Domáce Politika Top

Koalícia sa dnes zíde, aby sa rozprávali aj o predčasných voľbách

V koalícii to opäť vrie. FOTO: archív

BRATISLAVA – V hre je opäť pád vlády a predčasné voľby. Už dnes dopoludnia sa má stretnúť koaličná rada, ktorá má o situácii hovoriť. Vzťahy medzi trojicou strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sú opäť na bode mrazu. Napätie vyvolala otázka prítomnosti či neprítomnosti americkej armády na našom území. Proti prípadnému príchodu vojakov sa ostro ohradil najmä predseda národniarov Andrej Danko. Ten pohrozil aj predčasnými voľbami. Jeho koaliční partneri mu zatiaľ “nie” nepovedali. Rozhodnúť sa môže už dnes.

 

Kameňom úrazu medzi koaličnými partnermi sa stali rokovania so Spojenými štátmi americkými o prítomnosti ich ozbrojených síl na našom území. Minister obrany a nominant SNS Peter Gajdoš totiž v polovici marca informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jeho rozhodnutie okamžite vyvolalo negatívne ohlasy a to nielen zo strany prezidenta Andreja Kisku či opozície, ale aj niektorých koaličných poslancov. Na začiatku však nič nenasvedčovalo tomu, že by zmluva s Američanmi mohla prerásť do konfliktu v koalícii. Po tomto víkende je všetko inak.

Pellegrini aj Danko hovoria o predčasných voľbách

Olej do ohňa prilial premiér Peter Pellegrini, ktorý v piatok vyhlásil, že vládna koalícia sa začína odkláňať od svojich priorít. Napriek tomu, že si želá voľby až v riadnom termíne v marci 2020, je pre neho “dôležitejšie poskytovať kvalitný a profesionálny výkon a slúžiť ľuďom. A ak sa to nebude dať, tak silou-mocou, len s cieľom zachovať si moc a funkciu, zostať až do marca 2020 vo vláde nie je to najlepšie pre Slovensko.” 

Po následnom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nomin. Smer-SD) a ministrom obrany Petrom Gajdošom povedal, že ak sa má rokovať s akýmkoľvek štátom, tak len za podmienky, že bude absolútne garantovaná naša suverenita ako aj neporušenie Ústavy a našich zákonov. Vec chce ešte prediskutovať na koaličnej rade.

To, že Pellegrini naznačil možnosť predčasných volieb, vyvolali nevôľu v radoch SNS. Národniari ešte v sobotu Pellegrinimu pripomenuli, že Gajdoš mu ukázal materiály, ktoré obsahujú jasné riziká pôsobenia americkej armády na základe spomínanej zmluvy. Podľa nich premiér podceňuje problematiku. “Sme sklamaní, že predseda vlády uprednostňuje predčasné voľby. Ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme.” V nedeľu následne zašli národniari ešte ďalej, keď Pellegrinimu odkázali, že sa stal premiérom “iba náhodou.” Počkať si chcú na to, čo v utorok na koaličnej rade povie šéf Smeru-SD Robert Fico.

Peter Pellegrini si zo strany Andreja Danka vypočul kritiku. FOTO TASR – Pavol Zachar

Rozhodujúca koaličná rada

Podľa informácií Glob.sk má byť zatiaľ jediným, kto apeluje na predčasné voľby, práve predseda SNS Andrej Danko. Naopak, Most-Híd a ani Smer-SD ich za riešenie nepovažujú. Strany sa majú zísť už dnes dopoludnia. SNS na to, aký je ich momentálny postoj k predčasným voľbám nereagovala. Neprezradili ani témy, s ktorými za koaličnými partnermi idú.

Podľa hovorcu Smeru-SD Jána Mažgúta ide o štandardnú koaličnú radu pred rokovaním parlamentu. Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár špecifikovala, že hlavnou témou má byť blížiaca sa voľba ústavných sudcov. Považujú však za potrebné vyjasniť si aj postoje k mediálnym prestrelkám ohľadne rokovania o bilaterálnej zmluve s USA a k predčasným voľbám. “Môžeme opakovane zdôrazniť, že za merítko politickej zrelosti považujeme schopnosť a záujem do konca celého volebného obdobia udržať vysokú mieru zodpovednosti a korektnosti. Korektnosť v našom ponímaní znamená najprv zvolať koaličnú radu a potom sa postaviť pred médiá,” uviedla Debnár.

Bez Bugára

Koaličná rada sa dnes zíde bez šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorý minulý týždeň absolvoval operáciu platničky. Zastupovať stranu tak budú minister životného prostredia László Sólymos a šéf poslaneckého klubu Tibor Bastrnák. V minulosti to bol pritom práve Bugár, ktorý sa pri nedorozumeniach medzi koaličnými partnermi viackrát zhostil úlohy mediátora. Pamätným je napríklad to, ako počas koaličnej krízy z leta 2017 osobne chodil s odkazmi medzi vtedajším premiérom Robertom Ficom a šéfom parlamentu Andrejom Dankom. V rozhovore pre Glob.sk  nedávno uviedol, že riešiť spory medzi ústavnými činiteľmi ho už ale prestáva baviť.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár v minulosti robil mediátora medzi Ficom a Dankom. Dnes na rokovaní nebude. Zdroj: archív

Vláda už problémy mala a nie raz

Nie je to prvý prípad, keď predseda národniarov Andrej Danko hrozí predčasnými voľbami. Horúco medzi koaličnými partnermi bolo aj v lete 2017, ktorému dominovala téma sporného prideľovania eurofondov na vedu a výskum. Šéf SNS vtedy rozposlal médiám aj koaličným partnerom mail, v ktorom im oznámil, že vypovedá koaličnú zmluvu. Vláda situáciu nakoniec aj vďaka Bugárovi síce ustála, no o funkciu prišiel vtedajší šéf rezortu školstva a nominant SNS Peter Plavčan. Vzájomné vzťahy napokon doladili aj písomne v dodatku koaličnej zmluvy.

Vážnou krízou prešla vláda aj pred rokom. Krátko po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice to chvíľu vyzeralo tak, že koalícia sa rozpadne. Odchod vážne zvažoval najmä Most-Híd. Napätá situácia sa však nakoniec vyriešila “len” zásadnou rekonštrukciou vlády, po ktorej okrem niektorých ministrov odišiel z funkcie aj premiér Robert Fico.