Domáce Politika Top

Koalícia rokovala niekoľko hodín. Strany zakopali vojnovú sekeru

Koalícia dnes rokovala niekoľko hodín. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – O predčasných voľbách je nateraz ticho. Aspoň nateraz. Koalícia dnes niekoľko hodín sedela za zatvorenými dverami. Oficiálne mali strany prebrať najmä program schôdze parlamentu, ktorá začala dnes na obed. Po vypätých posledných dňoch, keď premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ako aj šéf parlamentu a SNS Andrej Danko otvorene hovorili o možnosti predčasných volieb, sa však očakávalo najmä to, či bude vláda ešte fungovať aj po dnešku.

 

Lídrom strán však po dnešnom rokovaní veľmi do reči nebolo. Premiér Peter Pellegrini, ktorý sa koaličnej rady zúčastnil tiež, povedal iba toľko, že tému predčasných volieb neriešili a takýto scenár nateraz vylúčil. Upozornil však, že koalícia bude v rokovaniach ešte pokračovať. “Dnes ešte nemá nikto z nás oprávnenie informovať o záveroch koaličnej rady. Tém, ktoré sú na stole, je veľa. Výsledky sú stále otvorené, netlačte ma do nejakého vyjadrenia,” citovala ho agentúra TASR. Šéf strany Smer-SD Robert Fico zasa vyhlásil, že “parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony.” Zvyšné koaličné strany SNS a Most-Híd sa zatiaľ k rokovaniu dnešnej koaličnej rady nevyjadrili vôbec.

Odložili zákony aj dohody na sporných otázkach

Uzmierenie vládnej trojky má za výsledok presunutie viacerých koaličných zákonov až na máj. Poslanci v úvode dnešnej schôdze parlamentu presunuli najmä ekonomické a sociálne zákony, ako zavedenie 10 % dane na potraviny, zrušenie koncesionárskych poplatkov či zrušenie poplatku za zmenu priezviska po uzavretí manželstva. Presunutý bol tiež tlačový zákon, ktorý mal vrátiť politikom právo na odpoveď.

Lídri koaličných strán sa mali zároveň dohodnúť na tom, že o spornej zmluve so Spojenými štátmi americkými ešte budú rokovať. Až keď bude známe jej finálne znenie, rozhodne sa, či ju odmietnu celú, alebo len jej niektoré časti. Doriešiť situáciu okolo nej by mali až po druhom kole prezidentkých volieb, ktoré sa koná tento víkend.

Hovorilo sa aj o ústavných sudcoch. Zatiaľ však bez výsledku. Dohoda na menách zatiaľ v rámci koalícii nie je.

Peter Pellegrini si zo strany Andreja Danka vypočul kritiku. FOTO TASR – Pavol Zachar

Žiadna krv

Napriek tomu, že najskôr neboli avizované žiadne výstupu z rokovania koaličnej rady, nakoniec popoludní urobili spoločné vyhlásenie šéf Smeru-SD Robert Fico, Tibor Bernaťák z SNS a Tibor Bastrnák z Mosta-Híd. O tom, že by bolo medzi stranami napätie nechcel nik z nich ani počuť.

Fico reči o predčasných voľbách označil dokonca za nezmysel. “Viem, že novinári majú radi krv, ale my vám teraz tú krv nedáme. Máme normálne fungujúcu koalíciu a stačilo urobiť jednu konštruktívnu koaličnú radu a veci sa pohli,” povedal Fico. Zároveň však priznal, že rok pred voľbami sa strany budú v hodnotových témach vyhraňovať. “Ale na konci dňa platí, že by sme mali potiahnuť toto volebné obdobie do samého konca,” uviedol. Rešpektuje aj postoj, aký voči zmluve so Spojenými štátmi zaujala SNS, hoci ho označil za radikálnejší.

Čo sa týka presunutých zákonov, mnohé z nich majú podľa Fica dopad na štátny rozpočet a koalícia chce preto počkať na nového ministra financií.

Jeho slová potvrdil aj šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. “V tejto vláde je vôľa znižovať dane. Predbežná dohoda na týchto návrhoch je a čakáme na nového ministra financií, s ktorým budeme rokovať o všetkých predložených zákonoch,” povedal. Zároveň zopakoval, že SNS “v žiadnom prípade nedovolí výstavbu vojenských základní akéhokoľvek iného štátu na území Slovenskej republiky.” S týmto stanoviskom chcú ísť aj do ďalších rokovaní.

Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák sa vyjadril k téme ústavných sudcov, pričom je po dnešku optimista. “Dúfame, že budúci týždeň aj vy uvidíte pozitívny výsledok. Dúfajme, že aj pán prezident nás podporí v tom, aby bol Ústavný súd čím skôr plne funkčný.”

Problémy kvôli americkej armáde

Problémy v koalícii vznikli kvôli možnej prítomnosti armády Spojených štátov amerických na našom území. Minister obrany Peter Gajdoš (nomin. SNS) totiž v polovici marca informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými, čo sa stretlo s nesúhlasom nielen prezidenta Andreja Kisku a opozície, ale aj niektorých koaličných poslancov.

Premiér Peter Pellegrini následne v piatok povedal, že vládna koalícia sa začína odkláňať od svojich priorít. Napriek tomu, že si želá voľby až v riadnom termíne v marci 2020, je pre neho “dôležitejšie poskytovať kvalitný a profesionálny výkon a slúžiť ľuďom. A ak sa to nebude dať, tak silou-mocou, len s cieľom zachovať si moc a funkciu, zostať až do marca 2020 vo vláde nie je to najlepšie pre Slovensko.” Pripustil tak, že možným riešením by mohli byť predčasné voľby. Na to zareagovala ďalšia koaličná strana SNS, ktorá vyhlásila, že je sklamaná, “že predseda vlády uprednostňuje predčasné voľby. Ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme.” Práve SNS mala mať podľa informácií Glob.sk pred dnešným rokovaním koaličnej rady najväčší záujem na predčasných voľbách.