrhu

Ako denník ďalej píše, koaličné strany sa zároveň dohodli, že už na januárovej schôdzi sa začnú zaoberať novým zákonom o platoch ústavných činiteľov tak, aby platil od 1. júla. Koalícia tiež v utorok neumožní hlasovať o Matovičovom návrhu na zmrazenie platov.

V prípade nepriamej novely musí navrhovateľ, v tomto prípade minister zdravotníctva Tomáš Drucker, s pozmeňovacím návrhom súhlasiť, čo však nebude. Denník pripomína, že poslanci minulý týždeň v stredu nehlasovali za skrátený legislatívny návrh, ktorý im mal tak ako každý rok zmraziť platy.

Mesačné prilepšenie o tisíc eur

Keďže si poslanci zmrazujú platy už od roku 2011, znamenalo by to, že si mesačne polepšia asi o tisíc eur. Premiér Robert Fico vyhlásil, že to považuje za absolútne neprípustné a očakáva, že Národná rada SR ešte do konca roka zmení svoje rozhodnutie.

„V opačnom prípade budem iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde,“ dodal. Fico týmto stanoviskom nahneval poslancov z Mosta, ale aj SNS, ktorí povedali, že im premiér nebude diktovať, ako majú hlasovať. Proti zmrazovaniu sa postavili aj stranícke orgány Mosta na sobotnom stretnutí ich rady.

Hovorilo sa aj o Jankovskej

Denník N takisto informuje aj o tom, že koaliční lídri hovorili aj o nominácii štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (za Smer) do Súdnej rady SR. Jankovskú navrhol poslanec za Smer Róbert Madej. Proti je ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a hrozí preto odchodom z vlády.

„Smer prisľúbil, že nomináciu buď stiahne alebo Jankovská sama odstúpi. Jankovská, ktorá je tiež sudkyňou s pozastaveným výkonom funkcie, tiež zároveň uvažuje, že odstúpi aj z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a bude poslankyňou,” píše.

Foto: SITA/Diana Černáková