Domáce Politika Top

Koalícia vraj chce zvoliť ústavných sudcov. Fico sa však s Bugárom stále nebaví

Koalícia na prvý pokus zhodu pri voľbe ústavných sudcov nenašla. Má pred sebou druhý. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Fico kandidátov na ústavných sudcov v parlamente vybrať chce. Aspoň tak to predseda najsilnejšej politickej strany prezentoval na včerajšej tlačovej konferencii. To, aby sa Smer-SD voľby zúčastnil a odovzdal pri nej aj platné hlasovacie lístky však bude mať svoju cenu. Otázne je, či ju Bugár s Dankom budú ochotní zaplatiť. 

 

Ako povedal Robert Fico, jeho strana má vôľu voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu pri novej voľbe, ktorá sa má uskutočniť na marcovej schôdzi. Na menách kandidátov sa chce dohodnúť so svojimi koaličnými partnermi z SNS a Mosta-Híd. “Chceme prezidentovi predložiť reálny počet kandidátov, aby Ústavný súd bol funkčný,” vyhlásil Fico.

Práve jeho strana sa postarala o to, že predchádzajúci pokus zvoliť kandidátov zlyhal. Smer-SD opakovane odovzdal neplatné hlasovacie lístky. Týmto spôsobom vyjadrili svoj nesúhlas s tým, že väčšina parlamentu vrátane koaličných strán SNS a Most-Híd tajnú voľbu nepodporila.

“Tvrdili sme a budeme tvrdiť, že tajná voľba je výdobytok demokracie,” povedal Fico. Všetci členovia predsedníctva Smeru majú podľa jeho slov na nevyhnutnosť tajnej voľby úplne rovnaký názor.

Minulý týždeň koalícia Fica nepodržala. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Tajná voľba bola kameňom úrazu

Práve tajná voľba sa stala počas minulého týždňa kameňom úrazu. To, aby sa kandidáti vyberali verejne chcela pd začiatku opozícia. Keď sa objavili informácie, že Robert Fico rokuje o svojej podpore s Kotlebovou ĽS NS, začali o verejnej voľbe hovoriť aj jeho koaliční partneri z SNS a Mosta-Híd. Obe strany ju nakoniec v pléne aj umožnili a Fico tak s požiadavkou tajnej voľby ostal sám. Tento fakt, ako aj to, že strana Bélu Bugár mu odmietla dať hlasy viedli k napätiu vo vládnej koalícii. Smer-SD mal dokonca uvažovať, že z nej vystúpi a Fico odmietal chodiť na stretnutia s koaličnými partnermi. Zdá sa však, že názor už zmenil.

Koalícia opäť ťahá za jeden povraz, má to však veľké ALE

Ak bude voľba podľa Fica tajná, pristúpi k hľadaniu dohôd s koaličnými partnermi, pričom hovorí o potrebe zhody. Tajnej voľbe sa už nebránia ani Andrej Danko a Béla Bugár. Obaja však majú svoje podmienky.

Béla Bugár sa pre Glob.sk vyjadril, že jeho Most-Híd je ochotný podporiť tajnú voľbu. “Ale iba v prípade, ak sa koalícia dokáže dohodnúť na menách kandidátov, ktorých budú voliť na Ústavný súd. Nesmú tam však byť mená, s ktorými máme problém, alebo s ktorými je nejaký problém,” uviedol podpredseda parlamentu.

Tajnej voľbe dáva zelenú aj predseda SNS Andrej Danko. Ako argument uviedol, že tá verejná zlyhala. Tiež však hovorí, že by mali nájsť prienikové mená a zvoliť aspoň nejaký počet kandidátov.

Béla Bugár a Robert Fico si naštrbené vzťahy doposiaľ neurovnali. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Danka Fico chváli, s Bugárom sa nebaví

Aj napriek tomu, že obaja koaliční partneri Smeru sú tajnému hlasovaniu naklonení, ich vzájomné vzťahy sú naďalej v bode mrazu. Robert Fico síce vyhlásil, že “niet alternatívy voči tejto koalícii”, ocenil však postoj iba Andreja Danka. “Je jediný človek na ktorého sa dá spolahnúť.” V prípade druhého koaličného partnera Bélu Bugára je situácia stále napätá. “Tak nech sa spolu bavia, so mnou sa Robert Fico stále nebaví,” reagoval šéf Mosta-Híd. Podľa neho jeho strana od začiatku hovorí, že toto by nemala byť vec, na ktorej padne vládna koalícia.