Domáce Politika Koronavírus Top

Koalícia v boji proti koronavírusu neťahá spolu. Po Sulíkovi sa ozvala aj Remišová

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Predseda vlády Igor Matovič prišiel s veľkou vecou. Od pondelka sa otvoria divadlá, kiná, fitness centrá, plavárne a kostoly. Tento zámer oznámil Matovič len v piatok, krátko pred rokovaním Pandemickej komisie. Počas týždňa totiž hovoril ešte o úplne iných krokoch, ktoré kládli dôraz na pravidelné komunitné testovanie, na ktorom by sa podieľali aj dotknuté segmenty. Avšak, táto idea padla po tom, ako vyvolala ďalší konflikt medzi ním a ministrom hospodárova Richardom Sulíkom (SaS). Teraz sa ale ozvala už aj šéfka ďalšej koaličnej strany, ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí).

 

To, že Igor Matovič a Richard Sulík majú rozdielny pohľad na riešenie niektorých kľúčových problémov spôsobených koronavírusom, je vidieť už od začiatku volebného obdobia. Počas prvej vlny pandémie sa nezhodli na lockdowne, počas tej druhej, ktorej čelíme aktuálne, mali iný názor na vyhlásenie núdzového stavu a jeho predĺženie, alebo na zatváranie prevádzok. Posledný názorový stret, ktorý medzi oboma politikmi vznikol, sa týkal Matovičovho návrhu. Predseda vlády v utorok po stretnutí so zástupcami segmentov dotknutých protiepidemickými opatreniami prezentoval myšlienku, aby sa na pravidelnej báze konalo testovanie, na ktorom by sa ale podieľal nielen štát, ale aj samotné segmenty. To ostro kritizoval Richard Sulík v statuse na sociálnej sieti Facebook. „Gastro, šport, kultúra, fitnesscentrá… sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps. Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá,” napísal Sulík. Ako sa neskôr ukázalo, tak z Dubaja, kde sa aktuálne tento týždeň nachádza. „Keď sa Richardovi Sulíkovi nepáči, že hľadám cestu, ako otvárať prevádzky, asi to znamená, že majú zostať zatvorené,“ ohradil sa Matovič. So samotnými zástupcami segmentov sa ešte tento týždeň plánoval stretnúť. Veci sa však vyvinuli inak.

 

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Lebo Sulík

Zástupcovia segmentov si totiž mali do konca týždňa “rozmyslieť”, ako naložia s Matovičovým návrhom o komunitnom testovaní. Z toho však nakoniec zišlo a premiér v piatok dopoludnia oznámil prekvapivú správu o tom, že sa Pandemickej komisii chystá predložiť návrh na otvorenie divadiel, kín, fitness centier, plavární a kostolov. Dôvod, prečo sa nakoniec od komunitného testovania upustilo, bol podľa jeho slov práve postup koaličného partnera Richarda Sulíka, ktorý „jedným statusom spod slnečníka všetko zničil.“

„Bohužiaľ, Richard Sulík, vyhlásil plán na Komunitné testovanie za hlúposť a tým celý tento projekt – s cieľom otvoriť všetky dotknuté prevádzky od 30. novembra – definitívne pochoval,“ uviedol Matovič. Sulíkovi vytkol aj predošlú kritiku opatrení, ku ktorým jeho vláda pristupovala. „Najtrápnejšie na tom však je, že na Ústredný krízový štáb pošle miesto seba 5 svojich ľudí, tí všetko odhlasujú, ale následne ich spod slnečníka zaprie a všetko je naopak. Rovnako je dosť trápne, že s plánom Komunitného testovania žiakov a ich rodičov v školách prišiel jeho minister školstva na koaličnú radu, ale teraz je to zrazu hlúposť,“ uviedol Matovič.

Naznačil tiež otázniky nad budúcnosťou koalície. „Neviem dokedy sa dá takto fungovať “spolu” … lebo koalícia, ktorá má za úlohu čistiť špinu od podlahy a navyše robiť mimoriadne ťažké rozhodnutia v čase pandémie, musí ťahať dôsledne spolu a nie si robiť takéto trápnučké naschvály. Tri strany si to nerobíme, SaSka opakovane,“ tvrdil Matovič ešte pred rokovaním Pandemickej komisie. Rovnako kritický postoj však zaujal aj po jej skončení. A to nielen voči Sulíkovi, ale ďalším členom jeho strany.

 

Minister školstva Branislav Gröhling. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Gröhlingov návrh neprešiel

Zatiaľ, čo otvorenie kín či kostolov dostalo dnes od Pandemickej komisie zelenú, školy zostanú zatvorené. Minister školstva dnes predložil návrh, aby sa deti vrátili do školy a zaviedli sa opäť semafory, podľa ktorých sa zatvárali len triedy či školy, kde sa objavila nákaza. „Okrem semaforu pre školy, ktorý sme na Slovensku už mali, sme navyše prišli s modelom mobilného testovania, ktoré by bolo k dispozícií na požiadanie školy. V prípade potreby by tak vedeli prísť na školu individuálne testovacie tímy. Tento projekt bol preddohodnutý so samosprávami. Zabezpečovanie a distribúcia testov a ochranných pomôcok by išla od ministerstva školstva. Na pandemickú komisiu som teda prišiel s konkrétnym plánom,“ uviedol Gröhling.

Matovič však nápad označil za „smrť“ a opýtal sa, či predstavitelia SaS pôjdu kopať hroby. Strana SaS sa pokúša robiť presne to isté, čo robila za vlády Ivety Radičovej. Pokúšať, pokúšať, pokúšať a na konci ju rozbiť. Ja sa budem snažiť držať koalíciu dokopy a pevne verím, že sa spamätajú,” uviedol.

„S ľútosťou sa pozeráme na konanie predsedu vlády, ktorý svoju (pre mňa nepochopiteľnú) osobnú zášť povýšil nad zdravý rozum,“ reagoval na aktuálnu situáciu Sulík. Zastal sa tiež myšlienky ministra školstva poslať deti späť do škôl. „Neviem, či ešte existuje iný svet, v ktorom si premiér vybíja osobné nenávisti ku koaličným partnerom tým, že nechá pol milióna detí doma zo školy. A ktorá jednotka v štáte sa prizerá ruinovaniu ekonomiky len preto, aby ukázal, že je šéf. Ale takáto deštrukcia už nie je zaujímavá, ani úsmevná. Začína byť totiž nebezpečná a mne je to ľúto,“ uviedol Sulík.

 

Veronika Remišová. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Námietky už majú aj v strane Za ľudí

Aktuálne sa však v negatívnom smere vyjadrila aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie uviedla, že by radi pracovali s partnermi, ktorí sa držia toho, čo povedali pred týždňom alebo aspoň včera, a nie nepredvídateľne menili názory, ktoré nemajú prediskutované. Dlhodobo sa takto podľa nej fungovať nedá.

Zároveň podľa svojich slov nerozumie, na základe čoho sa otvárajú niektoré zariadenia a iné nie, a už vôbec nie prečo pre školy platí limit 6 detí a pre iné zariadenia a podujatia platí 50 percent kapacity. „Zároveň si myslíme, že najväčšou prioritou pre krajinu by malo byť vzdelávanie a teda mali by sme urobiť všetko preto, aby sme otvorili školy. Nielen kvôli kvalitnému vzdelaniu našich detí, ale aj ich zdravému vývoju a spoločenskému kontaktu. Zameškané vzdelanie a sociálne odlúčenie sa nedá doplatiť žiadnou kompenzáciou,“ dodala.

Matovič vo svojej reakcii poukázal na to, že Remišová nebola ani na rokovaní konzília, ani na rokovaní Pandemickej komisie. „Keď chce niekto rozumieť, musí prísť tam, kde sa o tom rozpráva,“ uviedol.

Od SaS chce teraz Matovič do nedele počuť riešenie, ako znížiť počet prípadov nákazy tak, aby sa mohli začať uvoľňovať opatrenia. Sám totiž nevidí iné riešenie ako plošné testovanie alebo lockdown. Predseda strany Richard Sulík by sa mal práve v nedeľu vrátiť z Dubaja.