Domáce Politika Top

Koalícia pri ústavných sudcoch opäť kalkuluje. Poslanci ich budú voliť, až keď bude známy nový prezident

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Koalícia opäť špekuluje. Pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov si chcú počkať na to, kto nahradí súčasného prezidenta Andreja Kisku. Podľa toho budú zrejme vyberať mená uchádzačov alebo voľbu úplne zablokujú. Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko preložil rokovanie v Národnej rade na neskôr.

 

Parlament sa voľbou kandidátov začne zaoberať až 3. apríla, teda po druhom kole prezidentských volieb. Schôdza Národnej rady sa pritom začne už 26. apríla. Zákonodarcovia by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie. Je zrejmé, že poslanci čakajú na nového prezidenta, keďže Smer-SD sa pred časom vyjadril, že Kiska by nemal byť ten, kto vymenuje ústavných sudcov. Podľa nich by to mala urobiť už nová hlava štátu. Aktuálne o prezidentský palác bojuje Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Čaputová by Fica za ústavného sudcu nevymenovala, Šefčovič k Ficovi jednoznačné stanovisko nezaujal. Napriek tomu, že Fico teraz nekandiduje, je možné, že ak by sa stal Šefčovič prezidentom, poslanci zablokujú voľbu a šéf Smeru by sa tak mohol opäť uchádzať o post ústavného sudcu.

Zatiaľ bez dohody

Koalícia medzi sebou dohodu na menách ešte nemá. Klub Smer-SD by sa mal k tejto téme stretnúť na budúci týždeň. ,,My už teraz nehráme žiadne hry,” povedal predseda Smer-SD Robert Fico. Napriek tomu, strana Smer-SD na sociálnej sieti uviedla, že ,,kandidatúra Roberta Fica na tento post v predchádzajúcej voľbe bola prínosom, pretože upriamila pozornosť verejnosti na túto kľúčovú voľbu”. V pondelok sa má stretnúť aj klub strany Most-Híd. ,,My voliť určite budeme,” zdôraznila poslankyňa strany Irén Sárközy. Šéf klubu SNS Tibor Bernaťák potvrdil, že o menách kandidátov sa v klube rozprávajú a tvrdí, že vo výbere je dostatočný počet kandidátov, ktorí môžu tento post obsadiť. ,,Ja pevne verím, že tento raz sa to podarí, ruku do ohňa za to dať nemôžem, ale verím, že sa to podarí,” dodal Bernaťák na margo voľby kandidátov. K voľbe sa má stretnúť aj koaličná rada. Tá sa má dohodnúť aj na tom, či poslanci budú vyberať sudcov v tajnej alebo verejnej voľbe.

Kým poslanci medzi sebou kalkulujú, ústavnoprávny výbor od včera vypočúva samotných kandidátov. Vo štvrtok sa odprezentovalo 12 kandidátov, dnes svoje skúsenosti ešte predstaví 14 uchádzačov. Medzi nimi je aj bývalý politik Radoslav Procházka či šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Glob.sk sleduje vypočúvanie kandidátov online.

 

Galéria
Kandidáti na ústavných sudcov.
Plénum v apríli 2017 zrušil Mečiarove amnestie. Za bolo 129 zo 144 poslancov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Výbor už druhý deň vypočúva kandidátov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Smer-SD tvrdí, že kiska by nemal vymenovať nových ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Rozhoduje sa o osude Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next